Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Uniwersjada: Polacy ze srebrnym medalem

Uniwersjada: Polacy ze srebrnym medalem

Reprezentacja Polski nie zdołała nawiązać wyrównanej gry z Rosjanami i uległa w finałowym meczu swoim rywalom 0:3. Gospodarze tegorocznej uniwersjady dzięki temu zwycięstwu zdobyli złoty medal, Polakom przypadł srebrny krążek.

W mecz lepiej weszli Polacy, którzy po zbiciu Macieja Zajdera wyszli na prowadzenie 3:1. Jednak nie cieszyli się z niego zbyt długo, bowiem as serwisowy Denisa Birjukowa doprowadził do remisu, a błąd biało-czerwonych sprawił, że to gospodarze prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:6. W kolejnych minutach podopieczni trenera Panasa mieli problemy ze skutecznością w ataku, a po autowym zbiciu Wojciecha Ferensa ich strata do rywali wynosiła już cztery oczka (7:11). Wśród Rosjan wyróżniającą się postacią był Maksym Żyga jłow i to właśnie w dużej mierze dzięki niemu kontrolowali oni boiskowe wydarzenia (15:11). Chwilę później siatkarze Sbornej popełnili błąd, ale Polacy wciąż nie potrafili swoimi dobrymi akcjami zniwelować strat (13:16). Po drugiej przerwie technicznej dał o sobie znać rosyjski blok, a sytuacja naszych siatkarzy robiła się coraz trudniejsza (18:14). Wynik próbował ratować Karol Kłos, ale kolejny błąd biało-czerwonych sprawił, że coraz bliżej triumfu w premierowej odsłonie byli nasi wschodni sąsiedzi (21:16). W końcówce biało-czerwoni zerwali się jeszcze do walki, ale oczka zdobywane przez Krzysztofa Wierzbowskiego i Kłosa to było zbyt mało, aby odwrócić losy tej części meczu. Gospodarze wykorzystali fatalne dogranie Grzegorza Boćka i zwyciężyli w pierwszym secie 25:22.

Dobra zagrywka Kłosa pozwoliła podopiecznym trenera Panasa odskoczyć od rywali na początku kolejnej odsłony na dwa oczka (3:1). Ale nie mogli oni znaleźć recepty na Żyga jłowa, który błyskawicznie odrobił straty gospodarzy (3:3). Punktowy serwis tego samego zawodnika zmusił polskiego szkoleniowca do wzięcia czasu dla swojej drużyny (6:5). Czapa na Wierzbowskim pozwoliła Rosjanom zyskać dwa oczka przewagi (8:6). Kolejny blok, tym razem na Boćku, spowodował, że nasi siatkarze przegrywali już 7:10. Niestety, biało-czerwoni psuli bardzo dużo zagrywek, co uniemożliwiało im skuteczną pogoń za przeciwnikiem (10:13). Zbicie Dmitrija Kowalewa sprowadziło oba zespoły na drugą przerwę techniczną (16:13). Z kolei autowy atak Wierzbowskiego dał już cztery punkty przewagi Sbornej (19:15). Później Polacy mieli szansę na zniwelowanie strat, ale ani Bociek, ani Wojciech Włodarczyk, który zastąpił Wojciecha Ferensa, nie potrafili przedrzeć się przez blok rywali (22:17). W końcówce podopieczni trenera Panasa psuli na potęgę serwisy, a set padł łupem gospodarzy 25:19.

W pierwszych akcjach trzeciej partii biało-czerwoni ograniczyli błędy w polu serwisowym. Dobra skuteczność w ataku Boćka i Wierzbowskiego wyprowadziła naszych reprezentantów na czteropunktowe prowadzenie (7:3). Ale już po chwili, za sprawą zagrywki Birjukowa , Rosjanie tracili już tylko jedno oczko (6:7). Fatalne przyjęcie Włodarczyka sprawiło, że na świetlnej tablicy pojawił się remis (10:10). Kolejne celne zagrywki Kowalewa oraz dobrze funkcjonujący rosyjski blok przyczyniły się do tego, że na prowadzeniu znalazła się Sborna (13:10). Na przerwie technicznej trener Panas apelował do zawodników, aby próbowali wrócić do gry (16:13). Jednak nie było o to łatwo, bowiem chwilę później atomową zagrywką popisał się Żyga jłow, a to przybliżało gospodarzy do końcowego sukcesu (18:14). Widać było, że Polakom brakowało wiary w odwrócenie losów meczu, a skrzydła podcinały im kolejne popsute serwisy (15:20). W końcówce przebudził się Bociek, ale i tak na niewiele się to zdało, bowiem między innymi po zbiciu Dmitrija Ilnycha Rosjanie wygrali 25:19.

Polska – Rosja 0:3
(22:25, 19:25, 19:25)

Polska: Łomacz, Kłos (8 pkt.), Zajder (5), Bociek (14), Wierzbowski (12), Ferens (3), Wojtaszek (libero) oraz Żaliński, Hain, Włodarczyk (2), Hebda i Popik
Rosja: Wolwicz (6 pkt.), Kowalew (6), Syczew (1), Birjukow (9), Ilnyk (7), Żyga jłow (19), Golubiew (libero) oraz Szpotko