Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Uniwersjada: Kołosińska i Brzostek w półfinale

Uniwersjada: Kołosińska i Brzostek w półfinale

Monika Brzostek i Kinga Kołosińska mimo porażki z rosyjską parą Chomiakowa/Ukołowa zdołały awansować do półfinału uniwersjady. To dzięki zwycięstwu nad innym rosyjskim duetem - Popowa/Prokopiewa.

W czwartkowy poranek Monika Brzostek i Kinga Kołosińska zmierzyły się z Kanadyjkami – Humana-Pared/Pischke. Pierwszy set spotkania wymagał od Polek dużego nakładu sił i zimnej głowy. Lepiej rozpoczęły go Kanadyjki, które po akcji Melissy Humana-Pared prowadziły 5:3. Biało-czerwone co chwila zmniejszały straty, jednak rywalki kontrolowały grę. Po ataku Taylor Pischke prowadziły 12:9, zaś po akcji Humana-Pared 15:12. Polkom udało się doprowadzić do remisu po 16 po zagraniu Moniki Brzostek. Od tego momentu rozpoczęła się wyrównana walka. Raz jedna, raz druga drużyna była bliższa wygranej. Ostatecznie dwie ostatnie piłki należały do Brzostek, dzięki czemu polski duet wygrał 27:25.

Mimo przegranej Kanadyjki nie zamierzały odpuścić drugiej partii. Od początku seta obie ekipy walczyły punkt za punkt, a po ataku Taylor Pischke kanadyjska drużyna wyszła na dwupunktowe prowadzenie (9:7). Jednak chwilę później, po akcji Kingi Kołosińskiej, Polki doprowadziły do remisu po 10. Do stanu 14:14 toczyła się wyrównana walka, jednak później kontrolę nad grą zaczęły przejmować biało-czerwone. Świetna postawa Brzostek w końcowej fazie doprowadziła Polki do zwycięstwa 21:15.

Kołosińska/Brzostek POL – Humana-Pared/Pischke CAN 2:0
(27:25, 21:15)

Można powiedzieć, że Rosjanki były przysłowiowym kamieniem, na który trafiła kosa, czyli duet Kołosińska/Brzostek. Początek pierwszego seta nie zwiastował dla biało-czerwonych niczego złego. Do stanu 9:9 toczyła się wyrównana walka. Później jednak Rosjanki zaczęły wychodzić na prowadzenie. Po ataku Jekateriny Chomiakowej miały przewagę 14:9. Ich kontrola nad przebiegiem gry była bezapelacyjna. Kolejny atak Komiankowej dał parze rosyjskiej prowadzenie 19:12, a po kilku akcjach zwycięstwo 21:14.

W drugim secie dominacja Rosjanek była widoczna od samego początku. Po ataku Jewgieni Ukołowej prowadziły już 7:2. Pojedynczymi dobrymi atakami polskie zawodniczki nie były w stanie doprowadzić choćby do remisu. W połowie seta Monice Brzostek udało się zmniejszyć straty jedynie do trzech punktów (10:13), jednak wtedy znów do walki ruszyły Rosjanki. Po bloku Jewgieni Ukołowej prowadziły 19:12, a kilka minut później równie dobrym blokiem popisała się Chomiakowa i tym samym zakończyła seta wynikiem 21:13.

Kołosińska/Brzostek POL – Chomiakowa/Ukołowa RUS 0:2
(14:21, 13:21)

Po porażce z teamem Chomiakowa/Ukołowa Polki nie odpadły jednak z turnieju. Wieczorem zmierzyły się z kolejną rosyjską parą – Popowa/Prokopiewa.

Już pierwsze piłki tego meczu zapowiadały wyrównaną walkę. Po akcji Moniki Brzostek Polki prowadziły 4:2, jednak po ataku Swietłany Popowej przewaga przeszła na stronę Rosjanek (9:8). Druga część seta to znów wyrównana gra obu ekip. W miarę jak set zbliżał się do końca, na minimalne prowadzenie zaczęły wychodzić Polki. Po ataku Kingi Kołosińskiej było 19:16. Kilka minut później ta sama zawodniczka zakończyła partię wynikiem 21:19.

Podobnie wyglądał przebieg drugiego seta. Dopiero od stanu 7:7 trzy punkty z rzędu zdobyły biało-czerwone. Dobra passa Polek nie trwała zbyt długo. Po błędzie Kołosińskiej znów mieliśmy remis (16:16). W końcówce duet Brzostek/Kołosińska uzyskał dwa punkty przewagi, jednak Polki nie umiały od razu wykorzystać piłek setowych. Dopiero po walce na przewagi, po ataku Kołosińskiej, rozstrzygnęły partię na swoją korzyść.

Dzięki temu zwycięstwu team Brzostek/Kołosińska awansował do półfinału, w którym zmierzy się z niemiecką parą Laboureur/Sude.

Brzostek/Kołosińska POL – Popowa/Prokopiewa RUS 2:0
(21:19, 22:20)