Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K, gr. A: Drugie wygrane Turcji i Rumunii w Craiovej

LE K, gr. A: Drugie wygrane Turcji i Rumunii w Craiovej

Siatkarki Turcji po raz drugi zeszły z parkietu w rumuńskiej Craiovej jako zwyciężczynie. Tym razem 3:1 pokonały reprezentację Węgier. W drugim spotkaniu gospodynie po zaciętym spotkaniu pokonały 3:2 liderujące w tabeli Bułgarki.

Turczynki po piątkowej ważnej wygranej z Bułgarią wciąż liczą na miejsce premiowane awansem do turnieju finałowego. Nie mogą więc tracić punktów z najsłabszą jak dotąd drużyną grupy A – Węgrami. Dlatego też zaskoczeniem dla wszystkich był pierwszy set w meczu tych zespołów. Turczynki od początku prowadziły, jednak nie potrafiły wypracować sobie większej przewagi niż dwa punkty. Węgierki wykorzystały to i w końcówce przyspieszyły, wychodząc nawet na czteropunktowe prowadzenie. Zespół Turcji całkowicie już pogubiony przegrał tego seta 15:21 i w Craiovej zapachniało niespodzianką. Turczynki szybko jednak otrząsnęły się po tym zimnym prysznicu. W drugiej partii prowadziły od początku do końca. Skuteczność wróciła przede wszystkim Gozde Yimlaz i po wygranej do 17 jej drużyna wyrównała stan spotkania.

Również trzecia partia przebiegała pod dyktando zespołu tureckiego. Węgierki zupełnie nie mogły odnaleźć swojego rytmu gry, popełniały mnóstwo błędów i na drugiej przerwie technicznej przegrywały już 6:14. Przewaga Turczynek rosła i ostatecznie wygrały one tego seta dość wysoko – 21:15. Czwarty set rozpoczął się dobrze dla zespołu znad Bosforu (7:5), ale w szeregi podopiecznych Mehmeta Bedestenloglu wkradła się pewna nerwowość. Natychmiast wykorzystały to rywalki, które wyszły na prowadzenie (12:14). Turczynki szybko jednak opanowały grę i odrobiły niewielkie straty, rozstrzygając na swoją korzyść końcówkę seta.

Turcja – Węgry 3:1
(15:21, 21:17, 21:15, 21:18)

Turcja: Karakoyun (3), Yilmaz (20), Yurtdagulen (12), Arslan (3), Bilge (1), Babat (8), Ersari (libero) oraz Guler (5)
Węgry: Milovits (1), Sandor (9), Pallag (8), Dobi (10), Nagy (12), Kovacs (4), Molcsanyi (libero) oraz Szakmary, Talas (1), Kotel (libero) i Szeles (3)

W dwóch poprzednich meczach pomiędzy zespołami Rumunii i Bułgarii o wygranej decydował tie-break. Najpierw górą były siatkarki z Rumunii, tydzień później ich rywalki. W sobotę znów te dwa zespoły stanęły przeciwko sobie i znów o wygranej decydował piąty set. Gospodynie trzeciego turnieju grupy A rozpoczęły mecz z wysokiego „C”, wygrywając pierwszą partię spotkania 21:13. W dwóch kolejnych jednak do głosu doszły Bułgarki, głównie dzięki skutecznej grze Elitsy Wasilijewej.

W czwartej partii jednak, zanim Bułgarki zorientowały się, co się dzieje na boisku, przegrywały już 1:7. W ataku szalała Nneka Onyejekwe, a siedmiopunktowa przewaga gospodyń utrzymywała się aż do drugiej przerwy technicznej. Po niej coś zacięło się w rumuńskiej drużynie, a Bułgarki wykorzystując błędy rywalek, zmniejszyły straty do jednego punktu. Gospodynie w porę ocknęły się i końcówkę seta rozstrzygnęły już na swoją korzyść. W decydującej partii Rumunki od samego początku wypracowały sobie zdecydowaną przewagę, której nie oddały już do końca. Tym samym zmniejszyły stratę punktową do prowadzących w tabeli rywalek do dwóch punktów.

Bułgaria – Rumunia 2:3
(13:21, 21:16, 21:17, 17:21, 10:15)

Bułgaria: Nenowa (5), Rabadżijewa (15), Rusewa (6), Kolewa (7), Wasilewa (22), Filipowa S. (6), Filipowa M. (libero) oraz Nikołowa i Koewa (3)