Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > MŚ juniorek: Złoto dla Chinek, brązowe Brazylijki

MŚ juniorek: Złoto dla Chinek, brązowe Brazylijki

W czeskim Brnie zakończyły się mistrzostwa świata juniorek. W azjatyckim finale Chinki bez większych problemów pokonały 3:0 Japonki. Na najniższym stopniu podium stanęły siatkarki z Brazylii, które wygrały bez straty seta z reprezentacją Italii.

Chinki wywalczyły tytuł mistrzyń świata, nawiązując do sukcesu z 1995 roku. Złote medalistki w ośmiu meczach odniosły osiem zwycięstw, nie tracąc przy tym ani jednego seta, czym ustanowiły rekord. Japonki nie były w stanie przebić się przez chiński mur, chociaż nie można im było odebrać woli walki. Chinki nie miały słabych punktów, grały świetnie na zagrywce, w obronie i w ataku, a do tego miały w składzie Ting Zhu, która została wybrana MVP mistrzostw. – Jestem szczęśliwa, chciałabym podziękować moim koleżankom z zespołu, bo gdyby nie one, nie zostałabym wybrana najlepszą zawodniczką mistrzostw. Ta nagroda należy się całej drużynie – przyzała Ting Zhu, która w meczu finałowym zdobyła 26 punktów, a w całym turnieju 167 i została najlepiej punktującą zawodniczką razem z Gabrielą Bragą Guimaraes z Dominikany. – Drużyna Japonii była najniższa na turnieju, jednak nie można jej odmówić woli walki. Japonki zostawiły serce na parkiecie, możemy się jeszcze od nich dużo nauczyć. Nasz sukces był możliwy tylko dzięki ciężkiej pracy – przyznał szkoleniowiec Chin, Jiande Xu.

Chiny – Japonia 3:0
(25:13, 25:17, 25:15)

Pierwszy set meczu o brązowy medal był najbardziej emocjonujący, piękne obrony i ataki, a do tego gra toczyła się na przewagi. Vaquiria zablokowała Annę Nicolett i dzięki temu Brazylijki wygrały 28:26. Błędy Włoszek na zagrywce, a także znakomita gra Canarinhos pozwoliła Brazylijkom kontrolować przebieg spotkania w drugim secie. Rosamarie Montibeller wykorzystała piłkę setową i siatkarki z Ameryki Południowej wygrały 25:21. W trzeciej partii we włoskiej ekipie pojawiły się Alessia Fiesoli i Laura Melandri. Jednak zmiany na niewiele się zdały, Brazylijki prowadziły przez całego seta (12:7, 15:10, 24:16). Mecz skutecznym atakiem zakończyła Sara Aparecida Dias Silva.

Brazylia – Włochy 3:0
(28:26, 25:21, 25:18)