Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. A: Porażka Polaków, koniec marzeń o Final Six

LŚ, gr. A: Porażka Polaków, koniec marzeń o Final Six

Polacy przegrali w ważnym dla nich meczu z reprezentacją Bułgarii 0:3 i stracili szanse na awans do turnieju finałowego Ligi Światowej. Bułgarzy dzięki temu zwycięstwu są niezwykle blisko awansu do turnieju finałowego w Argentynie.

Początek pierwszej partii był wyrównany (2:2, 6:6), raz jedna, a raz druga ekipa obejmowała prowadzenie. Jednak na pierwszą przerwę techniczną to drużyna trenera Camillo Placiego schodziła z jednopunktową przewagą (8:7). Po przerwie dzięki udanym atakom Michała Ruciaka i Jakuba Jarosza udało się Polakom zbudować dwupunktową przewagę (11:9). W tym momencie szkoleniowiec gospodarzy poprosił o czas, by wybić Polaków z uderzenia. Przerwa dla Bułgarów nie przyniosła zamierzonego skutku, ponieważ podopieczni Andrei Anastasiego powiększyli swoją przewagę do trzech „oczek" (15:12). Gospodarzom udało się zbliżyć do polskiej drużyny, jednak zepsuta zagrywka Walentina Bratojewa doprowadziła do drugiej przerwy technicznej przy przewadze Polaków (16:14). Niestety, po przerwie autowy atak Bartosza Kurka z drugiej strefy doprowadził do remisu (16:16). Skuteczny blok na Jaroszu zmusił naszego szkoleniowca do wzięcia czasu dla swojej drużyny. Czas nie przeszkodził jednak gospodarzom w wypracowaniu kilkupunktowej przewagi (20:17). Polacy starali się dogonić Bułgarów, jednak zawodnicy trenera Anastasiego popełniali zbyt dużo błędów (24:20). Przekroczenie linii trzeciego metra przez Zbigniewa Bartmana zakończyło pierwszego seta (21:25).

Początek drugiego seta należał do Bułgarów (2:0). Po autowym ataku Jarosza trener Anastasi poprosił o czas dla swoich zawodników przy stanie 3:0. Dzięki udanym zagrywkom Marcina Możdżonka Polacy doprowadzili do remisu 3:3. Niestety, błąd w komunikacji między Łukaszem Żygadło a Bartmanem wprowadziło nerwowość w naszej drużynie (5:3). Dzięki udanemu blokowi na Todorze Aleksiewie Polacy odrobili straty (6:6). Udany atak Cwetana Sokołowa z prawego skrzydła doprowadził do pierwszej przerwy technicznej (8:7). Polacy zaczęli popełniać coraz więcej błędów (11:8) i Anastasi musiał poprosić o drugą przerwę w tym secie. Nie przyniosła ona jednak widocznej poprawy w grze Polaków (14:10). Autowa zagrywka Bartmana pozwoliła zejść gospodarzom na drugą przerwę techniczną przy wysokim prowadzeniu (16:11). Po przerwie dzięki świetnej dyspozycji Sokołowa w ataku Bułgarzy powiększyli swoją przewagę do 7 punktów (20:13). Nieudany atak Wiktora Josifowa pozwolił zmniejszyć straty Polakom do pięciu "oczek" (17:22). Szczęśliwe przebicie piłki na drugą stronę przez Michała Kubiaka spowodowało, że trener Placi poprosił o przerwę dla swoich zawodników (23:18). Skuteczny atak Walentina Bratojewa dał Bułgarom pierwszą piłkę setową (24:19). Atak Jarosza w antenkę zakończył tego seta rezultatem 25:21.

Trzecia partia, podobnie jak pierwsza, rozpoczęła się od walki punkt za punkt (3:3). Udany atak Aleksiewa z lewego skrzydła pozwolił odskoczyć podopiecznym trenera Placiego na dwa punkty (6:4). Proste błędy Polaków oraz bardzo dobra postawa Georgi Bratojewa sprawiły, że na pierwszej przerwie technicznej Bułgarzy prowadzili 8:5. Po przerwie przewaga gospodarzy utrzymywała się na poziomie trzech punktów (12:9). Udana kiwka Bratojewa pozwoliła zejść reprezentacji Bułgarii na drugą przerwę techniczną z przewagą czterech „oczek" (16:12). Po przerwie Polacy zaczęli odrabiać straty (14:16), ale gospodarze nie chcieli dopuścić do wyrównania w tej partii. Blok Aleksiewa na Kurku zmusił włoskiego szkoleniowca naszej reprezentacji do wzięcia czasu (14:19). Punkt z zagrywki zdobył Fabian Drzyzga, który w trzecim secie pojawił się w miejsce Łukasza Żygadły (21:23). Błąd przejścia dołem Kubiaka zakończył trzeciego seta 25:21 i cały mecz 3:0. Tym samym Bułgarzy zwiększyli swoje szanse na awans do Final Six Ligi Światowej.

Bułgaria – Polska 3:0
(25:21, 25:21, 25:21)

Bułgaria: G. Bratojew (5 pkt.), Gotsjew (4), Skrimow, Josifow (8), Aleksiew (11), Sokołow (21), Salparow (libero) oraz Dimitrow i W. Bratojew (6)
Polska: Nowakowski (2 pkt.), Kurek (12), Jarosz (2),  Ruciak (1), Żygadło (2), Możdżonek (9), Zatorski (libero) oraz Kosok (2), Bartman (7), Drzyzga (1) i Kubiak (2)