Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Kociołek i Gruszczyńska mistrzyniami świata do lat 21

Kociołek i Gruszczyńska mistrzyniami świata do lat 21

Brązowe medale mistrzostw świata do lat 21 w Umag przywiezie para z Austrii Schützenhöfer/ Plesiutschnig. W meczu o złoty medal Katarzyna Kociołek i Jagoda Gruszczyńska pokonały w dwóch setach parę niemiecką i są najlepsze na świecie!

Pierwsze spotkanie półfinałowe było niezwykle jednostronnym widowiskiem, w którym prym wiodły niemieckie zawodniczki. Dwudziestoletnie Anika Krebs i Jelena Wlk już od pierwszych akcji narzuciły rówieśniczkom z Hiszpanii własny rytm gry i całkowicie zdominowały przebieg boiskowych wydarzeń. Co prawda Paula Soria i Raquel Brun starały się jeszcze dotrzymać im kroku, lecz ich starania spełzły na niczym. Niesione na fali zwycięstwa Niemki, w drugiej partii były nie do zatrzymania i dosłownie zdeklasowały przeciwniczki, pokonując je różnicą aż piętnastu oczek. W ten sposób duet Krebs/Wlk zapewnił sobie udział w wielkim finale.

Sora/Brun ESP – Krebs/Wlk GER 0:2
(16:21, 6:21)

Katarzyna Kociołek i Jagoda Gruszczyńska nie najlepiej otworzyły spotkanie przeciwko przeciwniczkom z Austrii. Katarina Schützenhöfer wraz z Leną Plesiutschnig grały bardzo pewnie i dość szybko wypracowały sobie bezpieczne prowadzenie, którego biało-czerwone nie potrafiły już zniwelować. Z czasem jednakże gra Polek zaczęła wyglądać coraz lepiej – w drugiej partii to one przejęły inicjatywę i były stroną dominującą, dzięki czemu doprowadziły do remisu w całym meczu. Podłamane takim obrotem spraw Austriaczki w tie-breaku stanowiły tylko tło dla polskich zawodniczek. Te zaś, pewne swego i bardzo zmotywowane, bezlitośnie punktowały rywalki, w efekcie czego po czterdziestu dwóch minutach walki odniosły zwycięstwo i awansowały do finału.

Kociołek/Gruszczyńska POL – Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT 2:1
(15:21, 21:15, 15:7)

mecz o 3. miejsce

Mecz o brąz MŚ U-21 nie był porywający. Austriaczki Schützenhöfer/Plesiutschnig od samego początku kontrolowały przebieg spotkania. W obu setach szybko osiągały przewagę kilku punktów, dzięki czemu bez żadnych problemów zwyciężyły do 15 i 13. Być może Hiszpankom, po wysokiej porażce w półfinałe, zabrakło już sił i woli walki.

Soria/Brun ESP [13] – Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [10] 0:2
(15:21, 13:21)

mecz o 1. miejsce

Siatkarki z Niemiec już w półfinale pokazały, że będą groźnymi rywalkami w grze o medale. W pojedynku o złoto zawiesiły Polkom poprzeczkę niezwykle wysoko. Wprawdzie biało-czerwony team zwyciężył w dwóch setach, jednak oba kończyły się dopiero po walce na przewagi. Trzeba przyznać, że niżej sklasyfikowane Polki po trudnym spotkaniu półfinałowym szybko zregenerowały siły fizyczne, ale również wykazały się olbrzymią motywacją do ostatniej piłki.

Dla Katarzyny Kociołek to drugi medal mistrzostw świata, po tym, jak dwa lata temu wygrała je z Karoliną Baran (były to MS U-19, co ciekawe, również rozgrywane w chorwackim Umag). W dzisiejszym finale to Niemki prowadziły 1-2 punktami przez większość meczu, ale Polki potrafiły umiejętnie wykorzystać najmniejsze niedokładności rywalek. W drugiej odsłonie spotkania piłkę setową miały rywalki, ale nie wytrzymały presji, dzięki dobrej grze obronnej i pewnym zbiciom w kontratakach to nasze rodaczki tryumfowały, a radości nie było końca. Katarzyna Kociołek razem z Jagodą Gruszczyńską mogły cieszyć się z jednego z największych sukcesów w ich sportowej karierze. – Nie wierzę, że wygrałyśmy tego drugiego seta. Czułam się bezradna i zrobiłam tyle błędów. Ale nie ma to już teraz znaczenia, kiedy wygrałyśmy. Jestem bardzo szczęśliwa, że w końcówce tego seta wreszcie zaczęłyśmy grać swoją siatkówkę – mówiła po zwycięstwie uradowana Katarzyna Kociołek, świeżo upieczona złota medalistka mistrzostw świata U-21. Obie siatkarki są bardzo młode, mają 18 lat i za dwa tygodnie w Portugalii zagrają w mistrzostwach świata do lat 19. – Wierzę, że możemy wywieźć stamtąd kolejny złoty medal – stwierdziła partnerka Karoliny Baran.

Krebs/Wlk GER [5] – Kociołek/Gruszczyńska POL [11] 0:2
(20:22, 21:23)