Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. C: Holendrzy walczą o turniej finałowy

LŚ, gr. C: Holendrzy walczą o turniej finałowy

Finowie przed rozpoczęciem rywalizacji z Holendrami, pozbawili się szans na turniej finałowy, jednak nie odpuścili rywalom. Wszystkie sety kończyły się wynikiem 25:23, a trzy partie wygrali "pomarańczowi", którzy utrzymali się na pierwszej pozycji w grupie C.

Mimo iż Finowie przed rozpoczęciem rywalizacji z reprezentantami Holandii pozbawili się szans na awans do turnieju finałowego Ligi Światowej, to nie zamierzali ułatwiać tego zadania podopiecznym Edwina Benne. Już pierwsza, przedłużona akcja spotkania w Tampere zwiastowała zacięty pojedynek. W kolejnych nie brakowało mocnych, punktowych zagrywek z obu stron siatki (5:5). Minimalnie lepsi podczas pierwszej przerwy technicznej byli gospodarze, lecz przyjezdni błyskawicznie wyrównali wynik. W środkowej fazie seta wzrosła liczba błędów popełnianych przez zawodników obu ekip – pomyłki bardziej boleśnie dotknęły Holendrów, bowiem po asie serwisowym Konstantina Shumova, tracili oni do rywali już trzy oczka (15:18). Po chwili na fragment świetnej gry Nimira Abdel-aziza zareagował Tuomas Sammelvuo, prosząc o czas. Moment oddechu pomógł Finom, którzy odzyskali prowadzenie (21:18) i nie oddali go do końca seta, zwyciężając 25:23.

Drugą partię dobrze, bo od kilku skutecznych ataków, rozpoczął Mikko Oivanen, dając gospodarzom trzypunktowe prowadzenie (6:3). Korzystny wynik biało-niebiescy zachowali do pierwszej przerwy technicznej. Po powrocie na parkiet dystans pomiędzy ekipami utrzymywał się dalej za sprawą serii autowych serwisów Holendrów, przeplatanej udanymi zbiciami Nielsa Klapwijka (13:11). Kolejne niedokładne przyjęcia Oranje poskutkowały gorszą skutecznością niderlandzkich zawodników w ofensywie, lecz dzięki mocnej zagrywce Abdel-aziza i równemu blokowi, przyjezdni odrobili straty (16:16). W dalszej części seta wynik oscylował wokół remisu. Ważne punkty w końcówce Holendrzy zyskali za sprawą skutecznego bloku i błędów rywali (23:20) – i mimo iż Finowie nie oddali drugiej partii bez walki, to ostatnie słowo w tej odsłonie należało do Klapwijka (25:23).

Podobnie, jak w poprzednim secie, z początku lepiej radzili sobie reprezentanci Suomi (5:2), ale seria trudnych zagrywek Thomasa Koelewijna, w połączeniu z błędami własnymi gospodarzy, pozwoliła Holendrom zejść na pierwszą przerwę techniczną z nieznacznym prowadzeniem (8:6). Dzięki dobrej grze w kontrataku przyjezdni utrzymywali dwu-, trzypunktową zaliczkę. Na drugi techniczny czas sprowadziły drużyny dwa efektowne uderzenia Wytze Kooistry (16:13). Finowie wzmocnili serwis, to samo uczynili jednak ich przeciwnicy. Pomyłki Holendrów pomogły pozostać w grze gospodarzom, ale skuteczność w ataku, również w trudnych sytuacjach, utrzymywali Jelte Maan i Jeroen Rauwerdink. Ostatecznie losy trzeciej odsłony rozstrzygnęła zepsuta zagrywka Mikko Oivanena (23:25).

W wyjściowej szóstce reprezentacji Finlandii Konstantina Shumova zmienił Jukka Lehtonen, który dość szybko zameldował się w udanym ataku ze środka (3:2). Zaskakujące zbicie Wytze Kooistry z drugiej piłki przyniosło remis (5:5), który utrzymywał się na tablicy wyników przez dłuższy czas, by stopniowo przekształcić się w prowadzenie Finów – na krótko. Gdy przez potrójny blok gospodarzy przedarł się Klapwijk, o czas poprosił trener Sammelvuo (12:12). Fiński szkoleniowiec sięgnął również po zmianę – Mikko Oivanena zastąpił Olli-Pekka Ojansivu, który błyskawicznie włączył się do gry skutecznym zbiciem. Ale mocny serwis Nielsa Klapwijka pomógł Holendrom odskoczyć na dwa oczka podczas drugiej przerwy technicznej (16:14). Kolejne akcje to gra punkt za punkt, obfitująca w odważne uderzenia, lecz nie wolna od błędów. Gospodarze zdołali wyrównać wynik (19:19), jednak Oranje szybko przywrócili swoje prowadzenie. Finowie walczyli do ostatniej akcji, ale pojedynczy blok Jelte Maana zakończył czwartą partię, dając Oranje trzy punkty i pewność awansu do Final Six w przypadku podobnej zdobyczy w drugim meczu.

Finlandia – Holandia 1:3
(25:23, 23:25, 23:25, 23:25)

Finlandia: Esko (2), Siltala (9), Kunnari (15), Oivanen Mikko (19), Shumov (7), Oivanen Matti (6), Kerminen (libero) oraz Seppänen, Ojansivu (6) i Lehtonen (1)
Holandia: Abdel-aziz (5), Maan (15), Rauwerdink (15), Kooistra (11), Klapwijk (25), Koelewijn (3), Jorna (libero) oraz Freriks i Bontje