Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > LE kobiet, gr. A: Dwa tie-breaki na początek turnieju

LE kobiet, gr. A: Dwa tie-breaki na początek turnieju

W czwartek rozpoczęły się rozgrywki Ligi Europejskiej mężczyzn, zaś dziś wystartował turniej żeński. Na inaugurację w grupie A Rumunia pokonała Bułgarię 3:2. Takim samym rezultatem zakończył się mecz Turczynek z Węgierkami.

W meczu inaugurującym rozgrywki Ligi Europejskiej w grupie A Rumunki zmierzyły się z reprezentacją Bułgarii. Pierwsza odsłona tego spotkania toczyła się po myśli podopiecznych Marcello Abbondanzy, które dość szybko wypracowały sobie kilkupunktową przewagę i choć w końcowej fazie seta przeciwniczki odrobiły kilka oczek straty, to Bułgarki nie dały sobie wyrwać zwycięstwa w tej partii z rąk. Kolejna odsłona toczyła się już pod wyraźne dyktando zawodniczek z Rumunii, które dzięki znakomitym zagrywkom wywierały presję na rywalkach, sprawiając im ogromne kłopoty z przyjęciem, a następnie z wyprowadzaniem skutecznych ataków. W trzeciej partii zawodniczki z Bułgarii poprawiły się w obu elementach siatkarskiego rzemiosła, jednak nie na tyle, aby móc cieszyć się ze zwycięstwa. Przy wyniku 2:1 w meczu Rumunki zdecydowane były postawić kropkę nad "i" już w czwartej partii. Wyszły na prowadzenie, jednak zespół Bułgarii, w którym prym wiodła Elitsa Wasiliewa (32 punkty w całym meczu), odnalazły właściwy rytm gry i po wyrównaniu stanu seta z akcji na akcję powiększały swoją przewagę, która ostatecznie wyniosła siedem oczek. W ten sposób o losach meczu musiał zadecydować tie-break, w którym lepszą skutecznością w ataku popisały się zawodniczki z Rumunii, dzięki czemu mogły świętować swoje pierwsze zwycięstwo w tegorocznej edycji Ligi Europejskiej.

Rumunia – Bułgaria 3:2
(19:21, 21:16, 21:19, 14:21, 15:12)

Rumunia: Carbuneanu (3), Calota (4), Nemtanu (14), Ilie (16), Muresan (18), Onyejekwe (7), Trica (libero) oraz Baciu (7)
Bułgaria: Nenowa (1), Nikolowa (7), Żarkowa (5), Koewa (3), Karakaszewa (5), Wasiliewa (32), Filipowa M. (libero) oraz Kitipowa (2), Rabadżijewa (13), Rusewa (8) i Kolewa (1)

W drugim meczu gospodynie turnieju podejmowały drużynę Węgier. Turczynki, których podstawowy skład przygotowuje się do Igrzysk Śródziemnomorskich, potrzebowały pięciu setów, aby pokonać swoje przeciwniczki. Pierwsza partia pojedynku była bardzo wyrównana. Sytuacja zmieniała się co jakiś czas, a prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Ostatecznie to drużyna gości była górą w tej partii, kończąc ją wynikiem 22:20. Jak się później okazało, był to jedyny tak emocjonujący set. Kolejne odsłony tego spotkania kończyły się dużą różnicą punktową. Turczynki znakomicie czytały grę swoich przeciwniczek, wykonując w całym meczu 16 punktowych bloków. Gospodynie znacznie lepiej radziły sobie również w polu zagrywki, posyłając na drugą stronę siatki 14 asów. Popełniały jednak też dużą ilość błędów własnych. W samym secie trzecim oddały Węgierkom w ten sposób aż dziesięć oczek.

Turcja – Węgry 3:2
(20:22, 21:14, 15:21, 21:13, 15:6)

Turcja: Guler (11), Uslupehlivan (20), Karakoyun (11), Cansu (8), Yilmaz (3), Babat (12), Ersari (libero) oraz Alikaya, Yildirim (8) oraz Bilge
Węgry: Sandor (8), Talas (4), Dobi (12), Liliom (10), Nagy E. (6), Horvath (5), Kotel (libero) oraz Pallag, Szeles i Kovacs