Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetów: W ćwierćfinałach górą drużyny z Azji i Europy

MŚ kadetów: W ćwierćfinałach górą drużyny z Azji i Europy

W piątkowy wieczór zostały rozegrane mecze ćwierćfinałowe mistrzostw świata kadetów. Obok Polski, która gładko pokonała reprezentację Francji, w półfinałach zobaczymy także drużyny narodowe Iranu, Rosji i Chin.

Pierwszym półfinalistą został Iran, który potrzebował czterech setów na pokonanie Argentyny. Siatkarze z Azji swoje zwycięstwo zawdzięczają w dużej mierze dobremu rozegraniu Moeina Moeinfara, który jest drugim rozgrywającym irańskiej reprezentacji i był to jego pierwszy mecz w tym turnieju. Ponadto Irańczycy lepsi byli od rywali w bloku, zdobywając w tym elemencie 14 punktów, podczas gdy Argentyna tylko 8. Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania był Nicolas Lazo, który zdobył aż 21 punktów, po drugiej stronie siatki najlepiej spisywał się Mohammadjavad Manavinezhad, z dorobkiem 18 punktów, o jedno oczko mniej zdobył debiutujący w tej imprezie Javad Hekmati. – Konsultowałem się z moimi asystentami, co do wystawienia w pierwszej szóstce Moeina Moeinfara i Javada Hekmati, którzy debiutowali w wyjściowym składzie, i to się opłaciło. Argentyński rozgrywający wykonał kawał dobrej roboty i nie byliśmy w stanie zatrzymać Nicolasa Lazo i Briana Melgarejo przyznał po meczu Iraj Mozaffari, trener reprezentacji Iranu.

Argentyna – Iran 1:3
(25:23, 20:25, 27:29, 23:25)

Rosjanie przegrali wprawdzie pierwszego seta w meczu z Kubą, ale kolejne trzy już w miarę pewnie wygrali. Kluczem do zwycięstwa w tym spotkaniu była zagrywka. Rosjanie posłali 9 punktowych zagrywek, z czego aż 6 było autorstwa Pawła Pankowa. Kubańczycy zapisali na swoim koncie tylko jednego asa, poza tym oddali rywalowi aż 31 punktów po błędach własnych, dostając w zamian tylko 24. Na korzyść podopiecznych Aleksandra Karikowa przemawiała też większa skuteczność w ataku. – W pierwszym secie graliśmy całkiem dobrą siatkówkę, ale potem zaczęliśmy popełniać błędy. Nie możesz sobie na to pozwolić, kiedy grasz z taką drużyną jak Rosja – powiedział Rodolfo Sanchez, szkoleniowiec kubańskiej reprezentacji.

Kuba – Rosja 1:3
(25:23, 21:25, 16:25, 22:25)

Chińczycy wygrali wprawdzie z Brazylią bez straty seta, jednak na pewno ta wygrana nie przyszła im łatwo. W pierwszej partii sporo musieli się natrudzić, by pokonać Canarinhos, ta sztuka udała im się dopiero po 34 minutach gry. W kolejnych odsłonach meczu było już łatwiej, siatkarze z Azji narzucili szybkie tempo i po niecałej półtorej godziny gry mogli się cieszyć z awansu do półfinału. Najlepiej punktującymi zawodnikami spotkania byli Chuanhang Tang (17 punktów) i Zheija Zhang (16 punktów). W drużynie brazylijskiej najlepiej punktował Douglas Souza – 13 punktów. – Jestem bardzo zadowolony z wyniku. W końcówce pierwszego seta dokonałem kilku zmian w składzie i zawodnicy popełniali błędy, ale i tak udało nam się wygrać – cieszył się po meczu Ju Genyin, trener reprezentacji Chin. Z kolei szkoleniowiec brazylijskiej drużyny nie mógł odżałować pierwszego seta. – Straciliśmy taką szansę w pierwszym secie, który mógł zmienić przebieg meczu. W drugiej i trzeciej partii nie mogliśmy wywrzeć na rywalu presji zagrywką, przez co grał on bez problemu – powiedział Percy Oncken.

Brazylia – Chiny 0:3
(32:34, 16:25, 22:25)

Wczoraj zostały rozegrane również mecze o miejsca 17-20 i 9-16. W rywalizacji o miejsca 17-20 drużyny grają w systemie każdy z każdym. Z pierwszych potyczek zwycięsko wyszła Tunezja, która pokonała Algierię 3:1 oraz Japonia, która w trzech setach rozgromiła Rwandę. Z kolei w meczach o miejsca 9-16 najwięcej emocji było w spotkaniu pomiędzy gospodarzami i reprezentacją Egiptu. Meksykanie mieli w czwartej partii szanse na doprowadzenie do tie-breaka, ale ostatecznie przegrali 27:29. W pozostałych meczach nerwów było mniej i teraz o miejsca 9-12 oprócz Egipcjan zagrają także Belgia, Finlandia i Korea.