Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. A: Brazylia po raz drugi lepsza od Bułgarii i jest blisko awansu

LŚ, gr. A: Brazylia po raz drugi lepsza od Bułgarii i jest blisko awansu

Siatkarze reprezentacji Brazylii po raz drugi pokonali Bułgarię i tym samym są już blisko awansu do turnieju finałowego. Porażki Bułgarii oznaczają, że w przypadku zwycięstwa biało-czerwonych w niedzielę z USA, Polska i Bułgaria powalczą o awans za tydzień w Warnie.

Pierwszą partię od samego początku kontrolowali Bułgarzy, którzy po udanej kiwce Todora Aleksiewa wyszli na prowadzenie w secie 5:3. Każda kolejna wyprowadzona akcja przynosiła podopiecznym Camillo Placiego punkt i rosnącą przewagę (8:5, 10:7). Brazylijczycy starali się odrabiać straty, udało im się także wyjść na dwupunktowe prowadzenie (12:10) po asie serwisowym Lukasa Saatkampa i nieporozumieniu w drużynie z Europy, jednak mimo to nie byli w stanie tego prowadzenia utrzymać. Bułgarzy po ataku ze środka Victora Yosifowa znowu prowadzili (14:12) i udało im się to prowadzenie utrzymać do samego końca tego seta. W końcówce zdecydowanie najlepiej drużynie Placiego udawała się zagrywka, którą cenne punkty zdobyli Tsvetan Sokolow i Todor Skrimow. Punkt zdobyty przez Skrimowa zakończył seta na korzyść gości (25:19).

Od niewielkiego prowadzenia 2:0, po autowym ataku w siatkę Josifowa, rozpoczęli kolejnego seta Brazylijczycy. Zmotywowani po wcześniejszej wygranej partii Bułgarzy szybko odrobili różnicę punktową, a atak z lewego skrzydła Aleksiewa dał im jednopunktowe prowadzenie (6:5). Canarinhos musieli walczyć z mnożącymi się błędami w swoich szeregach, gdzie problemy z zakończeniem akcji miał Dante Amaral – został zablokowany przez przeciwników i miał problem z przyjęciem zagrywki, przez co rywale powiększali swoją przewagę (11:9). W końcu udało się Brazylijczykom dogonić Bułgarów i doprowadzić do remisu po 12 dzięki zepsutej zagrywce Sokołowa. Od tego momentu w drużynie Bernardo Rezende nastąpiły wielkie zmiany, m.in. bardzo dobrze zaczął funkcjonować blok – Lukas i Ricardo Lucarelli zablokowali Cwetana Sokołowa, a Lucarelli dodał także punkt na konto swojej ekipy po asie serwisowym (16:14, 20:15). Ostatni, 25. punkt i remis w setach przyniósł Brazylijczykom atak po skosie Leandro Vissotto, który zakończył tę partię przy stanie 25:21.

Trzeci set Canarinhos rozpoczęli od szybkiego i wysokiego prowadzenia 6:1, a wszystko to dzięki dobrej grze blokiem i dobrym atakom. Na pierwszą przerwę techniczną siatkarze schodzili przy stanie 8:3 dla Brazylijczyków, a ósmy punkt podarował im Mirosław Gradinarow swoją zepsutą zagrywką. Każda kolejna piłka, która była wprowadzana do gry, dawała kolejny punkt gospodarzom, a ich przewaga dzięki temu stale rosła. Aż siedem oczek przewagi (18:11) mieli Brazylijczycy nad Bułgarami po drugiej przerwie technicznej, kiedy wchodzi się już w końcową fazę seta. To wszystko sprawiło, że Canarinhos szybko i pewnie wygrali do 17, a tę partię zakończył asem serwisowym Ricardo Lucarelli.

Przy stanie 2:1 ciężko było Bułgarom się już podnieść w tym meczu, co można było zaobserwować w ostatnim secie. Znowu Brazylijczycy szybko wyszli na prowadzenie i nie oddali go już do końca meczu. Największą rolę odegrał z pewnością blok gospodarzy, którzy nawet jeśli nie zdobywali nim punktów, to mieli dzięki niemu udane kontry. Na kolejnych przerwach technicznych widać było zdecydowaną dominację podopiecznych Bernardo Rezende (8:4, 16:11) co przyniosło im zwycięstwo i kolejne 3 punkty w grupowej tabeli. Spotkanie zakończył Wallace de Souza atakiem z prawego skrzydła (25:19), dzięki czemu Canarinhos mogą cieszyć się z awansu do finałowych spotkań.

Brazylia – Bułgaria 3:1
(19:25, 25:21, 25:17, 25:19)

Brazylia: Rezende (4 pkt.), Vissotto (18), Lucarelli (14), Souza (11), Saatkamp (16), Amaral (8), Domingos (libero) oraz de Souza (3), Arjona i Borges
Bułgaria: Bratojew (3 pkt.), Samunew (7), Skrimow (3), Josifow (6), Aleksiew (10), Sokołow (14), Salparow (libero) oraz Miłuszew (4), Simitrow, Gradinarow (6) i Penczew