Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ U-19: Amerykanki z brązowym medalem, finał dla Brazylijek

MŚ U-19: Amerykanki z brązowym medalem, finał dla Brazylijek

Amerykanki Hughes i Claes zdobyły brązowy medal młodzieżowych mistrzostw świata w plażówce, które odbywają się Portugalii. Po zaciętym boju pokonały one duet z Niemiec. W finale złudzeń rywalkom z Rosji nie pozostawiły Brazylijki - Eduarda/Taina.

Amerykanki wywiozą z Porto brązowy medal po zwycięstwie z Niemkami Schneider/Schreiber. Jest to drugie dosyć niespodziewane zwycięstwo pary Hughes/Claes w tym turnieju. Przypomnijmy, że wcześniej parze zza oceanu nie sprostały polskie siatkarki Kociołek/Gruszczyńska.

Spotkanie nie należało jednak do jednostronnych. Niemki Lara Schreiber i Sarah Schneider odnosiły już przed tym turniejem sukcesy. Najbardziej spektakularnym było drugie miejsce przed rokiem w rozgrywkach CEV do lat 18 w Brnie. Mecz o trzecie miejsce był niezwykle emocjonujący, a pierwszy set po zaciętej walce wygrały Amerykanki. Podobnie jak wcześniej dla Polek, tak teraz był to sygnał alarmowy dla Niemek. Hughes/Claes z każdym spotkaniem tych mistrzostw grają coraz lepiej, dlatego doprowadzenie do tie-breaka było dla naszych zachodnich sąsiadek nie lada wyzwaniem. Świadczy o tym wynik drugiej partii (21:19). Do tej pory taktyka Amerykanek bazowała na zaskakujących przeciwniczki zagraniach i częstych atakach z drugiej piłki. Przyniosło to oczekiwany skutek w trzecim secie i dwójka Hughes/Claes sprawiła kolejną niespodziankę, odnosząc swój życiowy sukces, jakim jest dla nich brązowy medal mistrzostw świata do lat 19.

– Czuję się niesamowicie. To niezapomniane doświadczenie. To moje pierwsze miejsce na podium. Moja partnerka bardzo mi pomogła, tworzyłyśmy prawdziwy zespół – mówiła po zwycięskim meczu Hughes, której wreszcie udało się osiągnąć to, czego nie zdołała zdobyć rok temu w mistrzostwach do lat 21 (zajęła tam 4. lokatę, grając w parze z Summer Ross).

o 3. miejsce:

Schneider/Schreiber GER [4] – Hughes/Claes USA [7] 1:2
(18:21, 21:19, 12:15)

Rosjanki Anna Gorbunova i Nadezda Makroguzova w starciu z Brazylijkami nie miały najmniejszych szans. Po raz kolejny nie sprawdziło się typowanie na podstawie wyników z mistrzostw świata do lat 21. Tam Rosjanki zajęły piątą lokatę, natomiast Eduarda Santos i Taina Silva były dziewiąte.

„Kanarkowe" od początku spotkania dominowały i potwierdzały swoją wyśmienitą formę (przez cały turniej Brazylijki nie straciły nawet seta). Rosjanki stanowiły jedynie tło dla Canarinhos i pierwszy set zakończył się zdecydowanym zwycięstwem Eduardy i Tainy (21:12). Warto zwrócić uwagę szczególnie na 14-letnią Eduardę, która mimo młodego wieku zdobyła już w tym roku srebrny medal na mistrzostwach świata do lat 23 w Mysłowicach. Sytuacja nie uległa zmianie w drugim secie, rozstawione z trójką Brazylijki dominowały i z dużą przewagą przypieczętowały swoje zwycięstwo w meczu (21:16).

W finale zabrakło emocji, ale w przekroju całego turnieju kibice nie mieli na co narzekać, bo padło wiele sensacyjnych wyników. Ostatecznie jednak Eduarda i Tainá okazały największą sportową dojrzałość wśród wszystkich młodych i obiecujących siatkarek.

Dla pary z Brazylii był to historyczny turniej z dwóch powodów. Eduarda Santos zdobyła złoty medal mistrzostw świata, będąc najmłodszą zawodniczką, która może się poszczycić takim sukcesem. – Byłyśmy bardzo pewne swego. Pomimo tego, nie potrafię wyrazić swoich uczuć – mówiła 14-letnia siatkarka. Z kolei dla Tainy był to drugi tak duży turniej w karierze (razem zajęły dziewiąte miejsce podczas MŚ U-21 w Umag). Jej koleżanka zaznaczyła, że wynik meczu finałowego mógł być nieco mylący i nie odpowiadał temu, co działo się na piasku. – To był bardzo trudny mecz, jak wszystkie, które tutaj rozgrywałyśmy. Ale za każdym razem koncentrowałyśmy się na każdym kolejnym punkcie, secie i w końcu meczu – receptę na sukces przedstawiła Brazylijka.