Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowy Puchar Świata M: Brazylijczycy ze złotem, brązowi Łotysze

Plażowy Puchar Świata M: Brazylijczycy ze złotem, brązowi Łotysze

Niedzielne zmagania Pucharu Świata plażowiczów przyniosły ostateczne rozstrzygnięcia. Najpierw w meczu o brąz triumfował duet Plavins/Smedins. Następnie po emocjonującym finale na najwyższym stopniu podium stanęli Brazylijczycy Emanuel i Alison.

Ostatni dzień rywalizacji o Plażowy Puchar Świata rozpoczął mały finał. W meczu o brąz po dwóch stronach siatki spotkali się Łotysze Plavins/Smedins i Niemcy – Erdmann/Matysik. Dzień wcześniej mimo ambitnej walki nasi zachodni sąsiedzi musieli uznać wyższość Canarnihos. Brazylijsko-niemiecki półfinał rozstrzygnął się dopiero po trzysetowej walce i trudy rywalizacji były widoczne w grze siatkarzy z Niemiec. Po dość nerwowym początku spotkania, kiedy to Plavins i Smedins utrzymywali kontrolę nad przebiegiem rywalizacji, Niemcy przystąpili do niwelowania dystansu. Pościg przyniósł oczekiwane rezultaty, jednak tylko do pewnego momentu. W decydującej fazie seta skuteczne ataki pary Plavins/Smedins przechyliły szalę zwycięstwa na łotewską stronę siatki. Mniej wyrównany był przebieg kolejnej odsłony spotkania, o ile jeszcze pierwsza faza seta mogła być zapowiedzią równie wyrównanej walki, to z akcji na akcję skuteczność Niemców słabła, co skrzętnie wykorzystywali rywale. Tym samym po niespełna 40 minutach rywalizacji z triumfu mogli cieszyć się siatkarze z Łotwy, potwierdzając swoją dominację w drugim, wygranym do 14, secie meczu.

Mecz o 3. miejsce:

Plavins/Smedins – Erdmann/Matysik 2:0
(21:18, 21:14)

Oczekiwania względem meczu finałowego były spore, bowiem w decydującym spotkaniu spotkały się dwie najwyżej rozstawione pary. Zgodnie z przewidywaniami rywalizacja była wyjątkowo emocjonująca, zwycięzców wyłonił dopiero trzeci set. Pewni siebie Amerykanie rozpoczęli z wysokiego „C", a na efekty nie trzeba było długo czekać. Szybko wypracowana, dzięki wykorzystywanym szansom w kontratakach, przewaga utrzymała się do końca tej części meczu. Gibb i Patterson wygrali pewnie, do 13, obejmując prowadzenie w całym spotkaniu. Alison i Emanuel nie powiedzieli jednak ostatniego słowa i już od początku kolejnej odsłony, unikając błędów z odsłony premierowej, dotrzymywali kroku rywalom. Niemal na przestrzeni całej partii toczyła się wyrównana rywalizacja z wymianami punkt za punkt. Dopiero w decydującej fazie seta Brazylijczycy wykorzystali potknięcia rywali, ostatecznie wygrywając do 19. Zwycięzcę meczu wyłonić musiał trzeci set. Także tym razem, ustrzegając się chwil dekoncentracji i niepotrzebnych błędów, lepiej zaprezentowali się Alison i Emanuel. Nerwowe zagrania po amerykańskiej stronie siatki, przeplatane efektywnymi akcjami siatkarzy z Brazylii potwierdziły dominację turniejowej jedynki. Tym samym wygrywając 15:11 i w całym meczu 2:1, to Alison i Emanuel stanęli na najwyższym stopniu podium Plażowego Pucharu Świata.