Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Puchar Jelcyna: Zmarnowana szansa Polek

Puchar Jelcyna: Zmarnowana szansa Polek

Polskie siatkarki przegrały w trzech setach z reprezentacją Dominikany i nie zagrają w półfinale rosyjskiego turnieju. By znaleźć się w czołowej czwórce, biało-czerwone musiały wygrać jednego seta, lecz okazało się to zbyt trudnym zadaniem.

Kto zagrywa, ten wygrywa. To znane siatkarskie powiedzenie znalazło swoje odzwierciedlenie na boisku w inauguracyjnej odsłonie meczu. Zarówno Polki, jak i Dominikanki miały problemy z przyjęciem zagrywki, co rzutowało na obraz gry. Zespoły zdobywały punkty seriami. Biało-czerwone miały kłopoty głównie z odbiorem zagrywki z wyskoku, z kolei rywalki nie radziły sobie z serwisem typu „float”. Z problemami szybciej uporały się Dominikanki. Od stanu 13:13 konsekwentnie zaczęły budować przewagę. Trener Popik, próbując zmienić oblicze swojej drużyny, dokonał zmian. Na parkiecie pojawiły się m.in. Marta Szymańska i Natalia Kurnikowska. Roszady nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, więc na końcówkę partii powróciła większość podstawowych zawodniczek. Przyniosło to skutek o tyle, iż reprezentacja Polski zdobyła cztery punkty z rzędu od stanu 20:24. W walce na przewagi biało-czerwone nie wykorzystały dwóch szans na skończenie partii, a za siódmym razem ta sztuka udała się Dominikankom (30:28).

Przegrana po zaciętej walce podziałała mobilizująco na biało-czerwone. Lepsze przyjęcie, a co za tym idzie – skuteczniejsze akcje w ataku pozwoliły Polkom prowadzić 8:3. Entuzjazm w drużynie znad Wisły zaczął gasnąć po pierwszej przerwie technicznej. W premierowym secie kłopoty z przyjęciem uniemożliwiały grę środkiem. W drugiej partii Dorota Wilk, mając lepiej dograną piłkę, starała się „uruchomić” pierwsze tempo. Niestety – z punktu widzenia polskich kibiców – ataków nie była w stanie skończyć Justyna Łukasik. Co ciekawe, za słabszą dyspozycję środkowej „zapłaciła”… rozgrywająca Wilk, w miejsce której pojawiła się Marta Szymańska. Gra w środkowym fragmencie partii uległa wyrównaniu. Dominikanki szybko zredukowały pięciopunktową stratę. Podobnie jak w poprzednim secie, podopieczne Marcosa Kwieka w końcowym fragmencie wykazały większą dojrzałość od Polek. Biało-czerwone kilkukrotnie miały szansę przejąć inicjatywę, ale brakowało przysłowiowej kropki nad „i” – w sensie siatkarskim skończonej kontry czy dobrej zagrywki. Z kolei w decydujących momentach ręki nie wstrzymały rywalki, które triumfowały 25:22.

Polki, aby zagrać w półfinale, musiały wygrać przynajmniej jednego seta w piątkowym starciu. Podopieczne Wiesława Popika po dwóch przegranych partiach stały zatem pod ścianą. Kolejną odsłonę spotkania rozpoczęły udanie, zwłaszcza w polu zagrywki. Trudne, odrzucające od siatki serwisy Anny Grejman i Natalii Kurnikowskiej pozwoliły biało-czerwonym prowadzić 11:9. O ile Polki dobrze zagrywały, o tyle same zupełnie nie radziły sobie z przyjęciem. Punkty „oddane” rywalkom w tym elemencie praktycznie przesądziły o losach rywalizacji. Wystarczyło kilka mocniejszych zagrywek Dominikanek, by to przeciwniczki ponownie przejęły kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie (16:14). Reprezentację Polski stać było na jeden zryw w końcówce partii, kiedy to rywalki roztrwoniły prowadzenie 17:21. Jednakże od stanu 22:23 punktowały już tylko Dominikanki, które po udanym bloku wygrały seta 25:23, cały mecz 3:0 i awansowały do półfinału Pucharu Jelcyna 2013.

Mecz Polek o 5. miejsce będzie można obejrzeć w sobotę o godzinie 11:00 w Orange Sport.

Polska – Dominikana 0:3
(28:30, 22:25, 23:25)

Polska: Grejman (12), Śliwińska (3), Łukasik (8), Wilk (1), Połeć (1), Kaliszuk (12), Medyńska (libero) oraz Szymańska (2), Kurnikowska (9), Raczyńska i Sikorska (7)
Dominikana: Valdez (6), Fersola (14), Marte (3), Rodriguez (15), Pena (8), Mambru (9), Binet (libero) oraz Nunez, Echenique i Rondon