Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Bartłomiej Lemański: Nie czujemy się wyjątkowi

Bartłomiej Lemański: Nie czujemy się wyjątkowi

MŚ kadetów już za nami. Reprezentacja Polski dostała tydzień na zregenerowanie sił przed Olimpijskim Festiwalem Młodzieży Europy, który rozpocznie się już w poniedziałek. O wspomnieniach przywiezionych z Meksyku opowiedział nam Bartłomiej Lemański.

Jakie to uczucie być częścią zespołu, który jako pierwszy w historii zdobył dwa medale na mistrzowskiej imprezie w ciągu jednego roku?

Bartłomiej Lemański:Jestem zadowolony z wyniku jaki osiągnęliśmy w ciągu tego sezonu. Myślę, że każdy jest nieco podekscytowany tym faktem. Nie czujemy się wyjątkowi, ciężko pracowaliśmy i właśnie temu możemy zawdzięczać ten wynik.

Do finału brakowało niewiele. Który z elementów waszej gry zawiódł najbardziej podczas decydującego spotkania z reprezentacją Chin?

Półfinałowy mecz był naszym drugim spotkaniem na tych mistrzostwach z reprezentacją Chin. Pierwszy wygraliśmy, dlatego wydaje mi się, że poczuliśmy się zbyt pewni siebie i w naszych głowach zbyt wcześnie pojawiła się myśl o finale. Z drugiej strony Chińczycy prezentowali dobrą grę zarówno w bloku, jak i w obronie, co utrudniało skończenie akcji z naszej strony.

Początek meczu z Iranem nie układał się po waszej myśli. Co sprawiło, że jednak udało wam się odwrócić losy tego spotkania?

Nie znaliśmy wcześniej zespołu Iranu, bazowaliśmy jedynie na analizie ułożonej przez naszych trenerów. Niestety to nie wystarczyło i pierwszy set zakończył się porażką z naszej strony. Dopiero w drugim secie udało nam się głębiej poznać grę przeciwnika i do końca meczu byliśmy o krok przed nimi, co zaowocowało zwycięstwem.

Twoje doświadczenie z kadrą jest mniejsze niż większości twoich kolegów. Jednak mimo to w meczu o brąz pokazałeś się z bardzo dobrej strony i zdobyłeś 18 punktów, z czego aż 9 blokiem. Nikomu innemu nie udało się zdobyć tylu punktów tym jednym elementem. Nie czujesz żadnej presji jak wychodzisz na boisko na tak ważnym turnieju?

Przed mistrzostwami mieliśmy sporo zgrupowań w Spale, dlatego mogłem lepiej zgrać się z resztą drużyny. Mimo mojego krótkiego stażu w kadrze myślę, że udało mi się to. Sama waga meczu o medal nakłada dużą presję na każdego zawodnika, tak samo i na mnie. Każdy musi zrobić swoje, zagrać jak najlepiej. Każdy z nas zdobywał punkty, a za to, że mi udało się zdobyć ich 18, to mogę być wdzięczny reszcie drużyny, która mi to umożliwiła oraz trenerowi, który dał mi szansę pokazania się na boisku.

Który z rozegranych na mistrzostwach świata meczów zapadnie ci najdłużej w pamięć?

Myślę, że mecz z Turcją, który był dość dramatyczny. Przy naszej przewadze w setach 2:1 oraz przy piłce setowej dla Turcji przy wyniku 24:21 udało nam się wyjść z tego zwycięsko dzięki dobrej grze blokiem. Gdybyśmy przegrali tego seta, to niewiadome by były nasze dalsze losy w walce o medal.

Na co dzień nie uczysz się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Spale tak jak większość polskiej reprezentacji. Ciężko ci było wkomponować się w zespół?

Tak jak wspomniałem wcześniej, mamy dużo zgrupowań, dzięki czemu coraz lepiej zgrywam się z resztą zespołu.

Czasu na odpoczynek macie niewiele, ponieważ już w sobotę wylatujecie do Holandii na Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy. Zdążysz zregenerować swoje siły?

Pierwszy mecz odbędzie się dopiero 15 lipca, w poniedziałek. Na pewno zdążymy do tego czasu odpocząć na tyle, by na pierwsze spotkanie wyjść w pełni sił.