Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE M, gr. B: Czesi powrócili na zwycięską ścieżkę

LE M, gr. B: Czesi powrócili na zwycięską ścieżkę

Po wczorajszej porażce z Hiszpanami, pierwszej w tegorocznej edycji Ligi Europejskiej, Czesi powrócili do wygrywania meczów, pokonując dzisiaj 3:1 reprezentację Węgier. W drugim meczu grupy B Hiszpanie pokonali Czarnogórę 3:1.

Czesi po piątkowej porażce zrehabilitowali się, pokonując outsidera grupy, reprezentację Węgier. Jednak mecz nie zaczął się dla nich dobrze, z czasem zaczęli się rozkręcać i wypracowywać sobie coraz większą przewagę. Najpierw wynosiła ona pięć punktów (14:9), potem sześć. Od stanu 17:11 cztery kolejne akcje wygrali Czesi, zwyciężając jednocześnie w pierwszej odsłonie meczu.

W drugim secie podopieczni Stewarta Bernarda znów mieli kłopoty, Węgrzy wyszli nawet na dwupunktowe prowadzenie (7:5). Potem nasi południowi sąsiedzi odzyskali prowadzenie (14:12, 17:14), jednak doszło do bardzo emocjonującej końcówki, którą wygrali minimalnie (22:20). W trzeciej partii od początku jednopunktową przewagę mieli siatkarze znad Balatonu. Czesi zagrali nieco skuteczniej w ataku niż w poprzedniej partii, jednak to nie wystarczyło na Węgrów, którzy w tym secie atakowali ze skutecznością wynoszącą 62% i w dodatku popełnili mniej błędów.

Zapału podopiecznym György’ego Demetera wystarczyło jedynie na jednego seta. W czwartej odsłonie meczu Czesi zdecydowanie poprawili skuteczność w ataku, zredukowali liczbę własnych błędów, a dodatkowo zaserwowali 4 asy (w całym spotkaniu w sumie 10). Na efekty nie trzeba było długo czekać. Podopieczni trenera Bernarda wygrali pewnie ostatnią partię do 12 i są na najlepszej drodze do awansu do turnieju finałowego w Marmaris.

Czechy – Węgry 3:1
(21:11, 22:20, 19:21, 21:12)

Czechy: Mauler (4), Boula (2), Hysky (16), Holubec (4), Krisko (12), Siroky (4), Kopacek (libero) oraz Zajicek, Tichacek i Finger (5)

Węgry: Nagy (4), Toth, Gergye (10), Kovacs (1), Nemeth (11), Baroti (4), Dömötör (libero) oraz Szabo A. (1), Kaszap (3) i Szabo D. (6)

Coraz lepiej w tegorocznych rozgrywkach Ligi Europejskiej radzą sobie Hiszpanie. Po wczorajszej sensacyjnej wygranej z Czechami, dzisiaj podopieczni Fernando Muñoza pokonali 3:1 Czarnogórców, dzięki czemu tracą do nich tylko punkt. Siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego od początku byli ostrzeliwani zagrywką przez rywala, jednak spora liczba błędów własnych gospodarzy powodowała, że wynik oscylował wokół remisu. W samej końcówce dwie udane akcje Hiszpanów – najpierw trudny flot Miguela Fornésa, a następnie kiwka Andrésa Villeny – dały im wygraną w tej partii.

W drugim secie to Hiszpanie początkowo kontrolowali przebieg seta, jednak potem zaczęli popełniać błędy i wynik zaczął się przechylać na korzyść gospodarzy. Fernando Muñoz, nie czekając na dalszy rozwój wypadków, dokonał wielu zmian w składzie, na boisku pojawili się Carlos Mora, Francisco Ruiz i Daniel Rocamora. Czarnogórcy mieli trzy piłki setowe, ale żadnej z nich nie potrafili wykorzystać. Za to Hiszpanie, dzięki punktowej zagrywce Jorge Fernándeza, a następnie dwóm zbiciom Fornésa, wygrali także tę partię.

Porażka w końcówce drugiej partii nieco podrażniła podopiecznych Nikoli Matijasevicia, którzy zaczęli trzecią partię od mocnego uderzenia. A Hiszpanie wręcz przeciwnie, zamiast postawić kropkę nad i, stracili gdzieś koncentrację, w ich grę wkradło się sporo błędów i w rezultacie trzeci set przebiegał od początku do końca pod dyktando Czarnogórców, którzy wygrali go 21:18.

Czwarta partia również nie zaczęła się dla gości pomyślnie, bo rywale mieli początkowo niewielkie prowadzenie i całkiem realne wydawało się rozstrzygnięcie tego spotkania dopiero w tie-breaku. Dopiero dzięki punktowej serii Gustavo Delgado, Hiszpanie odskoczyli Czarnogórcom i już do końca seta utrzymali trzypunktową przewagę. Cenne trzy punkty zdobyte w dzisiejszym meczu powodują, że podopieczni Fernando Muñoza tracą do drugiego miejsca już tylko jedno oczko, a do pierwszych w tabeli Czechów – siedem punktów.

Hiszpania – Czarnogóra 3:1
(21:19, 24:22, 18:21, 21:18)

Hiszpania: Trinidad (1), Delgado (11), Fernandez (5), Fornes (11), Villena (15), Gonzalez (6), Llabres (libero) oraz Ruiz (3), Rocamora (1), Osorio i Mora

Czarnogóra: Minic (6), Suljagic (8), Cacic, Markovic (3), Milivojevic (10), Vujovic (1), Rasovic (libero) oraz Babic (6), Cuk G. (2), Cuk B. (12) i Strugar