Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE M, gr. B: Trzy punkty Czechów, Hiszpanie walczyli z Czarnogórcami

LE M, gr. B: Trzy punkty Czechów, Hiszpanie walczyli z Czarnogórcami

Czwarte kolejne zwycięstwo w LE odnieśli siatkarze z Czech. W pierwszym spotkaniu turnieju gr. B w Barcelonie pewnie wygrali 3:0 z Węgrami i prowadzą w tabeli z kompletem punktów. Hiszpanie podzielili się punktami z Czarnogórcami.

O ile w pierwszym meczu z Węgrami w tegorocznej Lidze Europejskiej Czesi potrzebowali czterech setów do wygranej, to w dzisiejszym spotkaniu uporali się z rywalem znacznie szybciej, nie dając rywalowi wygrać nawet jednej partii. W tym spotkaniu podopieczni György’ego Demetera największe szanse na wygraną mieli w drugiej odsłonie meczu, którą przegrali minimalnie w końcówce. – W pierwszym secie mieliśmy cały czas około pięciu punktów przewagi i łatwo wygraliśmy, natomiast w drugiej partii zrobiło się nerwowo. Poprawiliśmy jednak grę w obronie i zagrywkę, pomogła też zmiana w końcówce i potem już panowaliśmy nad przebiegiem meczu. Z tego byłem bardzo zadowolony – podsumował występ swoich podopiecznych Stewart Bernard, trener czeskiej reprezentacji.

W porównaniu z zeszłotygodniowym turniejem, szkoleniowiec naszych południowych sąsiadów dysponował nieco odmienionym składem – zamiast kontuzjowanego Vladimíra Sobotki, do Barcelony pojechał młody Adam Zajíček, a za Jakuba Janoucha – doświadczony Ondřej Boula.

Węgry – Czechy 0:3
(15:21, 20:22, 15:21)

Węgry: Nagy (4), Kovacs, Kaszap (1), Nemeth (4), Nacsa (1), Szabo D. (12), Dömötör (libero) oraz Szabo A. (1), Bagics (5), Toth, Gergye i Baroti

Czechy: Holubec (2), Ticháček, Hýský (4), Široký (5), Finger (11) Bartoš (4), Kopáček (libero) oraz Kriško (3), Linz (3), Boula i Mauler (9)

Wygląda na to, że Czarnogórcy mają patent na Hiszpanów, bowiem już po raz drugi pokonali ich w tym sezonie, tym razem 3:2. Spotkanie było niezwykle wyrównane. W pierwszej partii żadna z drużyn początkowo nie była w stanie wypracować sobie większej przewagi. Jednak w drugiej części seta siatkarze z Bałkanów odskoczyli na sześć punktów i utrzymali przewagę do końca seta, wygranego do 17. Ta przegrana podrażniła gospodarzy, którzy w drugim secie przystąpili do gry bardzo zdeterminowani. Dodatkowo Ángel Trinidad sprawiedliwie obdzielał swoich kolegów piłkami, co w sumie poskutkowało wysoką wygraną miejscowych w tej partii. W trzecim secie na powrót mieliśmy grę punkt za punkt, w końcówce podopiecznym Fernando Muñoza udało się obronić dwie piłki setowe, ale trzeciej już nie obronili i reprezentacja Czarnogóry wyszła na prowadzenie w meczu. Czwarta partia była bardzo podobna do poprzedniej, goście mieli w końcówce już piłkę meczową, ale tym razem Hiszpanie jeszcze zdołali ją obronić i doprowadzić do tie-breaka.

Decydującą partię lepiej zaczęli siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego (5:2). Jednak goście dysponowali skuteczniejszym blokiem i chłodniejszymi głowami. W grę Hiszpanów wkradło się sporo nerwowości, co mogło przynieść tylko jeden efekt – przegraną na własne życzenie w tie-breaku. Gospodarze o wiele lepiej punktowali w ataku i w bloku, minimalnie gorsi byli na zagrywce, ale popełnili ponad dwukrotnie więcej błędów niż rywale! Oddali im w ten sposób aż 41 punktów, dostając w zamian zaledwie 20. Z taką grą podopieczni trenera Muñoza mogą tylko pomarzyć  o awansie do turnieju finałowego.

Hiszpania – Czarnogóra 2:3
(17:21, 21:14, 20:22, 22:20, 8:15)

Hiszpania: Noda (12), Trinidad (2), Altayó (13), Delgado (15), Fernández (7), Villena (18), Llabrés (líbero) oraz Ruiz (1) i González

Czarnogóra: Minic (16), Suljagic (5), Cacic (15), Markovic (6), Cuk (4), Vujovic (1), Rasovic (líbero) oraz Babic, Cuk, G, Papovic, Radunovic (3) i Strugar (1)