Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE M, gr. B: Czesi bez porażki po pierwszym weekendzie

LE M, gr. B: Czesi bez porażki po pierwszym weekendzie

Czesi przez Ligę Europejską idą jak burza - w ostatnim meczu pokonali 3:1 Węgrów i królują w grupie B z kompletem zwycięstw. Dosyć niespodziewanie po pierwszym weekendzie drugie miejsce zajmują Czarnogórcy, którzy wygrali dzisiaj z Hiszpanią.

W pierwszym spotkaniu rozgrywanym dzisiaj w węgierskim Kecskemét Czarnogórcy sprawili sporą niespodziankę, bowiem pokonali 3:1 Hiszpanów. Absolutni debiutanci w rozgrywkach Ligi Europejskiej byli skuteczniejsi w ataku (51% do 47%) oraz zapisali więcej punktowych bloków (10 do 7). Pozostałe elementy były mniej więcej na tym samym poziomie, a siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego mieli nawet lepsze przyjęcie, nie potrafili tego jednak wykorzystać. Całe spotkanie było zresztą bardzo wyrównane i tak naprawdę w każdej partii Hiszpanie mieli szansę na wygraną. Udało im się to tylko w trzecim secie, kiedy od stanu 19:19 ich skuteczna gra, a zwłaszcza Andrésa Villeny, dała im wygraną 24:22.

– Po wczorajszej porażce z Czechami moja drużyna była bardzo zmotywowana i tym razem naprawdę bardzo chciała wygrać – powiedział po meczu Nikola Matijasevic, szkoleniowiec zespołu z Bałkanów – Mieliśmy także przewagę wynikającą z warunków fizycznych, ponieważ moi zawodnicy są wyżsi niż Hiszpanie i mogliśmy w ten sposób poradzić sobie z blokiem rywala – tłumaczył Matijasevic. Jego vis-a-vis, Fernando Muñoz, przyznał, że spodziewał się trudnego meczu. – Wiemy, że reprezentacja Czarnogóry jest bardzo mocna na zagrywce i w ataku. W pierwszych setach nie mogliśmy w ogóle nic poradzić na serwis rywala. Wygraliśmy trzecią partię na przewagi, ale to było za mało, by zmienić przebieg gry – przyznał hiszpański trener.

Czarnogóra – Hiszpania 3:1
(21:19, 21:19, 22:24, 21:19)

Czarnogóra: Minic (20), Suljagic (9), Cacic (14), Markovic (5), Cuk B. (11), Vujovic (3), Rasovic (libero) oraz Babic, Cuk G., Radunovic i Strugar

Hiszpania: Noda (2), Trinidad (3), Altayó (3), Delgado (8), Fernández (4), Villena (25), Llabrés (líbero) oraz Ruiz (11), Bruque, Fornés (3) i González

Czesi zakończyli pierwszą kolejkę z kompletem zwycięstw i mimo że pokonali najsłabszą drużynę w grupie, Węgry, to wcale nie przyszło im to łatwo. Podopieczni Stewarta Bernarda bardzo powoli wchodzili w mecz i w rezultacie przegrali pierwszego seta. Początek drugiej partii też był jeszcze w ich wykonaniu niemrawy, bo tracili do rywala cztery punkty, ale dzięki dobrej postawie Adama Bartoša, który zastąpił Karela Linza, zaczęli grać lepiej. Poprawili przyjęcie, ograniczyli liczbę własnych błędów, zaczął lepiej funkcjonować blok i na efekty nie trzeba było długo czekać – trzy kolejne wygrane sety i kolejne zwycięstwo. Swoją szansę znakomicie wykorzystał 21-letni Bartoš, który po raz kolejny wszedł z ławki i zagrał bardzo dobre zawody. Czeski przyjmujący atakował z niespotykaną na swojej pozycji skutecznością wynoszącą 75%. – Jestem zadowolony z mojej gry. Na to nie liczyłem, ponieważ jestem jednym z najmłodszych zawodników, a teraz z radością czekam na kolejny turniej – nie krył zadowolenia po meczu zawodnik VSC Zlín. Także przedstawiciele węgierskiej drużyny, mimo porażki, mieli całkiem dobre nastroje. – Zagraliśmy dobrze w trzech setach. Jeżeli będziemy dalej robić postępy i będziemy grać tak jak dzisiaj, w końcu przyjdzie taki dzień, że wygramy – wyraził nadzieję György Demeter, szkoleniowiec gospodarzy. – Mamy nadzieję, że będziemy w stanie wygrać któryś z meczów, rozgrywanych w następnym turnieju w Barcelonie – dodał David Szabo, najlepiej punktujący w dniu dzisiejszym zawodnik węgierskiej drużyny.

Czechy – Węgry 3:1
(17:21, 21:17, 21:18, 21:16)

Czechy: Ticháček (2), Hýský (11), Široký (8), Finger (20), Holubec (7), Linz (2), Kopáček (libero) oraz Bartoš (9)

Węgry: Nagy (2), Kovacs (2), Kaszap (3), Nemeth (6), Nacsa (9), Baroti (4), Dömötör (libero) oraz Szabo A. (2), Gergye (8) i Szabo D. (13)