Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Uniwersjada: Polki ze zwycięstwem i awansem

Uniwersjada: Polki ze zwycięstwem i awansem

Reprezentantki Polski podczas ostatniego meczu grupowego na uniwersjadzie pokonały bez straty seta Czeszki. Tym samym biało-czerwone zajęły drugie miejsce w grupie i wywalczyły awans do kolejnej fazy turnieju.

Po wczorajszej, gładkiej porażce w meczu z Rosjankami, biało-czerwone rozpoczęły spotkanie przeciwko reprezentacji Czech dość pewnie, po serii punktowych bloków obejmując prowadzenie 3:1. Czeszki szybko się jednak przebudziły, doprowadzając do remisu. Dzięki skutecznym uderzeniom z różnych stref oraz kolejnym błędom Polek, objęły czteropunktową przewagę (11:7). Gra obu ekip jeszcze przez moment falowała, lecz z czasem punktowy dystans ponownie się zwiększył, głównie za sprawą świetnej dyspozycji Laury Holubcovej w ataku. Pojedynczymi zbiciami odpowiadała Tamara Kaliszuk, ale gdy dwudzieste pierwsze "oczko", przy piętnastu biało-czerwonych, zdobyła Helena Kojdova, wydawało się, że nasze południowe sąsiadki z łatwością sięgną po zwycięstwo w pierwszym secie. Nic bardziej mylnego – świetna seria reprezentantek Polski, oparta o kończące ataki Ewy Śliwińskiej i Natalii Kurnikowskiej, doprowadziła do remisu (21:21), a zakończyła się dopiero dzięki Venduli Strakovej przy stanie 23:21 dla biało-czerwonych. Nasze zawodniczki poszły za ciosem i po zbiciu Kurnikowskiej objęły prowadzenie 1:0 w meczu.

Dobra gra Polek z końcówki premierowej odsłony przeniosła się na kolejną partię; trzema kolejnymi asami serwisowymi popisała się Natalia Kurnikowska (4:0). Po czeskiej stronie ciężar poprawy gry wzięła jednak na swoje barki Helena Kojdova – i to po jej punktowej zagrywce na tablicy wyników widniał już remis (9:9). Biało-czerwone błyskawicznie przejęły inicjatywę, po blokach Ewy Śliwińskiej i Aleksandry Sikorskiej prowadząc już 19:14. Podopieczne trenera Wiesława Popika utrzymały koncentrację do samego końca i drugą partię, zwieńczoną skutecznym uderzeniem Katarzyny Połeć, wygrały 25:16.

W pierwszych akcjach trzeciego seta, po obu stronach siatki nie brakowało błędów własnych (4:4). Nieco lepiej z coraz liczniejszymi, nieudanymi zagrywkami radziły sobie Polki, neutralizując stracone w polu serwisowym punkty skutecznymi zbiciami. Biało-czerwone raz po raz odskakiwały na kilka punktów, lecz zbudowanie stabilnej przewagi uniemożliwiały im wówczas Martina Jakubsova i Anna Siruckova. Od stanu 12:12 walka stała się bardziej dynamiczna i zacięta, zawodniczki obu zespołów praktycznie wyeliminowały z gry pomyłki. Dzięki dwóm skutecznym akcjom Natalii Kurnikowskiej, nasze reprezentantki zyskały czteropuntowe prowadzenie (18:14). Czeskie siatkarki nie poddały się łatwo, ale to Polki zachowały w ostatnich akcjach więcej zimnej krwi, kończąc trzecią odsłonę wynikiem 25:22, cały mecz bez straty seta, a rywalizację grupową – na drugiej pozycji, premiowanej awansem do ćwierćfinałów.

Polska – Czechy 3:0
(25:23, 25:16, 25:22)

Skład drużyn:
Polska: Kurnikowska (19), Grejman (11), Kaliszuk (10), Połeć (7), Sikorska (10), Szymańska, Medyńska (libero) oraz Wilk i Śliwińska (4)