Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Po sparingach z Niemcami znamy skład Les Bleus na LŚ

Po sparingach z Niemcami znamy skład Les Bleus na LŚ

W miniony weekend reprezentacje Francji i Niemiec rozegrały ze sobą trzy mecze towarzyskie. Bilans jest korzystny dla Les Bleus, którzy dwukrotnie pokonali swoich wschodnich sąsiadów. Przy okazji Laurent Tillie ogłosił dwunastkę na pierwsze mecze Ligi Światowej.

W pierwszym sparingu rozgrywanym w Ludwigsburgu Francuzi przegrywali już 0:2 w setach, lecz potrafili odwrócić losy spotkania i doprowadzić do zwycięskiego tie-breaka. Po pięciu tygodniach treningu w ich grze rzucał się w oczy brak żywiołowości i regularności. Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania był Earvin Ngapeth z dorobkiem 27 punktów, nieco mniej zdobył jego kolega, Mory Sibide – 15 oczek. W niemieckiej drużynie najwięcej punktów zdobyli Marcus Böhme (13) oraz Dirk Westphal i Denis Kaliberda (po 11).

W sobotę obydwie drużyny rozegrały kolejne spotkanie i tym razem górą byli Niemcy. Vital Heynen wystawił zupełnie inną szóstkę niż poprzedniego dnia i jego podopieczni zagrali niezwykle skutecznie blokiem, zdobywając w tym elemencie aż 21 punktów. Wprawdzie podopieczni Laurenta Tillie rozpoczęli z animuszem, ale ich własne błędy spowodowały, że przegrali pierwszą partię do 22. Podobnie było w drugim secie. W trzeciej partii Francuzi walczyli i od stanu 16:16 popisali się kilkoma skutecznymi kontrami, co dało im wygraną 25:22. Jednak w przeciwieństwie do piątkowego meczu, tym razem Les Bleus nie poszli za ciosem. W czwartej partii znów zaczęli się mylić, przez co Niemcy wyszli na prowadzenie 16:10. Tak wysokiej przewagi podopieczni Vitala Heynena nie oddali już do końca, wygrywając całe spotkanie 3:1.

Po dwóch zaciętych spotkaniach, Francuzi w trzecim odnaleźli swój rytm gry oraz świeżość, co dało w rezultacie gładką wygraną nad Niemcami w trzech setach. – Po czterech tygodniach treningu chcieliśmy grać – mówi Laurent Tillie. – W piątkowym meczu w pierwszych dwóch setach drużyna dała się trochę pokonać emocjom i stresowi. Później jednak zawodnikom udało się uwolnić od tych odczuć i wygrać mecz. W sobotę zaś dostaliśmy lekcję gry blokiem. Ale pomimo dołka fizycznego, zawodnicy nie odpuścili i to jest wielce satysfakcjonujące – podkreśla francuski szkoleniowiec.

Po tych meczach Tillie podał dwunastkę zawodników, która rozpocznie pierwszą kolejkę rozgrywek Ligi Światowej, a także rozegra w przyszły weekend dwa sparingi z reprezentacją Włoch. W składzie tym zabrakło Jean-François Exigi i Francka Lafitte’a.Wybór pomiędzy Jean-François Exigą i Jenią Grebennikovem był najtrudniejszy. Chciałem, żeby Jenia nabrał doświadczenia, a Jean odpoczął, gdyż ciągnie się za nim od początku roku problem z kolanem. Franck Lafitte zastąpił José Trèfle’a już podczas zgrupowania. Było więc normalne, że zatrzymałem trzech pozostałych środkowych. Ale obydwaj chcą trenować dalej, gdyż grupa jest otwarta i mogę powołać któregokolwiek z zawodników w każdym momencie – tłumaczył swoją decyzję trener Les Bleus.