Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > CEV Satellite: Udany start Polaków w kwalifikacjach

CEV Satellite: Udany start Polaków w kwalifikacjach

Od zwycięstwa udział w kwalifikacjach turnieju CEV Satellite we francuskim Montpellier rozpoczęli Damian Wojtasik i Jarosław Lech, którzy wygrali 3:1 z rywalami z Austrii, a potem pokonali duet Pastukhow/Hudwakow i awansowali do turnieju głównego.

Damian Wojtasik i Jarosław Lech udanie rozpoczęli zmagania w Montpellier. W pierwszej rundzie kwalifikacji wykazali oni wyższość nad rozstawionymi z numerem dziewiętnastym Austriakami – Tobias Koraimann/Florian Schnetzer. Mecz był stosunkowo wyrównany, ale w decydujących momentach więcej zimnej krwi zachowywali Polacy. W pierwszym secie trwała zacięta walka. W końcówce lepsi okazali się biało-czerwoni, którzy po batalii na przewagi triumfowali 12:10. W drugiej odsłonie polskiej parze udało się uzyskać nieco większą przewagę, jednak w trzeciej partii do walki zerwali się Austriacy, którzy rozstrzygnęli tę część meczu na swoją korzyść 11:9. Na szczęście w czwartym secie inicjatywę na boisku ponownie przejęli nasi siatkarze. Wygrana 11:8 sprawiła, że zwyciężyli oni w całym spotkaniu 3:1 i awansowali do kolejnej rundy.

W drugiej, a zarazem ostatniej rundzie kwalifikacji polska para zmierzyła się z rosyjskim duetem, rozstawionym z numerem trzy – Alexej Pastuchow/Maksim Hudwakow. Faworytem pojedynku byli Rosjanie. Potwierdzały to dwie pierwsze partie, które siatkarze Sbornej rozstrzygnęli na swoją korzyść. Szczególnie zacięta rywalizacja toczyła się w premierowej odsłonie, którą nasi wschodni sąsiedzi wygrali dopiero 17:15. W trzecim secie wydawało się, że pójdą oni za ciosem, jednak w samej końcówce przebudzili się Wojtasik i Lech. Biało-czerwoni przełamali swą niemoc, dzięki czemu w tej części meczu triumfowali 12:10. Zwycięstwo wyraźnie dodało im wiatru w żagle, a rywali wybiło z rytmu, co sprawiło, że kolejna partia zakończyła się gładką wygraną polskich siatkarzy. W decydującej odsłonie ponownie przewaga uwidoczniła się po stronie reprezentantów naszego kraju. Triumf 11:8 pozwolił im zwyciężyć w całym meczu 3:2 i awansować do turnieju głównego.

Przypomnijmy, że w turnieju CEV Satellite w Montpelier po raz pierwszy zastosowano nową formułę liczenia punktów. Zgodnie z nowymi wytycznymi każdy set rozgrywany będzie do 11 punktów, chyba że do tego momentu żadna z drużyn nie osiągnie przynajmniej dwupunktowej przewagi. Wówczas oba zespoły będą walczyły na przewagi do czasu, kiedy jeden z nich osiągnie dwupunktowe prowadzenie (np. 12:10, 18:16). Aby rozstrzygnąć spotkanie na swoją korzyść, zawodnicy/zawodniczki muszą wygrać trzy sety. Taki system liczenia punktów ma jeszcze bardziej uatrakcyjnić zawody siatkówki plażowej.

Wojtasik/Lech (POL) – Koraimann/Schnetzer (AUT) 3:1
(12:10, 11:8, 9:11, 11:8)

Pastukhow/Hudwakow (RUS) – Wojtasik/Lech (POL) 2:3
(17:15, 11:9, 10:12, 5:11, 8:11)