Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetów: Trzecia wygrana, tym razem łatwo nie było

MŚ kadetów: Trzecia wygrana, tym razem łatwo nie było

Reprezentacja Polski kadetów po raz trzeci zeszła zwycięsko z parkietu w Meksyku. W kolejnym meczu grupowym młodzi Polacy wygrali 3:2 z reprezentacją Chin, a zwycięstwo nie przyszło im łatwo. Jutro biało-czerwoni mają dzień przerwy.

Polacy spotkanie przeciwko swym rówieśnikom z Chin rozpoczęli po swojej myśli i dość szybko przejęli kontrolę nad przebiegiem boiskowych wydarzeń. Duża w tym zasługa duetu Aleksander Śliwka – Rafał Szymura. Azjaci natomiast, pomimo starań, nie byli w stanie dotrzymać kroku biało-czerwonym i po dwudziestu czterech minutach walki musieli uznać ich wyższość. W kolejnej odsłonie jednakże ciężar gry na swoje barki wziął Zhejia Zhang, którego wspierał Chuanhang Tang. Dzięki temu kibice byli świadkami o wiele ciekawszej rywalizacji, niż miało to miejsce w poprzedniej partii. Ostatecznie jednak chińscy kadeci popełnili zbyt wiele błędów własnych, by doprowadzić do remisu w całym spotkaniu i to podopieczni Wiesława Czai cieszyli się z prowadzenia 2:0.

Radość biało-czerwonych nie trwała jednak długo, bowiem Śliwka i Szymura, osamotnieni w swej dobrej grze, złapali lekką zadyszkę. Bez skrupułów wykorzystali to Chińczycy, którzy rozkręcali się z akcji na akcję. Przede wszystkim poprawili grę w bloku, a prym w tym elemencie wiódł Zhejia Zhang, zatrzymując przeciwników na siatce aż siedmiokrotnie. Polacy próbowali ratować sytuację i nie przedłużać niepotrzebnie spotkania, lecz ich starania spełzły na niczym, zaś niesieni na fali zwycięstwa Azjaci nie zwalniali tempa. Czwarta odsłona od samego początku przebiegała pod ich dyktando, a kolejne dobre zagrania nakręcały ich grę. Reprezentanci Polski nie potrafili znaleźć na to recepty, ani też powrócić do swej wysokiej dyspozycji z początku, w efekcie czego przegrali różnicą aż dwunastu oczek, a zwycięzcę musiał wyłonić tie-break. W tej decydującej odsłonie oba teamy grały ze sobą punkt za punkt. W końcówce co prawda Polacy odskoczyli na dwa oczka (14:12), lecz przeciwnicy natychmiast zniwelowali straty. W tej wojnie nerwów więcej spokoju zachowali jednak polscy gracze, a kropkę nad „i” postawił Paweł Gryc, blokując chińskiego atakującego.

Kapitan polskiej reprezentacji, Bartosz Bućko, nie krył radości po wygranej z tak niewygodnym rywalem. – Jestem szczęśliwy z powodu tego zwycięstwa i sądzę, że to był pierwszy raz, kiedy naprawdę mogliśmy zagrać swoją grę. Mam jedynie nadzieję, że utrzymamy tę dyspozycję również w meczu przeciwko Belgom. Jeśli tak się stanie, to sądzę, że wygramy. Wiesław Czaja natomiast nie szczędził ciepłych słów i gratulacji pod adresem Chińczyków, dodając, że był to świetny mecz w wykonaniu obu ekip. – Byliśmy nieco zmęczeni, bo to nasz trzeci mecz w ciągu trzech dni, ale ostatecznie zwyciężyliśmy. Gratulacje zatem należą się także moim zawodnikom.

– Mieliśmy swoje problemy w pierwszych dwóch setach, przez co nie graliśmy najlepiej – tłumaczył przyczyny porażki w pierwszych dwóch odsłonach chiński kapitan, Yu Yaochen, dodając, iż dopiero w czwartym secie pokazali taką grę, na jaką rzeczywiście ich stać. – W tie-breaku jednak Polacy ponownie zagrali lepiej niż my. W każdym razie w kolejnym meczu damy z siebie wszystko, by wygrać. Ju Genyin, trener chińskich kadetów, podobnie jak szkoleniowiec Polaków, był zadowolony z poziomu spotkania. – Przegraliśmy pierwsze dwie partie, ale myślę, że to dobra lekcja dla moich graczy. Polacy bronią lepiej niż my, ale cały mecz z pewnością był rozwijającym doświadczeniem dla moich podopiecznych.

Polska – Chiny 3:2
(25:19, 25:22, 21:25, 13:25, 18:16)

Polska: Badura (7), Gryc (11), Bućko (8), Bieńkowski (2), Śliwka (21), Szymura (20), Piechocki (libero) oraz Lemański (1), Matula, Pietrzak, Szalpuk (1) i Fornal (1)
Chiny: Zhang (21), Tang (16), Zhu, Li (13), Yu (9), Xia (12), Zhi (libero) oraz Xu, Du (8) i Wang