Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Czeszki i Francuzki zagrają w mistrzostwach Europy

Czeszki i Francuzki zagrają w mistrzostwach Europy

Reprezentacje Czech i Francji wywalczyły awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Nasze południowe sąsiadki będą grupowymi rywalkami biało-czerwonych w rozgrywkach grupowych. Francuzki natomiast walczyć będą z Włoszkami, Belgijkami i Szwajcarkami.

Po zeszłotygodniowym zwycięstwie 3:0 w Rumunii, siatkarki reprezentacji Czech musiały postawić tylko „kropkę na i". Już pierwsze dwa sety pokazały, że nasze południowe sąsiadki nie miały najmniejszej ochoty pozwolić rywalkom na wydarcie sobie zwycięstwa. Czeszki wręcz zmiotły rywalki z parkietu, pozwalając im na zdobycie odpowiednio 11 i 18 punktów. – Pierwsze dwa sety zagraliśmy bardzo dobrze, przy słabszej postawie rywalek – przyznał trener Czeszek, Carlo Parisi. Liderka czeskiej ekipy, Helena Havelkova, dodała: – W tych dwóch setach bardzo dobrze zagrywałyśmy i atakowałyśmy.

Znacznie więcej emocji dostarczył trzeci set, w którym obydwie ekipy prowadziły walkę punkt za punkt. W końcówce Czeszki popełniły dwa błędy, które ostatecznie kosztowały je przegraną w tej partii. – Popełniliśmy 10 błędów, zasłużyliśmy na porażkę – przyznał Parisi. Kolejna partia miała bardzo podobny przebieg i przez większość seta wynik oscylował wokół remisu (19:19). W końcówce przypomniała o swojej obecności Havelkova, która w całym meczu zdobyła 23 punkty. Ostatecznie set zakończył się wygraną Czeszek 25:22, a tym samym całe spotkani 3:1.

Reprezentantki Czech dzięki drugiej wygranej wywalczyły awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy i będą grupowymi rywalkami Polek.

Czechy – Rumunia 3:1
(25:11, 25:18, 23:25, 25:22)

Przed trudniejszym zadaniem stały Francuzki, które tydzień wcześniej zdołały na Ukrainie wygrać zaledwie jednego seta. Na szczęście dla trójkolorowych, decydujący pojedynek obył się na ich parkiecie. Spotkanie było niezwykle emocjonujące i rozpoczęło się od wygranej przyjezdnych. – Mieliśmy na początku meczu problemy z opanowaniem nerwów – przyznał szkoleniowiec gospodyń, Fabrice Vial. W kolejnych dwóch setach górą były jednak gospodynie, które po dość zaciętych partiach były bliskie wygranej. Ukrainki nie ułatwiały im tego zadania i w czwartej odsłonie to one dość wyraźnie zwyciężyły 25:18. Tie-break należał już jednak do gospodyń meczu, które pokazały w ten sposób, że zamierzają do końca walczyć o czwarty z rzędu udział w czempionacie Starego Kontynentu. O awansie do mistrzostw Europy zadecydować musiał więc złoty set. Przez niemal pół partii trwała walka punkt za punkt (6:6). Później jednak to Francuzki narzuciły swoje warunki, zwyciężając 15:11.

Dla trójkolorowych mistrzostwa w Niemczech i Szwajcarii będą czwartymi z rzędu. Ich rywalkami grupowymi będą gospodynie turnieju, Szwajcarki oraz Włoszki i Belgijki, a swoje mecze rozgrywać będą z Zurychu.

Francja – Ukraina 3:2
(20:25, 25:23, 25:20, 18:25, 15:8)

Złoty set 15:11