Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE M, gr. B: Dobry początek Czechów i Czarnogórców

LE M, gr. B: Dobry początek Czechów i Czarnogórców

W węgierskim Kecskemet ruszył dziś pierwszy turniej grupy B Ligi Europejskiej mężczyzn. W pierwszym spotkaniu dobrze zaprezentowali się Czesi, którzy pokonali 3:1 reprezentację Hiszpanii. Czarnogóra bez problemów wygrała 3:0 z Węgrami.

Czesi udanie rozpoczęli tegoroczne rozgrywki Ligi Europejskiej, pokonując na dzień dobry Hiszpanów. – Kluczem do zwycięstwa była wygrana końcówka trzeciego seta i nasza zagrywka oraz blok, które były lepsze. Tu tkwiła największa różnica, bo Hiszpanie też grali dobrze – powiedział po meczu Stewart Bernard, trener czeskiej reprezentacji.

Jego podopieczni zaczęli mecz z Hiszpanami doskonale, od prowadzenia 5:1. Nasi południowi sąsiedzi kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie i bez większych problemów wygrali pierwszego seta 21:16. W drugiej partii obraz gry uległ zmianie o 180 stopni – Czesi stracili gdzieś koncentrację, mylili się w przyjęciu zagrywki, co rywale wykorzystali i doprowadzili do wyrównania stanu meczu. Podobnie zaczęła się trzecia partia, w której to na prowadzeniu aż do stanu 18:14 byli siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego. Jednak kiedy na zagrywkę wszedł Michal Finger, jego drużyna zdobyła pięć punktów z rzędu, co przesądziło o losach tej partii. Poza tym w końcówce trzeciego seta Stewart Bernard za Richarda Maulera wpuścił na boisko Adama Bartoša, który rozruszał grę czeskiej drużyny. Dzielnie walczył w obronie, grał skutecznie w ataku oraz bloku i w sumie przez półtora seta uzbierał 8 punktów. – Dobrze wprowadził się do drużyny, wniósł potrzebną energię i ważne punkty – chwalił swojego przyjmującego Bernard. Czwartego seta Czesi mieli pod kontrolą, grali skutecznie w ataku i blokiem, co dało im wygraną w całym meczu.

Hiszpania – Czechy 1:3
(16:21, 21:17, 18:21, 19:21)

Hiszpania: Noda (9), Trinidad (2), Altayó (7), Delgado (11), Fernández (11), Villena (16) Llabrés (libero) oraz González
Czechy: Ticháček (3), Hýský (8), Finger (13), Široký (10), Holubec (7), Mauler (4),  Kopáček (libero) oraz Bartoš (8) i Janouch

W drugim spotkaniu rozegranym dzisiaj w grupie B Czarnogórcy pewnie pokonali gospodarzy. Pierwsze dwa sety właściwie przebiegły bez historii. Podopieczni Nikoli Matijasevicia pierwszą partię rozpoczęli od dwupunktowej przewagi (6:4), która pod koniec seta wzrosła aż do siedmiu oczek (20:13). W drugiej odsłonie meczu było podobnie – przez większą jej część utrzymywała się jedno-, dwupunktowa przewaga siatkarzy z Półwyspu Bałkańskiego, którzy wygrali tę partię 21:15. Emocje zaczęły się dopiero w trzecim secie – Węgrzy zaczęli od prowadzenia 7:3 i mimo że je potem stracili, to w końcówce odrobili straty i nawet odzyskali chwilowo prowadzenie (19:18). Czarnogórcy nie dali jednak sobie odebrać zwycięstwa w tej partii i wygrali 23:21. Pomimo gorszego przyjęcia, podopieczni trenera Matijasevicia zagrali skuteczniej w ataku, mieli też lepszy bilans na zagrywce niż rywale. Zapunktowali tym elementem 5 razy, psując 9 zagrywek, podczas gdy Węgrzy zaserwowali 2 asy i aż 15 zagrywek popsuli. Goście ponadto popełnili mniej błędów – 12, podczas gdy w prezencie dostali aż 25 punktów.

Węgry – Czarnogóra 0:3
(13:21, 15:21, 21:23)

Węgry: Bagics (7), Nagy (5), Gergye (10), Kovacs (2), Kaszap, Baroti (10), Domotor (libero) oraz Szabo A. (3), Nemeth i Szabo D.
Czarnogóra: Minic (1), Suljagic (7), Cacic (13), Markovic (3), Cuk B. (11), Vujovic (1), Rasovic (libero) oraz Babic (3), Cuk G., Milivojevic i Strugar