Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > R. Panas: Bez profesjonalnego podejścia nie ma miejsca w sporcie

R. Panas: Bez profesjonalnego podejścia nie ma miejsca w sporcie

fot. archiwum

Sparingi z reprezentacją Rosji były sprawdzianem kadry B przed zbliżającą się uniwersjadą. - Droga jest wyboista. Żeby wejść do strefy medalowej, będzie trzeba grać naprawdę dobrą siatkówkę - w rozmowie ze Strefą Siatkówki mówił Radosław Panas.

Wyniki spotkań kadry B z reprezentacją Rosji (2:3 i 0:3 – przyp. red.) nie napawają optymizmem. Jednak co, z perspektywy szkoleniowej, wymieniłby pan po stronie pozytywów?

Radosław Panas: Przede wszystkim należy oddzielić te dwa mecze: sobotni i niedzielny. W pierwszym spotkaniu prezentowaliśmy zupełnie inną grę, mieliśmy inny zespół. W niedzielę wszystko się zmieniło, w tym także podejście chłopaków. Oczywiście były roszady w szóstce, bo chciałem dać szansę gry wszystkim, jednak to pokazało jaka jest różnica między jedną a drugą grupą.

Z czego mogła wynikać zmiana nastawienia? Możemy mówić o typowo treningowym podejściu do rywalizacji?Nie, ponieważ nie możemy podchodzić treningowo do tego typu spotkań, nie mamy zbyt dużo okazji, żeby grać z tak dobrym zespołem. Być może przed uniwersjadą zagramy jeszcze 2-3 mecze sparingowe. Dlatego trzeba to wykorzystywać i do każdego meczu musimy podchodzić z pełną mobilizacją, grając na 100% swoich możliwości.

Te mecze pokazują realne możliwości tego zespołu?

– Zdecydowanie nie, o tym drugim meczu nie mówmy w ogóle, w sobotę chłopcy zaskoczyli mnie pozytywnie. Był to nasz pierwszy mecz i zagraliśmy bardzo dobrze. Jest światełko w tunelu, był optymizm. Chociaż niestety w niedzielę wszystko się odwróciło o 180 stopni.

Przy prowadzeniu 2:0 losy meczu odwróciły się i ostatecznie zwyciężyli Rosjanie. Wygrana była o krok, ostateczny rezultat wynika z braku szczęścia czy pewnego rodzaju lęku przed wygraną?

Nie boimy się, tylko trzeba podejść profesjonalnie do tego, co się robi. Dla ludzi bez takiego podejścia nie ma miejsca w sporcie. Myślę, że ta porażka będzie nas motywować. Gdybyśmy wygrali ten pierwszy mecz z Rosjanami, być może gdzieś lekko „sodóweczka" by odbiła.

Dobór rywala nie był przypadkowy? Rosjanie to zwycięzca uniwersjady z 2011 roku.

Dokładnie, to bardzo mocny zespół. Rosjanie mają kilku bardzo mocnych zawodników, którzy bardzo poważnie do tego podeszli. Na uniwersjadzie są faworytami i sami też nie ukrywają, że chcą wygrać tę imprezę.

Personalnie polska kadra B ma także mocny skład…

– W większości mamy zawodników, którzy na co dzień grają w pierwszych szóstkach klubów PlusLigi, może poza dwoma młodymi chłopakami, którzy dopiero wchodzą do tego zespołu. Dlatego też mamy jakiś materiał do przemyśleń. Dodatkowo na uniwersjadę pojedzie 12 zawodników, a aktualnie trenujemy piętnastką, wiec rywalizacja i walka trwa – będziemy selekcjonować.

Do uniwersjady pozostał niespełna miesiąc. Pierwszy zarys zespołu już się pojawia?

– Tak, oczywiście, był przed meczami i potwierdził się po tych dwóch spotkaniach z reprezentacją Rosji. Także na pewno wstępny zarys jest, ale nie zamykamy drzwi przed nikim. Mamy jeszcze prawie miesiąc przygotowań i może ktoś nam nagle wystrzeli z genialną formą.

Krystalizuje się także postać lidera?

– Jest kilku zawodników, którzy będą mocnymi punktami. Na pewno nie będzie jednego silnego gracza, który indywidualnie będzie nam wygrywał mecze. Będziemy zwyciężać grupą.

W 2009 roku Polska zakończyła rozgrywki na 7. miejscu. Ambicje i oczekiwania rosną. Szanse na medal są realne?

– Na pewno chcielibyśmy dojść jak najdalej i zdobyć jak najlepsze miejsce. Droga jest wyboista, najpierw mamy trudną grupę, później po ewentualnym awansie trafiamy na grupę, w której grać będą Rosjanie. Żeby wejść do strefy medalowej, będzie trzeba grać naprawdę dobrą siatkówkę.

Jakie są dalsze plany kadry B na drodze przygotowań do tegorocznej uniwersjady?

– W środę wracamy do Spały trenować. Jeżeli mówimy, o sparingach mamy jeszcze w następnym tygodniu zaplanowany mecz sparingowy z reprezentacją Algierii w Spale. Później na bieżąco będziemy starali się szukać możliwości gry.

* rozmawiała Edyta Bańka (Strefa Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2013-06-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved