Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Haga: Fijałek i Prudel przegrali półfinał i zagrają o brąz

WT Haga: Fijałek i Prudel przegrali półfinał i zagrają o brąz

W ćwierćfinale Grand Slam w Hadze wystąpiły dwie polskie pary. Awansu nie udało się wywalczyć Kądziole i Szałankiewiczowi. Fijałek i Prudel pokonali Brazylijczyków Alisona i Emanuela, ale w półfinale ulegli innej brazylijskiej parze - Pedro/Bruno.

Polacy rozpoczęli dobrze spotkanie z Austriakami. W pierwszym secie odnieśli zwycięstwo ze swoimi rywalami w stosunku 21:15, co było dobrym prognostykiem przed kolejnym setem. W secie numer dwa górą była sklasyfikowana na dziewiątym miejscu w rankingu FIVB para z Austrii. O awansie do półfinału miał więc zadecydować tie-break, w nim po raz kolejny lepsi byli Austriacy, którzy w meczu półfinałowym zagrają z łotewską parą Smedins J./Samoilows.

Huber/Seidl AUT [22] – Kądzioła/Szałankiewicz POL [11] 2:1
(15:21, 21:17, 15:11)

Faworytami trzeciego spotkania ćwierćfinałowego  byli rozstawieni z numerem 2 Brazylijczycy. Początek pojedynku należał jednak do Polaków, którzy wypracowali dwupunktową nadwyżkę (7:5). Rywale nie pozwolili im jednak na powiększenie przewagi, szybko odrabiając straty. To właśnie przy jednopunktowym prowadzeniu Emanuela i Alisona zawodnicy schodzili na pierwszą przerwę techniczną (11:10). Po powrocie na boisko przez krótki czas trwała walka punkt za punkt (13:13). Później to siatkarze z Ameryki Południowej „odskoczyli" Polakom na dwa punkty (15:13). Fijałek i Prudel nie pozostali im jednak długo dłużni i po znakomitej serii zdobytych punktów doprowadzili do stanu 19:14. Zdobytej przewagi Polacy nie oddali i pewnie zwyciężyli 21:16.

Brazylijczycy rozpoczęli drugiego seta od dwupunktowego prowadzenia (2:0), jednak Fijałek i Prudel szybko odrobili straty (2:2). Polacy nie zdołali jednak pójść za ciosem i kontynuować zdobywania punktów. To Emanuel i Alison w tej partii dyktowali warunki, niemal przez całą odsłonę utrzymując dwupunktowe prowadzenie (7:5). Pod koniec seta Polacy zdołali ponownie zapunktować przy swojej zagrywce (18:19), jednak ostatnie słowo należało do siatkarzy z Ameryki Południowej, którzy wygrali 21:18.

Tie-break znakomicie rozpoczęli Polacy, prowadząc 4:0. Rywale zaczęli jednak szybko odrabianie strat i już po chwili ich strata wynosiła tylko jeden punkt (5:6). Fijałek i Prudel co prawda zdołali ponownie wypracować kilkupunktową przewagę (9:6), jednak chwilę później rywale „wrzucili piąty bieg" i na tablicy pojawił się wynik 12:10. Polacy nie poddali się jednak i szybko odrobili straty, wychodząc na prowadzenie 13:12. Od tego momentu trwała walka punkt za punkt i to Brazylijczycy mieli pierwszą piłkę meczową (14:13). Polacy zachowali jednak więcej zimnej krwi, zwyciężając 16:14 i to oni zagrają w półfinale z inną brazylijską parą, Pedro/Bruno.

(18:21, 10:21)

W pierwszym meczu półfinałowym Łotysze dość łatwo pokonali w dwóch setach austriacką parę Huber/Seidl. Sety do 12 i 14 obrazują przewagę Janisa Smedinsa i Aleksandrsa Samoilovsa. Triumfatorzy z Corrientes są więc bliscy ponownego triumfu w turnieju z cyklu Grand Slam. – Popełniliśmy kilka błędów na początku meczu, ale z pewnością lepiej kontrolowaliśmy sytuację na boisku niż Austriacy – mówił po spotkaniu Samoilovs. – Haga nigdy nie była naszym ulubionym miejscem. Teraz jednak chyba się to zmieni – dodał zadowolony Janis Smedins.

W drugim półfinale niebagatelną rolę odgrywał wiatr, z którym o wiele lepiej radzili sobie Brazylijczycy. – Lubimy grać szybką piłkę, to jeden z naszych atutów i dziś go w pełni wykorzystaliśmy – mówił po meczu Pedro. Przewaga siatkarzy z Ameryki Południowej była wyraźna, biało-czerwoni przegrali pierwszego seta do 13, w drugim powalczyli trochę dłużej, jednak nie mieli dziś argumentów na pokonanie rywali. Jutro zagrają więc o brązowy medal z Austriakami.