Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > LŚ, gr. C: Niespodziewane zwycięstwo Portugalii

LŚ, gr. C: Niespodziewane zwycięstwo Portugalii

W ten weekend w grupie C Ligi Światowej rywalizują jedynie reprezentacje Holandii i Portugalii. W pierwszym meczu tej pary dość niespodziewanie triumfowali goście. Pięciosetowe spotkanie było niezwykle zacięte.

Spotkanie Portugalii z Holandią w Apeldoorn zaczęło się od wyrównanej gry. Z każdym kolejnym punktem to zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego obejmowali prowadzenie. Fenomenalnie w ataku spisywał się Alexandre Ferreira, który kończył kolejne piłki po doskonałych wystawach rozgrywającego Pinheiro. Portugalczycy objęli prowadzenie 12:9. Przy stanie 19:16 dla Portugalii obie drużyny postanowiły zaprezentować kibicom festiwal popsutych zagrywek. Portugalczycy spokojnie rozegrali końcówkę pierwszego seta i wygrali 25:21, głównie dzięki dobrej postawie Ferreiry.

Drugi set to już lepsza postawa Oranje. Zaczęli od prowadzenia 2:0 i bloku na atakującym Portugalii – Sequeirze. Portugalczycy przegrywali 8:12 i dopiero błędny atak Nielsa Klapwijka przyniósł im 9. punkt. Pomimo starań Portugalczyków, to Holendrzy prowadzili po ataku Jelte Maana 16:13 na drugiej przerwie technicznej. Dobra postawa zawodników z kraju tulipanów doprowadziła ich do wygranej 25:19 i wyrównania stanu meczu.

Walka na ataki z drugiej linii rozpoczęła trzecią partię, a po skutecznym bloku Holendrów na Valdirze Sequeirze, gospodarze prowadzili 6:5. Portugalczycy nie zmartwili się blokiem na swym atakującym i objęli prowadzenie 11:9. Dopiero skuteczne akcje Jerome Rauwerdinka przybliżyły Holendrów do drużyny gości. Dalsza wyrównana gra trwała do stanu po 17, kiedy to Holendrzy odskoczyli na dwa punkty, a rywale zaczęli popełniać błędy. Portugalczycy starali się odrobić straty (po 22), jednak to gospodarze wygrali tę partię 25:23.

Kolejna odsłona to zacięta walka o każdy punkt. Blok na Nielsie Klapwijku sprowadził Portugalczyków na pierwszą przerwę techniczną z jednym punktem prowadzenia. Po autowym ataku Jelte Maana i udanym bloku Marcela na Koelewijnie drużyna Oranje przegrywała 8:12. Środkowy Holandii szybko poprawił się w ataku i dzięki jego skutecznym akcjom Holendrzy odrobili jeden punkt (11:14). Po ataku po bloku Andre Lopesa Portugalczycy prowadzili 19:17. Po ataku w taśmę Alexandra Ferreiry Holendrzy zaczęli wierzyć w zdobycie 3 punktów. Pomimo walki na przewagi to Portugalczycy wygrali 28:26.

Tie-break zaczął się od prowadzenia gospodarzy 2:0. Skuteczny atak z drugiej linii Jerome Rauwerdinka dał zawodnikom Oranje na przerwie technicznej i zmianie stron prowadzenie 8:6. Spotkanie zakończyło się blokiem Marcela i wygraną 15:13 Portugalii. Dla gospodarzy najwięcej punktów zdobył Rauwerdink, który zapisał na swoim koncie aż 23 oczka, zaś w drużynie przeciwnej najskuteczniejszy był Alexandre Ferreira z 24 punktami.

Holandia – Portugalia 2:3
(21:25, 25:19, 25:23, 26:28, 13:15)

Holandia: Abdel-aziz (4 pkt.), Maan (10), Rauwerdink (23), Kooistra (12), Klapwijk (17), Kelewijn (9), Jorna (libero) oraz Freriks (2) i Ter Horst
Portugalia: Keller (14 pkt.), Ferreira (24), Araujo (1), Jose (10), Sequeira (16), Reis (9), Coelho (libero) oraz Casas i Da Silva