Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Polskie kadetki sparują z mistrzyniami Ameryki Południowej

Polskie kadetki sparują z mistrzyniami Ameryki Południowej

Proszowice okazały się szczęśliwe dla reprezentacji Polski kadetek, która pokonała mistrzynie Ameryki Południowej. Podopieczne Grzegorza Kosatki wygrały z Peruwiankami 3:1. W dodatkowym secie jednak lepsze okazały się przyjezdne.

Młode siatkarki z Ameryki Południowej przebywają w Polsce od poniedziałku, gdzie wraz z Polkami przygotowują się do nadchodzących wielkimi krokami mistrzostw świata w Tajlandii. Ekipa Natalii Malagi ostatnie kilka dni spędziła na siłowni, pracując na dużych obciążeniach. Wydawało się, że biało-czerwone czeka łatwa przeprawa, jednak Peruwianki szybko pokazały, że wygrana w mistrzostwach kontynentu nad Brazylią nie była dziełem przypadku, a zespół, pomimo zmęczenia, potrafi wznieść się na wyżyny. Podopieczne Grzegorza Kosat k i przekonały się o tym w pierwszej partii. Zespół gości bardzo szybko przejął inicjatywę w meczu. Po nieudanych atakach Malwiny Smarzek i Aleksandry Kazały przyjezdne odskoczyły na 6:2, a gdy kolejny błąd na siatce popełniła Małgorzata Śmieszek, mistrzynie Europy traciły do rywalek pięć punktów (6:11). Sytuacja zmieniła się, gdy ciężar gry wzięła na siebie Magdalena Damaske. Tegoroczna mistrzyni Polski kadetek i juniorek wraz ze Śmieszek i Pauliną Bałdygą najpierw doprowadziła do wyrównania, a następnie do jednopunktowej przewagi (12:11). Po asie serwisowym naszej rozgrywającej było 15:12, ale Polkom nie udało się utrzymać koncentracji do końca i w decydującej fazie meczu to Polki traciły dwa oczka (16:18). Pomimo ambitnej postawy biało-czerwonych to Peruwianki mogły cieszyć się ze zwycięstwa w pierwszej partii, wygrywając 25:23.

Drugi set lepiej rozpoczął się dla mistrzyń Europy, które po kontrze Damaske prowadziły 2:0 i 4:2. Podopieczne Natalii Malagi nie były dłużne i wykorzystując problemy w przyjęciu Polek, wyszły na 6:5, ale gdy ponownie przypomniała o sobie wychowanka gdańskiej Gedanii, w Proszowicach biało-czerwone prowadziły 10:6. Siatkarki z Ameryki Południowej kilkakrotnie próbowały odwrócić wynik, jednak czujne "złotka" utrzymywały kilkupunktowy dystans. Przy stanie 22:18 z krótkiej zaatakowała Joanna Pecak, blok dołożyła Kazała, a wynik partii ustaliła młoda legionowianka, Justyna Antosiewicz (25:19).

W trzeciej odsłonie meczu trener Kosatka zdecydował się nieco przemeblować "środek". W wyjściowym składzie pojawiła się Antosiewicz oraz Kornelia Moskwa, a Polki dalej kontrolowały wydarzenia na boisku. Pierwsza część seta zdecydowanie należała do Damaske, która w obozie biało-czerwonych była najlepiej punktującą. Później Bałdyga zaczęła coraz częściej uruchamiać środkowe, a przewaga naszych kadetek wzrosła do pięciu oczek (14:9). Peruwianki nie radziły sobie z zagrywką Polek i po asie serwisowym Antosiewicz biało-czerwone prowadziły 19:12. Tryby w polskim obozie zacięły się przy stanie 23:14, jednak przewaga była na tyle wysoka, że pozwoliła ekipie Grzegorza Kosatki doprowadzić zwycięsko seta do końca.

Po zmianie stron Polki otworzyły seta z wysokiego "C". Zagrywka Bałdygi, bloki Moskwy i zabójcze kontry Damaske pozwoliły biało-czerwonym odskoczyć na 6:0. Peruwianki co prawda przełamały niemoc (1:7), ale gdy kolejny punkt z zagrywki zdobyła Śmieszek, na tablicy wyników było 15:5. W tym momencie mistrzynie Europy poczuły, że set jest wygrany, jednak rywalki nie poddawały się, seriami odrabiając straty (20:13, 23:17). Damaske dała Polkom piłkę meczową, a po błędzie rozgrywającej z Peru wygrały one 25:17.

Oba sztaby szkoleniowe zdecydowały się rozegrać jeszcze seta do 15 punktów. W nim walka punkt za punkt toczyła się do stanu 4:4, później inicjatywę przejęły przyjezdne, wygrywając 15:11. Warto podkreślić, że trener Kosatka desygnował do gry zawodniczki, które miały niewiele okazji, aby zaprezentować swoje umiejętności w tym spotkaniu. Dzisiaj kadetki Polski i Peru zmierzą się w Wieliczce.

Polska – Peru 3:1
(23:25, 25:19, 25:19, 25:17) dodatkowy 11:15

Skład Polek: Śmieszek (6), Bałdyga (9), Damaske (26), Pacak (5), Smarzek (3), Kazała (10), Kulig (libero) oraz Pasiut (libero), Szczygieł, Antosiewicz (8), Piśla (5), Moskwa (9), Grzelak (3), Wańczyk i Barszcz (4)