Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > OOM: Triumf zespołów z województw śląskiego i pomorskiego

OOM: Triumf zespołów z województw śląskiego i pomorskiego

Od środy do niedzieli w Łodzi i Rawie Mazowieckiej odbywały się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w siatkówce. Wśród chłopców najlepsi okazali się przedstawiciele woj. śląskiego, zaś wśród dziewcząt triumfowały zawodniczki z woj. pomorskiego.

W obu turniejach wystartowało po osiem najlepszych ekip wojewódzkich, które zostały wyłonione w krajowych eliminacjach. Następnie zostały one podzielone na dwie grupy i w ciągu trzech dni rozegrały pierwszy etap finałowych zmagań. W zależności od miejsc zajętych w grupach, w sobotę drużyny zagrały o rozstawienie przed walką o konkretne pozycje. W niedzielę odbyły się natomiast decydujące pojedynki.

Wśród dziewcząt najlepsze okazały się przedstawicielki województwa pomorskiego, które w finale pokonały 3:0 ekipę województwa śląskiego. Trzeba przyznać, że dla ekipy z Pomorza było to jedno z łatwiejszych spotkań podczas tegorocznych finałów OOM. W trzech setach zespół wygrał bowiem tylko jeden mecz w fazie grupowej. W pozostałe pojedynki musiał włożyć zdecydowanie więcej sił. Szczególnie trudny był dla niego mecz półfinałowy przeciwko ekipie gospodyń, który dziewczęta z Pomorza wygrały dopiero po walce w tie-breaku.

Na ostatnim stopniu podium stanęły zawodniczki z województwa małopolskiego, które w niedzielę pokonały 3:1 ekipę łódzką. Gospodynie po męczącym półfinale, w meczu o 3. miejsce grały nierówno, w dwóch partiach przegrywając wysoko – 12:25 i 14:25. Siatkarki z Małopolski mogą być zadowolone ze swojej postawy w całym turnieju. Zajęły miejsce na podium, a podczas całych zawodów uległy jedynie ekipom, które później zdobyły złoto i srebro.

8. kujawsko-pomorskie

Problemów w meczu o złoto nie mieli także przedstawiciele województwa śląskiego w turnieju chłopców. Pokonali oni w trzech setach zawodników z województwa kujawsko-pomorskiego. Ślązacy podczas turnieju finałowego pokazali się z wyśmienitej strony. W fazie grupowej nie stracili nawet seta. Można powiedzieć, że spocili się dopiero w półfinale przeciwko graczom z woj. podkarpackiego. Prowadzili w meczu już 2:0, ale kolejne dwie partie wygrali rywale. Jednak w tie-breaku śląska ekipa zachowała zimną krew i ostatecznie triumfowała 3:2. W niedzielę, podczas meczu finałowego, Ślązacy zagrali skupieni równie mocno w każdej partii. Efektem było pewne i szybkie zwycięstwo 3:0.

Na drugim stopniu podium stanęli zatem siatkarze z woj. kujawsko-pomorskiego, natomiast 3. miejsce zajęli gracze z Podkarpacia. Trzeba przyznać, że młodzi siatkarze z woj. podkarpackiego stracili w finałach OOM najwięcej sił i nerwów. Każdy ich mecz kończył się bowiem dopiero po walce w tie-breaku. Już do półfinału przystępowali zatem mocno zmęczeni. Trzeba jednak nadmienić, że niewiele zabrakło, aby zagrali w finale. Przegrywali już bowiem 0:2, a jednak byli w stanie przełamać się i doprowadzić do piątego seta. W nim jednak górą byli Ślązacy. W pojedynku o 3. miejsce przeciwko Pomorzanom ekipa z Podkarpacia znów musiała się mocno napracować. Po raz piąty z rzędu o wyniku meczu zadecydował tie-break. Tym razem reprezentanci woj. podkarpackiego wytrzymali do końca i triumfowali 15:12.

warmińsko-mazurskie – dolnośląskie 3:0
(25:20, 25:23, 25:20)

opolskie – łódzkie 1:3
(25:19, 21:25, 20:25, 22:25)

podkarpackie – pomorskie 3:2
(23:25, 25:17, 22:25, 25:20, 15:12)

śląskie – kujawsko-pomorskie 3:0
(25:17, 25:19, 25:21)