Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE M, gr. A: Belgowie zgodnie z planem, Austriacy pokonali Danię

LE M, gr. A: Belgowie zgodnie z planem, Austriacy pokonali Danię

W grupie A Ligi Europejskiej mężczyzn ostatnie spotkanie podczas 4. kolejki rozegrały zespoły Austrii i Danii. Górą byli ci pierwsi, jednak żadna z drużyn nie ma szans na awans do rundy finałowej. Po raz kolejny nie zawiedli Belgowie. Dziś pokonali Słowację 3:1.

W starciu zespołów z drugiej części tabeli grupy A rozgrywek Ligi Europejskiej nie było niespodzianki. Po czterosetowej walce ze zwycięstwa mogli cieszyć się podopieczni Michaela Warma. Początek rywalizacji to jednak pełna koncentracja i lepsza dyspozycja Duńczyków. Ostatni zespół klasyfikacji grupy A dzięki dobrej zagrywce wypracował kilka oczek zaliczki w początkowej fazie seta (4:7). Wraz z rozwojem sytuacji na boisku trzypunktowe prowadzenie podopiecznych Freda Sturma utrzymywało się. Znakomita dyspozycja Madsa Ditlevsena zawyżała statystyki skuteczności w ataku reprezentacji Danii. Duńczycy nie ustrzegli się jednak niewymuszonych błędów własnych, pozwalając rywalom dojść do głosu. Austriacy wykorzystali otrzymaną szansę, wypracowując jedno oczko zaliczki w końcówce seta (17:16). Decydująca część seta to wymiana sił w ataku przy rywalizacji punkt za punkt. Wyższy poziom koncentracji utrzymali Austriacy, wygrywając 22:20.

Nie wyciągając wniosków z odsłony pierwszej, także na początku drugiego seta podopieczni trenera Warma pozwolili rozegrać się rywalom. Mnożące się błędy własne siatkarzy z Austrii, stabilna gra w bloku i punktowa zagrywka Duńczyków po raz kolejny dały im prowadzenie. Na drugiej przerwie technicznej dystans między ekipami wynosił już pięć oczek. Nie było to jednak bezpieczne prowadzenie, poczynania w ataku Thomasa Zassa i Alexandra Bergera pozwoliły siatkarzom z Austrii wyrównać stan rywalizacji. Podobnie jak w partii pierwszej, zwycięzcę wyłonić miała końcówka seta rozgrywanego na przewagi i także tym razem zwycięsko z opresji wyszli Austriacy, wygrywając 26:24.

Ambitni Duńczycy nie powiedzieli jednak ostatniego słowa, z wysokiego C rozpoczynając odsłonę kolejną. Stabilna gra w ataku tym razem pozwoliła podopiecznym Freda Sturma utrzymać prowadzenie do końca seta (18:21). Czwarta partia, w przeciwieństwie do wcześniejszych, rozpoczęła się lepiej dla Austriaków. Na pierwszej przerwie technicznej podopieczni Michaela Warma prowadzili 7:6. Walczący o przedłużenie rywalizacji Duńczycy zdołali chwilowo odwrócić sytuację (11:14). Decydująca faza seta to jednak kolejne błędy własne po duńskiej stronie siatki i wykorzystywane przez Austriaków szanse w kontratakach. Ponownie na przewagi (24:22) triumfowali siatkarze z Austrii.

Austria – Dania 3:1
(22:20, 26:24, 18:21, 24:22)

Austria: Wohlfahrtstatter (11 pkt.), Binder (2), Koraimann (2), Zass (17), Berger (20), Unterberger (6), Kroiss (libero) oraz Guttmann (5), Thaller i Blagojević
Dania: Sorensen (11 pkt.), Ditlevsen (22), Bonnesen (6), Christiansen (9), Stenderup (8), Huss (4), Mikelsons (libero) oraz Jensen, Bitsch (1) i Varming

Atut własnej hali nie pomógł podopiecznym trenera Chrtianskiego w rywalizacji z liderem grupy A. O ile początek spotkania zapowiadał przebieg meczu pod dyktando naszych południowych sąsiadów, o tyle z każdą kolejną partią gra Słowaków wyglądała coraz gorzej. Efektowny początek reprezentacji Słowacji zapewniła dobra dyspozycja Juraja Zaťko w polu serwisowym. Dzięki skutecznym kontratakom wykańczanym przez Milana Bencza Słowacy prowadzili 7:4 na pierwszej przerwie technicznej. Prowadzenie utrzymało się tylko do połowy seta, systematyczne odrabianie strat przez Belgów przyniosło oczekiwane rezultaty (13:13). W końcówce partii wymianę sił w ataku lepiej przetrzymali podopieczni trenera Chrtianskiego, as Słowaków miał silne wsparcie na skrzydłach ze strony Chrtianskiego ml. (17:15). Piąta ekipa ostatnich mistrzostw Europy nie ustrzegła się jednak błędów własnych, pozwalając rywalom ponownie doprowadzić do remisu (19:19). Belgowie, po efektywnym ataku Brama Van Den Driesa, mieli nawet w górze piłkę setową (22:23), jednak czujni w obronie gospodarze odzyskali prowadzenie i wygrali 25:23.

Drugą odsłonę rozpoczęła żółta kartka dla Van Den Driesa, jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego. Nerwowość w grze podopiecznych Dominiqua Baeyensa wykorzystali gospodarze, odskakując rywalom na kilka oczek. Prowadzenie nie utrzymało się jednak długo. Brak kończącego ataku oraz problemy z przyjęciem serwisu rywali znalazły swoje odzwierciedlenie w końcowym wyniku seta. Na siatce, po belgijskiej stronie, dzielił i rządził duet Van Den Dries – Coolman, podczas gdy bezradni gospodarze oddawali kolejne piłki bez prób ataku. Tę część meczu wygrali goście, a dominację Belgów najlepiej potwierdza wynik seta – 21:10.

Wydawało się, że Słowacy podnieśli się po porażce. Skuteczność w ataku naszych południowych sąsiadów wzrosła, jednak tylko w początkowej fazie seta podopieczni trenera Chrtianskiego dotrzymywali kroku rywalom. Wykorzystując błędy rywali, Belgowie ponownie odskoczyli na kilka punktów, systematycznie zwiększając swoje prowadzenie, aby ostatecznie wygrać 21:14. Rotacje składem w ekipie gospodarzy nie wpłynęły na zmianę losów rywalizacji. W czwartej partii Słowacy ambitnie walczyli, jednak kontakt punktowy z rywalem utrzymali jedynie do etapu drugiej przerwy technicznej. Ostatecznie potwierdzając swoją dominację, triumfowali Belgowie (21:18), zwyciężając w całym meczu 3:1 i umacniając się na pozycji lidera grupy A.

Belgia – Słowacja 3:1
(23:25, 21:10, 21:14, 21:18)

Belgia: Van Den Dries (9 pkt.), Coolman (11), Verhanneman (9), Valkiers (1), Rousseaux (6), Heyrman (7), Dejonckheere (libero) oraz Claes