Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > II liga K: Zawisza Sulechów i Developres Rzeszów zagrają w I lidze

II liga K: Zawisza Sulechów i Developres Rzeszów zagrają w I lidze

Ostatni dzień turnieju finałowego o awans do I ligi kobiet nie przyniósł niespodziewanych rozstrzygnięć. Swoje mecze wygrały gospodynie z Rzeszowa oraz siatkarki Zawiszy Sulechów i zarówno jedna, jak i druga drużyna awansowała na zaplecze ekstraklasy.

Jako pierwsze w niedzielne przedpołudnie na boisku pojawiły się zawodniczki Developresu Rzeszów i Politechniki Częstochowskiej. Premierowego seta od prowadzenia 2:0 rozpoczęły przyjezdne, ale gospodynie nie pozwoliły odskoczyć rywalkom i szybko wyrównały. Od wyniku 11:9 przewaga rzeszowianek zaczęła się sukcesywnie powiększać. Po ataku Magdaleny Olszówki na tablicy widniał wynik 16:12 i o czas poprosił częstochowski szkoleniowiec. Przewaga miejscowych jeszcze powiększyła się – błąd Karoliny Olczyk sprawił, że było 22:16. Ostatecznie set zakończył się zwycięstwem Developresu – 25:16.

Drugą partię lepiej rozpoczęły zawodniczki spod Jasnej Góry. Przy stanie 1:4 trener Tomasz Kamuda poprosił o przerwę dla miejscowych. Atak Katarzyny Warzochy dał gospodyniom piąty punkt, lecz dobra gra w obronie gości pozwoliła im na powiększenie przewagi (13:8). Podrażnione rzeszowianki rozpoczęły pogoń przy serii zagrywek Pauli Szeremety i chwilę później było już 14:14. "Inżynierki" zdołały zdobyć w tym secie jeszcze tylko cztery punkty, a partię zakończyła udanym blokiem Paula Szeremeta.

Tylko początek trzeciej odsłony miał wyrównany przebieg. "Gwóźdź" Katarzyny Warzochy ze środka sprawił, że tablica wskazywała wynik 5:4. W ataku nie myliła się praktycznie Szeremeta i chwilę potem było już 11:6. Trener częstochowskich siatkarek poprosił o trzydzieści sekund przerwy, lecz po nim rzeszowianki kontynuowały swoją dobrą grę i powiększały przewagę. W rezultacie siatkarki Developresu Rzeszów pokonały SPS Politechnikę Częstochowską 25:12 w trzecim secie, a w całym meczu 3:0 i zapewniły sobie awans do I ligi kobiet.

Developres Rzeszów – SPS Politechnika Częstochowska 3:0
(25:16, 25:18, 25:12)

Developres: Filipowicz, Olszówka, Cieśnik, Warzocha, Adamska, Szeremeta, Peret (libero) oraz Wilk
Politechnika: Jędrys-Szynkiel, Migoń, Siuda, Olczyk, Stępień, Kosmala, Bąkowska (libero) oraz Kostiuk, Pabian i Kubik

W ostatnim meczu turnieju zmierzyły się ze sobą siatkarki Karpat Krosno oraz Zawiszy Sulechów. Zawodniczki z Podkarpacia miały jeszcze szanse na awans, pod warunkiem że wygrałyby bez straty seta i w dodatku dwunastoma małymi punktami. Już pierwszy set pokazał, że będzie to zadanie niezwykle trudne, gdyż zawiszanki zaczęły spotkanie z "wysokiego C" i szybko objęły prowadzenie 8:2. W tym czasie trener karpatek – Dominik Stanisławczyk – poprosił już o dwie przerwy. Karpaty próbowały gonić wynik. Dwie skuteczne akcje Joanny Paluch pozwoliły nieco zmniejszyć straty, ale świetnie broniące sulechowianki w dalszym ciągu wyprowadzały skuteczne kontry i chwilę potem było już 19:11. Ostatecznie Zawisza Sulechów wygrał seta 25:18 i objął prowadzenie w meczu, zapewniając sobie tym samym awans do I ligi.

Na drugiego seta Dominik Stanisławczyk desygnował już do gry rezerwowe i paradoksalnie karpatki przejęły kontrolę nad grą. Przy stanie 11:5 o czas poprosił szkoleniowiec Zawiszy – Marek Mierzwiński. Kiedy dwa asy posłała Aleksandra Witkoś, przewaga krośnianek wynosiła już 9 "oczek" (18:7). Zawodniczki z Podkarpacia nie oddały już tej partii i pewnie wygrały 25:18.

Kolejna partia również padła łupem karpatek, które dobrze rozegrały końcówkę seta, wygrywając 25:21. Czwarty set zakończył się takim samym rezultatem, z tym że to zawodniczki Zawiszy wyszły z niego zwycięsko i o wszystkim miał zadecydować tie-break. Piątego seta lepiej zaczęły zawodniczki z Podkarpacia (4:1). Przy zmianie stron było już jednak 8:7 dla zawiszanek. Chwilę potem asem serwisowym popisała się Magdalena Banecka i tablica wskazywała wynik 12:8. O czas poprosił krośnieński szkoleniowiec, lecz obraz gry nie uległ już zmianie. Mecz autowym atakiem zakończyła Joanna Paluch i Zawisza Sulechów pokonał Karpaty Krosno 15:11 w piątym secie i 3:2 w całym meczu, zapewniając sobie tym samym zwycięstwo w całym turnieju i awans do I ligi kobiet.

Karpaty Krosno – Zawisza Sulechów 2:3
(18:25, 25:17, 25:21, 21:25, 11:15)

Karpaty: Paluch, Beda, Dziadosz, Perlińska, Dziadosz, Grzegorczyk, Bielecka (libero) oraz Halasz, Czarnowska, Witkoś i Sieradzka
Zawisza: Placek, Ganszczyk, Banecka, Kocemba, Wellna, Ciechnowska, Rzepnikowska (libero) oraz Wodrowska, Witkowska i Kucharska