Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE M, gr. B: Węgrzy outsiderem, Czarnogóra wydarła zwycięstwo

LE M, gr. B: Węgrzy outsiderem, Czarnogóra wydarła zwycięstwo

Hiszpanie odnieśli trzecie zwycięstwo w Podgoricy. W ostatnim swoim spotkaniu pokonali Węgrów 3:0. Więcej emocji dostarczyło drugie spotkanie, w którym Czarnogóra wygrała 3:2 z Czechami, mimo że nasi południowi sąsiedzi mieli piłkę meczową w górze.

Lekko, łatwo i przyjemnie – tak chyba trzeba określić niedzielną wygraną Hiszpanii nad Węgrami. Hiszpanie potrzebowali kilku minut na początku pierwszego seta, by wejść w mecz, ale jak już złapali swój rytm gry, to dominowali na boisku w każdym aspekcie. W pierwszym secie wejście na zagrywkę Gustavo Delgado pozwoliło odskoczyć siatkarzom z Półwyspu Iberyjskiego na kilka punktów. Dodatkowo Węgrzy hojnie obdarowali w tej partii swoich rywali, oddając po błędach własnych aż 12 punktów, a dostając w zamian zaledwie dwa. W efekcie podopieczni Fernando Muñoza wygrali tę partię do 16.

W drugiej partii Hiszpanie kontynuowali swoją dominację, prowadząc na pierwszej przerwie technicznej trzema punktami. Siatkarze z południa Europy poprawili też skuteczność w ataku w porównaniu z poprzednią odsłoną meczu, co znalazło od razu odzwierciedlenie na tablicy wyników. Ich przewaga wzrosła do pięciu punktów i utrzymywała się do końca seta, wygranego do 14.

Trzecia partia to były istne „dożynki” – Hiszpanie otworzyli seta wynikiem 6:1. Na takie dobre otwarcie złożyły się m.in. dwa punktowe bloki Miquela Fornésa oraz zagrywka Marca Altayó. Dość szybko przewaga wzrosła do dziewięciu punktów (14:5), a potem nawet do jedenastu (17:6). Hiszpanie oprócz dobrej gry blokiem (w sumie 5 punktów w tym elemencie w tej partii) oraz zagrywką, utrzymali też skuteczność w ataku. A o mizernej grze Węgrów w trzecim secie świadczy najlepiej fakt, że z zawrotnej liczby 10 punktów zdobytych w tym secie, aż 5 zdobyli po błędach przeciwnika… Tym samym podopieczni György’ego Demetera pozostają jedynym zespołem w tegorocznej edycji Ligi Europejskiej bez zwycięstwa na koncie.

Węgry – Hiszpania 0:3
(16:21, 14:21, 10:21)

Węgry: Bagics (11), Nagy (5), Gergye (3), Kovacs (3), Kaszap, Baroti (1), Dömötör (libero) oraz Szabo A., Toth, David i Szabo D. (8)
Hiszpania: Trinidad (5), Altayo (5), Delgado (7), Fornes (6), Villena (10), Gonzales (4), Llabres (libero) oraz Rocamora (1) i Osorio (2)

Czesi nie będą mieli chyba najlepszych wspomnień z Podgoricy, przegrali bowiem drugie spotkanie rozgrywane w stolicy Czarnogóry. Tym razem w pięciu setach ulegli gospodarzom. Mecz nie zaczął się dla nich pomyślnie, kiepskie przyjęcie powodowało, że i skuteczność w ataku była mizerna. Nawet zmiana rozgrywającego (za Ondreja Boulę wszedł Lukas Tichacek) niewiele pomogła, bo miejscowi odskoczyli na pięć punktów i pewnie wygrali tę odsłonę meczu.

Podopieczni Stewarta Bernarda potrafili jednak poprawić grę, było to zwłaszcza widoczne w drugiej partii. Do skuteczniejszej gry w ataku doszły punktowe bloki (4 w tym secie), co spowodowało, że w końcówce seta Czesi prowadzili nawet siedmioma punktami (17:10). Ostatecznie skończyło się na wygranej 21:16. Podobnie przebiegał set trzeci. W czwartej partii nasi południowi sąsiedzi zaczęli się częściej mylić, ponadto Nikola Matijasević dokonał zmian w składzie, które przyniosły pożądany skutek i Czarnogórcy doprowadzili do tie-breaka. Czesi mają czego żałować, bowiem przez większość piątego seta prowadzili kilkoma punktami (5:2, 10:7, 12:10). Pozwolili jednak dogonić się rywalowi i przegrali nerwową końcówkę 16:18. Tym samym kwestia awansu do turnieju finałowego rozstrzygnie się za tydzień w turnieju rozgrywanym w Opawie.

Czarnogóra – Czechy 3:2
(21:16, 16:21, 18:21, 21:18, 18:16)

Czarnogóra: Minić (23), Suljagić (5), Cacic (16), Marković (5), Cuk B. (4), Vujović, Rasović (libero) oraz Babic (1), Cuk G., Radunović (2), Milivojević (8) i Strugar (2)
Czechy: Mauler (2), Boula, Hysky (16), Holubec (6), Siroky (8), Finger (16), Kopacek (libero) oraz Krosko, Bartos (15) i Tichacek (4)