Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Canarinhos wygrywają Montreux Volley Masters, brąz Dominikanek

Canarinhos wygrywają Montreux Volley Masters, brąz Dominikanek

Niedziela była ostatnim dniem turnieju Montreux Volley Masters: piątą pozycję wywalczyły Japonki, brąz przypadł reprezentantkom Dominikany. Natomiast spotkanie mające być zwieńczeniem turnieju przyniosło triumf Brazylijek, które w finale 3:0 pokonały Rosjanki.

Ostatni dzień turnieju Montreux Volley Masters rozpoczęła konfrontacja siatkarek z Chin i Japonii. Stawką rywalizacji było piąte miejsce. Spotkanie rozpoczęło się od wyrównanej walki. Na tym etapie seta trudno było wskazać faworyta zmagań. Dopiero po drugiej przerwie technicznej do głosu doszły Japonki, odskakując rywalkom na kilka oczek. Reprezentacji Chin nie pomogła nawet znakomita dyspozycja Ting Zhu, pewnie grające Japonki utrzymały dystans punktowy i wygrały 25:20. Kolejna część meczu rozpoczęła się od prowadzenia rozpędzonych siatkarek z Japonii. Prowadzone przez Miyu Nagaokę Japonki pewnie zmierzały do zwycięstwa w drugiej partii. Kilkupunktowe prowadzenie w początkowej fazie seta okazało się jednak niewystarczające, Chinki zdołały wyrównać stan zmagań i zwycięzcę musiała wyłonić dopiero emocjonująca końcówka. W decydującej fazie seta koleżanki Ting Zhu nie ustrzegły się niewymuszonych błędów własnych. To właśnie punkty oddawane w ten sposób przeciwniczkom były największym problemem Chinek.

Będące o krok od wygranej w odsłonie drugiej Chinki pewnie przystąpiły do partii kolejnej. Już pierwsze akcje seta dały nadzieję sympatykom reprezentacji Chin, tym razem to Japonki znalazły się w roli zespołu odrabiającego straty. Dystans dzielący obie ekipy był jednak zbyt duży, aby reprezentantki Japonii mogły wyrównać stan seta i zakończyć rywalizację w trzech partiach. Ostatecznie Chinki wygrały pewnie – do 13. Partia czwarta, i jak się później okazało – ostatnia, to powrót do dobrej gry podopiecznych trenera Manabe. Nie do zatrzymania na tym etapie rywalizacji była Miyu Nagaoke, która zakończyła spotkanie z indywidualnym dorobkiem 26 punktów. Ostatecznie czwarty set zakończył się pewnym zwycięstwem reprezentantek Japonii i po triumfie 3:1 to siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni zajęły 5. miejsce podczas Międzynarodowego turnieju Volley Masters Montreux.

Chiny – Japonia 1:3

(20:25, 25:27, 25:13, 19:25)

Chiny: Wang N. (4 pkt.), Zheng (7), Wang F. (5), Yang (3), Zhu (26), Chen (1), Wang M. (libero) oraz Li (1) i Wu
Japonia:
Nagaoka (24 pkt.), Hirai (10), Iwasaka (6), Fujita, Ishi Y. (10), Takahashi (11), Zayasu (libero) oraz Imamura, Nakamura, Ishi R., Matsuura i Otake

Złe dobrego początki – tak można opisać spotkanie, którego stawką było miejsce na najniższym stopniu podium Montreux Volley Masters. Problemy z wybronieniem zagrań rywalek, a tym samym brak szans w kontratakach uniemożliwiły Dominikankom dobry start. Podopieczne Marcosa Kwieka zmagały się nie tylko ze skuteczną grą rywalek, ale przede wszystkim z mnożącymi się błędami własnymi. Kiedy Włoszki prowadziły już 15:8, uwagę zwracały niedociągnięcia w poczynaniach Dominikanek we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Efektem tego był wynik pierwszej partii, wygranej przez reprezentantki Włoch 25:15.

Odsłona druga, już w początkowej fazie, zapowiadała bardziej wyrównaną rywalizację. Podopieczne Marco Mencarelliego utrzymały stabilną grę, precyzyjnie wykańczając kolejne akcje w ataku. Dominikanki dotrzymywały kroku rywalkom, a ustrzegając się niewymuszonych błędów własnych, wypracowały nawet trzypunktowe prowadzenie w decydującej fazie seta. Przewaga utrzymała się i podopieczne Marcosa Kwieka, wracając do gry, wyrównały stan zmagań.

Wraz z rozwojem meczu coraz lepiej prezentowały się podopieczne Marcosa Kwieka, w partii trzeciej kluczem do sukcesu okazała się zagrywka Paoli Yonkairy, dzięki której Dominikanki schodziły na drugą przerwę techniczną, prowadząc pięcioma punktami. Włoszki nie zdołały już odrobić strat i przegrały tę partię 18:25. Nadzieję sympatykom włoskiej reprezentacji przywrócił kolejny set. Niemal perfekcyjna współpraca na linii blok-obrona pozwoliła prowadzonej przez trenera Mencarelliego drużynie cieszyć się z kilkupunktowego prowadzenia (15:10). Przewaga Włoszek nie utrzymała się jednak do końca, Dominikanki zdołały po raz kolejny wrócić do gry, zwyciężając w tym secie 26:24, a w całym spotkaniu 3:1.

Dominikana – Włochy 3:1
(15:25, 25:22, 25:18, 26:24)

Dominikana: Fersola (7), Marte (3), Arias (3), Rivera (13), Pena (22), De La Cruz (15), Castillo (libero) oraz Vargas (6), Rodriquez, Echenique i Binet
Włochy: Barcellini (16), Signorile (2), Chirichella (6), Diouf (15), Folie (9), Gennari (4), De Gennaro (libero) oraz Bianchini (1), Bosetti (2), Caracuta, Tirozzi (5) i Bertone

Rosjanki przystępując do finałowego spotkania miały w głowach chęć rewanżu za wcześniejszy pojedynek z Canarinhos, w którym ekipa z Ameryki Południowej wygrała 3:0. Europejki walczyły jak lwy, dzięki czemu oba zespoły stworzyły niezwykle emocjonujący pojedynek na wysokim poziomie, godny turniejowego finału. Rosyjskie młode siatkarki mogą mieć pretensje same do siebie, gdyż miały wiele szans na odwrócenie losu we wszystkich setach. W decydujących momentach Brazylijki prezentowały się dużo lepiej, grały odważnie i nie zwalniały ręki ani w zagrywce, ani w ataku. Kluczowa dla tego wyniku okazała się postawa Silvy, która nie bała się ryzykować zza linii dziewiątego metra, oraz Fernandy Rodrigues, na której opierał się atak Brazylijek. Dobra postawa na siatce Zarjażko, jej bloki i liczne wybloki nie były w stanie na dłużej poderwać Rosjanek do walki, zatem to ekipa Canarinhos triumfowała w całych rozgrywkach.

Brazylia – Rosja 3:0
(25:23, 25:23, 25:22)

Brazylia: Lins (1), Silva C. (14), Silva A. (8), Marinho (8), Daroit (9), Rodrigues (16), Brait (libero) oraz Pavao (1), Sousa (1) i Pinto
Rosja: Pasjankowa (5), Isajewa (13), Zarjażko (11), Pankowa (1), Chaplina (4), Szljachowaja (9), Malowa (libero) oraz Matienko (1), Gonczarowa, Maljch (11) i Wianogradowa

źródło: inf. własna, volleymasters.ch