Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K: Belgijki i Niemki w finale Ligi Europejskiej

LE K: Belgijki i Niemki w finale Ligi Europejskiej

Aby znaleźć się w finale Ligi Europejskiej, siatkarki z Belgii potrzebowały zaledwie trzech krótkich setów. Podopieczne Gerta Vande Broeka wygrały do 16, 20 oraz 15. Ich rywalkami w finale będą Niemki, które równie łatwo pokonały zespół Bułgarii.

W pierwszym secie wyrównana walka toczyła się do stanu 6:6. Później jednak Belgijki wyszły na pięciopunktowe prowadzenie dzięki zagrywkom Els Vandesteene. Rumuńska ekipa nie zamierzała jednak rezygnować z walki i zmniejszyła straty do jednego punktu (11:12). Okazało się, że był to chwilowy zryw. Belgijki lepiej prezentowały się w przyjęciu i ataku, a także w zasadzie nie popełniały błędów własnych. Dzięki temu zwyciężyły 21:16.

Kolejny set był najbardziej emocjonujący. Rumuńskie siatkarki kontrolowały jego przebieg w zasadzie do samego końca. Świetnie na zagrywce zaprezentowała się Diana-Ioana Calota, która dała Rumunkom siedem punktów z rzędu. Zwycięstwo podopiecznych Mariana Constantina wydawało się być przesądzone, prowadziły bowiem 19:12. Wtedy przełom nastąpił w ekipie belgijskiej, która nie tylko doprowadziła do remisu, ale również potrafiła odnieść zwycięstwo po walce na przewagi.

Przegrana w drugiej partii była ciosem dla ekipy rumuńskiej, natomiast Belgijki grały pewnie i kontrolowały wynik. As serwisowy Niny Coolman dał ekipie Belgii pierwszą piłkę meczową. W kolejnej akcji wykorzystały ją Angie Bland i Frauke Dirickx, prezentując skuteczny blok.

W ekipie belgijskiej najwięcej punktów zdobyła Els Vandesteene – 13. Dla Rumunii najwięcej oczek zapisała na swoim koncie Ioana Nemtanu – 11.

Belgia – Rumunia 3:0
(21:16, 22:20, 21:15)

Belgia: Dirickx (7), Leys (6), Aelbrecht (9), van Hecke (11), Vandesteene (13), Bland (4), Courtois (libero) oraz Coolman (1), van de Vyver i Gillis
Rumunia: Baciu (8), Calota, Nemtanu (11), Salaoru (3), Ilie (7), Onyejekwe (6), Trica (libero) oraz Carbuneanu

Niemki kontrolowały przebieg pierwszej partii praktycznie przez cały czas. Prezentowały zdecydowanie dokładniejszą grę, a kilka asów serwisowych dołożyła Denise Hanke. Wysiłki w ataku Dobriany Rabadziewej pozwoliły Bułgarkom zmniejszyć straty, jednak nasze zachodnie sąsiadki nie pozwoliły zagrozić sobie w wygranej i ostatecznie zakończyły seta wynikiem 21:17.

Świetne zagrywki Hanke sprawiły Bułgarkom nie lada kłopot, zaś ekipie niemieckiej dały prowadzenie 9:1. Podopiecznie Giovanniego Guidettiego do końca seta utrzymywały wysoki poziom gry, szczególnie dobrze prezentując się w ataku. Blok Christiane Fürst zakończył partię wynikiem 21:10.

Bułgarki próbowały odwrócić losy meczu w trzecim secie. Ich dobra postawa przyniosła prowadzenie 9:4, ale Niemki nie zamierzały przedłużać tego spotkania. Bardziej skuteczne w ataku stały się Corina Ssuschke-Voigt i Maren Brinker, zaś Margareta Kozuch świetnie zaprezentowała się na zagrywce. Dzięki temu niemiecki team doprowadził do remisu po 17. W końcówce podopieczne Giovanniego Guidettiego dokończyły dzieła i zwyciężyły 21:19.

Margareta Kozuch była najlepiej punktującą zawodniczką ekipy niemieckiej. Zanotowała na swoim koncie 14 oczek. Dla Bułgarek najwięcej punktów zdobyła Elitsa Wasiliewa – 10.

Bułgaria-Niemcy 0:3
(17:21, 10:21, 19:21)

Bułgaria: Nenowa (1 pkt.), Rabadziewa (9), Zarkowa (1), Karakaszewa (3), Wasiliewa (10), Filipowa S. (7), Filipowa M. (libero) oraz Nikołowa (1), Kitipowa, Rusewa (1) i Kolewa