Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Zmiany w rozgrywkach Superligi

Zmiany w rozgrywkach Superligi

Rosyjska Federacja Siatkówki podjęła ważne decyzje w sprawie rozgrywania meczów Superligi rosyjskiej w sezonie 2013/2014. Nie będzie pobłażania, kto nie będzie w stanie zapewnić określonych przez federację warunków, pożegna się z rozgrywkami Superligi.

Jedna ze zmian dotyczy nowych standardów hal. Zarówno żeńskie, jak i męskie zespoły będą musiały rozgrywać mecze w fazie play-off w halach mogących pomieścić nie mniej niż 3000 widzów. Jeśli klub nie będzie w stanie sprostać tym wymaganiom, będzie zobowiązany dzierżawić w swoim mieście inną halę, grać na neutralnym gruncie lub rozegrać wszystkie pojedynki w hali rywala.

Druga sprawa dotyczy systemu „challenge”. Wszystkie kluby muszą latem kupić specjalny sprzęt, bez którego rozgrywanie pojedynków w halach nie będzie możliwe. W męskich rozgrywkach kamery systemu „challenge” będą obowiązkowe na każdym meczu, natomiast u siatkarek nowy system powtórek przetestowany zostanie tylko podczas fazy play-off w 2014 roku.

Oprócz tego prezydium rozpatrywało, od dawna omawianą, kwestię limitu obcokrajowców. Do tej pory na parkietach Superligi klub mógł wystawić dwóch zagranicznych zawodników. Podczas posiedzenia wysunięto propozycję, aby zasadę tę zmieniono do trzech siatkarzy z zagranicy – trzech zawodników znajdowałoby się w składzie, lecz tylko dwóch by grało.

Kolejna zmiana dotyczy rozpoczęcia rozgrywek Superligi. Żeńskie mają ruszyć 23 września. Rozegrane zostaną dwie kolejki, a po nich zawodniczki będą miały przerwę, podczas której odbędą się półfinałowe mecze Pucharu Rosji. Finałowa faza Pucharu Rosji przypadnie na styczeń, a nie jak do tej pory pod koniec grudnia, a dokładnie na 26-31.01. Rozgrywki te pokryją się z meczami siatkarzy o Puchar Rosji.

Siatkarze rozpoczną ligę 26 października, lecz w czasie trwania ligi przewidziano trzy przerwy od gry związane z kalendarzem reprezentacyjnym (Puchar Wielkich Mistrzów w Japonii).

Zarówno żeńskie, jak i męskie rozgrywki zakończą się w połowie maja. Mecze o złoto oraz półfinały będą grane do trzech zwycięstw, a siatkarki rozegrają dwa ćwierćfinałowe mecze. Jeśli obie drużyny wygrają po jednym meczu 3:0 lub 3:1, to zwycięzcę pary wyłoni „złoty set”.

Poza tym z Superligą pożegna się klub, który uplasował się na 12. pozycji, a zespół z 11. będzie się bić o miejsce w Superlidze z drugim klubem z niższej ligi. Męskie kluby zostały podzielone na dwie grupy, lecz faza play-off ulegnie zmianie. Sześć najlepszych zespołów rundy zasadniczej zagra w ćwierćfinałach.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się Mecz Gwiazd. Możliwe, że widowisko z udziałem siatkarzy rozegrane zostanie zaraz po Final Six Pucharu Rosji. Mecz Gwiazd siatkarek może przyjąć formę „Reprezentacja ligi – Reprezentacja Rosji”, a datę meczu przewiduje się na 22 lub 28 grudnia.