Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > MŚ U-23: Kanadyjki z brązowym medalem, złote Niemki

MŚ U-23: Kanadyjki z brązowym medalem, złote Niemki

Rozstawiona z numerem 4 niemiecka para Bieneck/Schneider sięgnęła po złoty medal MŚ U-23 rozgrywanych w Mysłowicach. W finale pokonała ona duet z Brazylii. Brąz przypadł Kanadyjkom Pischke/Humana-Paredes.

Dzisiejszy, ostatni dzień mistrzostw świata U-23 w Mysłowicach rozpoczęły mecze półfinałowe kobiet, które walczyły o awans do finału rozgrywek. W spotkaniu rozgrywanym na boisku głównym Brazylijki Eduarda Santos Lisboa i Thais Rodriques Ferreira zmierzyły się z reprezentantkami Kanady – Taylor Pischke i Melissą Humana-Paredes. Pierwszy set padł łupem siatkarek z Ameryki Południowej, jednak w drugim musiały one uznać wyższość swoich rywalek, a te pewnie wygrały drugą partię do 15. Najwięcej emocji kibicom dostarczył tie-break, w którym obie drużyny zaciekle walczyły o zwycięstwo i awans do finału zawodów. W ostatnim momencie nerwy i emocje opanowały Brazylijki i to one uzyskały dwupunktową przewagę nad Kanadyjkami, wygrywając w końcówce 23:21. Trudy meczu i jego zaciętość z pewnością pokazuje czas jego trwania, czyli godzina, co w porównaniu do innych spotkań w Mysłowicach oznacza, że obu ekipom walka nie jest obca.

Równolegle na drugim boisku o możliwość walki o złoto grały reprezentantki naszych południowych i zachodnich sąsiadów: Czeszki oraz Niemki. W pierwszej partii Eliška Gálova i Adéla Machová nie miały wiele do powiedzenia, ponieważ to ich rywalki kontrolowały i prowadziły grę, wygrywając pewnie i wysoko 21:9. Podobnie było w kolejnym secie, gdzie Niemki, Victoria Bieneck i Isabell Schneider, znowu nie dały się rozegrać rywalkom i szybko zapewniły sobie awans do finału.

Pischke/Humana-Paredes CAN [14] – Eduarda/Thais BRA [2] 1:2
(18:21, 21:15, 21:23)

Galova/Machova CZE [11] – Bieneck/Schneider GER [4] 0:2
(9:21, 14:21)

W meczu o trzecie miejsce spotkały się Czeszki oraz Kanadyjki, które przegrały swoje półfinałowe spotkania. Od początku pierwszej partii lepiej na boisku prezentowała się para Gálova/Machová, która wyszła na prowadzenie 9:5. Reprezentantki Kanady szybko zabrały się za odrabianie strat i zremisowały przy stanie po 14 oraz po 19. W końcowej fazie seta to jednak nasze sąsiadki były lepsze i wygrały dwoma punktami. Kanadyjki szybko pozbierały się po przegranej pierwszej partii i od początku kolejnej prowadziły (10:7, 17:15), kończąc wysoką przewagą punktową 21:15. Finałowy dzień obfitował w tie-breaki, podobnie było również w tym spotkaniu, gdzie w pełnej nerwów końcówce lepsza okazała się para Pische/Humana-Paredes (16:14) i to ona zakończyła turniej na najniższym szczeblu podium. – Jesteśmy bardo szczęśliwe, że udało nam się zdobyć medal na tych mistrzostwach, trudno jest nam nawet wytłumaczyć jak się w tej chwili czujemy. Mecz był trudny ze względu na duży upał, ale cieszymy się z trzeciego miejsca. Po przegranej w półfinałach z Brazylią nie miałyśmy czasu na rozpamiętywanie wyniku spotkania, musiałyśmy się skupić na walce o brąz. Wygrałyśmy i jest cudownie – powiedziała po meczu Taylor Pischke. – W spotkaniu z Brazylijkami wszystko zależało od tego kto wytrzyma presję i panujące dzisiaj wysokie temperatury. Pierwszy mecz nie skończył się tak, jak byśmy sobie tego życzyły, ale w kolejnym wróciłyśmy silniejsze i walczyłyśmy o wygraną. Udało nam się, dlatego odczułyśmy wielką ulgę – dodała Melissa Humana-Paredes.

Wielki finał rozegrały między sobą dwie najlepsze ekipy całego turnieju – Brazylia oraz Niemcy. Para Eduarda/Thais lepiej rozpoczęła spotkanie, jednak Niemki łatwo zwycięstwa nie oddały, odrobiły straty, a później walczyły z rywalkami punkt za punkt. Ostatecznie to Brazylijki cieszyły się z wygranej w pierwszym secie. Po przerwie Bieneck i Schneider wyszły na boisko bardzo zmotywowane i głodne zwycięstwa, co widać było w czasie trwania seta, którego wygrały pewnie, do 12. Ostatnia, finałowa partia od początku należała do reprezentantek Niemiec, które dominowały. W końcówce Brazylijki zdążyły jeszcze dogonić przeciwniczki (12:12), ale te czuły już zapach zwycięstwa i rozstrzygnęły finał na swoją korzyść. – Nie był to nasz najlepszy mecz, ale w finale każdy pragnie wygrać. Sam turniej był długi, a jego trudy odczuwamy w naszych nogach, ale oczywiście cieszymy się, że wygrałyśmy – powiedziała Victoria Bieneck. W pierwszym secie nie zagrałyśmy tak dobrze, jak byśmy sobie tego życzyły, jednak wiedziałyśmy, że gdy coś poprawimy w naszej grze, to wygramy. Wypróbowałyśmy kilka nowych rozwiązań, dzięki którym udało nam się wrócić do gry, a tie-break to była po prostu walka – zakończyła.