Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K, gr. A: Cenne zwycięstwa Bułgarii i Rumunii

LE K, gr. A: Cenne zwycięstwa Bułgarii i Rumunii

Czterech setów potrzebowały Bułgarki na pokonanie reprezentacji Węgier w spotkaniu grupy A rozgrywek Ligi Europejskiej. Zwycięstwo pozwoliło siatkarkom z Bułgarii umocnić się na pozycji lidera. Tuż za nimi plasują się Rumunki, które 3:1 pokonały Turcję.

Węgierki lepiej zaczęły spotkanie, szybko uzyskując dwupunktowe prowadzenie. Jednak po chwili Bułgarki doprowadziły do remisu (7:7) i narzuciły własny styl gry (12:7). Zawodniczki z Węgier miały problem z przyjęciem zagrywki rywalek, a co się z tym wiąże – z wykonaniem skutecznego ataku. Tymczasem podopieczne Marcello Abbondanzy jeszcze powiększyły przewagę (19:12) i dowiozły ją do końca, odnosząc zwycięstwo w premierowej odsłonie spotkania 21:15. Bułgarki kontynuowały w kolejnej partii swoją dobrą grę i już na początku objęły prowadzenie (2:0, 4:1, 7:3). Jednak Węgierki nie poddały się i zmniejszyły straty do dwóch oczek (8:10). O czas poprosił Marcello Abbondanza i po przerwie jego podopiecznie zaczęły grać znacznie lepiej. Na boisku wychodziło im niemal wszystko (15:10). Bułgarki utrzymały prowadzenie do końca i wygrały 25:16.

Kolejna partia również zaczęła się od prowadzenia podopiecznych Abbondanzy 2:0. Węgierki doprowadziły do remisu po 6 i zaczęły budować swoją przewagę, dzięki znakomitej grze w ataku Renaty Sandor (11:7). Nagle coś się załamało w ich grze i sześć punktów z rzędu zdobyły Bułgarki (13:11). Wtedy o czas poprosił László Hallosy i jego podopieczne ponownie zaczęły grać swoje i wygrały partię 21:17. Najbardziej emocjonujący był czwarty set, w którym to obie ekipy walczyły punkt za punkt. Bułgarkom udało się zdobyć trzy oczka przewagi (9:6). Wtedy o czas poprosił Hallosy. Węgierki szybko odrobiły straty, a nawet wyszły na prowadzenie (14:13). Od stanu po 16 prym na boisku wiodły Bułgarki, które wygrały 21:17 i całe spotkanie 3:1.

Węgry – Bułgaria 1:3
(15:21, 16:21, 21:17, 17:21)

Węgry: Sandor (9), Talas (3), Pallag (9), Szeles (6), Dobi (5), Nagy (6), Molcsanyi (libero) oraz Milovits (2)
Bułgaria: Kitipowa (3), Rabadżijewa (7), Koewa (6), Kolewa (7), Wasilewa (13), Filipowa S. (4), Filipowa M. (libero) oraz Nikołowa i Rusewa (6)

Rumunki okazały się bardzo gościnne dla rywalek na początku pierwszej partii. Siatkarki z Turcji szybko objęły dwupunktowe prowadzenie (4:2), które później jeszcze powiększyły (8:5, 12:8). Gospodynie żmudnie odrabiały straty, aż w końcu im się to udało i doprowadziły do remisu po 13. Wtedy o czas poprosił Mehmet Nur Bedestenloglu, jednak przerwa niewiele pomogła. Siatkarki z Rumunii dobrze zagrywały i atakowały, dzięki czemu odniosły zwycięstwo 21:17. Druga partia od początku do końca należała do Turczynek. Znakomicie grała Birgül Güler, która była nie do zatrzymania w ataku, a w całym spotkaniu zdobyła 18 punktów. Gospodynie doprowadziły do remisu po 10, jednak chwilę później to rywalki ponownie były o kilka „oczek” z przodu (14:11). Rumunki odrobiły straty, doprowadzając do remisu po 14. Turczynki złapały drugi wiatr w żagle, odskoczyły przeciwniczkom i już nie dały się dogonić, wygrywając 21:19.

Kolejna partia należała do Rumunek, które już na początku objęły prowadzenie (7:3) i z biegiem seta powiększały je. Przy stanie 17:10 trener Turczynek wykorzystał już dwie przerwy i jego zawodniczki w końcu zaczęły grać. Nerwowość i błędy w drużynie gospodyń, a także dobre obrony i skuteczne kontrataki Turczynek doprowadziły do remisu po 19. Więcej zimnej krwi w końcówce zachowały jednak Rumunki, które wygrały na przewagi 23:21. Kolejny set rozpoczął się podobnie do poprzedniego, pod dyktando gospodyń turnieju (7:3, 14:9). Miejscowe nie ustrzegły się jednak błędów, prowadziły 19:13, a po chwili na tablicy widniał wynik 19:17. Tym razem Rumunki nie dały się dogonić rywalkom, zdobyły jeszcze dwa oczka i mogły cieszyć się ze zwycięstwa 21:19 i w całym spotkaniu 3:1.

Rumunia – Turcja 3:1
(21:17, 19:21, 23:21, 21:19)

Rumunia: Baciu (9), Calota (2), Nemtanu (6), Salaoru (11), Ilie (13), Onyejekwe (8), Trica (libero) oraz Carbuneanu (6)
Turcja: Güler (18), Karakoyun, Yilmaz (10), Yurtdagülen (10), Arslan (7), Babat (7), Ersari (libero) oraz Cetin (5), Alikaya i Bilge (4)