Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE K, gr. A: Zwycięstwa Turczynek i Rumunek

LE K, gr. A: Zwycięstwa Turczynek i Rumunek

Pięciosetowym starciem Bułgarek z Turczynkami rozpoczął się rozgrywany w Rumunii turniej Ligi Europejskiej w grupie A. Zwycięsko z pojedynku wyszły reprezentantki Turcji. W drugim meczu gospodynie bez problemów pokonały Węgierki 3:0.

Początek pierwszej partii spotkania był wyrównany. Przy stanie 4:4 odskakiwać zaczęły jednak Bułgarki, które wkrótce prowadziły 8:4. Chwilę potem ich przewaga wzrosła do ośmiu oczek (14:6), a trener tureckiej ekipy poprosił o czas. Wysoką przewagę bułgarskie zawodniczki utrzymywały do stanu 19:10. Wówczas Turczynki zaczęły je doganiać i doprowadziły do wyniku 20:19. Ekipa Bułgarii nie dała już jednak wydrzeć sobie zwycięstwa w tym secie i triumfowała 21:19.

W drugiej partii podopieczne Marcello Abbondanzy dosłownie rozgromiły rywalki. Wyrównana walka ponownie trwała tylko do stanu po 4. Od tej pory prym na boisku wieść zaczęły Bułgarki, które odskoczyły na 9:4, a w kolejnych akcjach tylko powiększały one swoją przewagę. Tym razem ostatecznie pokonały turecki zespół 21:13.

Wydawało się, że w trzeciej partii rozpędzone reprezentantki Bułgarii tylko dopełnią formalności. Jak się okazało, Turczynki nie zamierzały odpuszczać. Do stanu po 14 wynik oscylował wokół remisu, a chwilę później na trzypunktowe prowadzenie wyszła ekipa z Turcji (17:14), która tej przewagi nie oddała już do końca seta, wygrywając go 21:18.

W czwartej partii od początku na prowadzeniu były Turczynki (3:0, 10:5). Ani razu w przeciągu całego seta nie pozwoliły one rywalkom na zniwelowanie strat czy doprowadzenie do remisu. W pewnym momencie wygrywały już 20:13, a chwilę potem mogły cieszyć się z wygrania tej odsłony 21:15.

Tie-break po raz kolejny potwierdził starą siatkarską prawdę: kto nie wygrywa 3:0, przegrywa 2:3. Turczynki rozpoczęły go od prowadzenia 2:0, ale Bułgarki doprowadziły do remisu (2:2). Po chwili jednak wysoką przewagę wypracowały podopieczne trenera Mehmeta Bedestenloglu (6:2, 13:8). Takiego prowadzenia nie oddały one już do końca seta, wygrywając go 15:10, a w całym meczu triumfując 3:2.

Bułgaria – Turcja 2:3
(21:19, 21:13, 18:21, 15:21, 10:15)

Bułgaria: Kitipova, Rabadzhieva, Ruseva, Karakasheva, Vasileva, Filipova S., Filipova M. (libero) oraz Nenova, Nikolova i Koleva
Turcja: Guler, Karakoyun, Yilmaz, Yurtdagulen, Arslan, Babat, Ersari (libero) oraz Cetin, Alikaya, Yildirim, Buyukbayram i Bilge

Spotkanie Rumunii z Węgrami było dość jednostronnym widowiskiem. Już pierwsza, wysoko wygrana przez gospodynie partia pokazała, kto tego dnia będzie rządził na boisku. Rumunki szybko wyszły na wysokie prowadzenie 5:1. Węgierki zniwelowały jednak stratę do dwóch oczek (6:8), ale przy stanie 16:14 ich rywalki znacznie zaczęły odskakiwać. Do końca seta ich przewaga już tylko rosła (21:14).

Druga partia zaczęła się podobnie jak pierwsza, od prowadzenia Rumunek 5:1. Węgierki zaczęły odrabiać straty i zbliżyły się do przeciwniczek na jedno oczko (5:6, 8:9). Te jednak nie dały wybić się z rytmu i kontrolowały sytuację na boisku, raz po raz odskakując Węgierkom na dwa, trzy punkty. Ostatecznie tę partię wygrały niemal równie pewnie, co poprzednią, tym razem do 16.

Trzeci i jak się okazało ostatni set był już popisem gry gospodyń. Choć na początku walka toczyła się punkt za punkt, od stanu 3:3 podopieczne Mariana Constantina całkowicie przejęły inicjatywę na boisku. Ich przewaga szybko wzrosła do dziewięciu oczek (17:8). Stało się jasne, że Rumunki pewnie zmierzają do zwycięstwa w tym meczu i w rezultacie partię wygrały wysoko, 21:9, a całe spotkanie 3:0.

Rumunia – Węgry 3:0
(21:14, 21:16, 21:9)

Rumunia: Baciu, Calota, Nemtanu, Salaoru, Ilie, Onyejekwe, Trica (libero)
Węgry: Milovits, Sandor, Pallag, Dobi, Nagy, Kovacs, Molcsanyi (libero) oraz Szakmary, Talas i Szeles