Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > RCS Czarni Radom mistrzem I ligi

RCS Czarni Radom mistrzem I ligi

Radomianie do zakończenia finałowej rywalizacji z BBTS-em Bielsko-Biała potrzebowali zaledwie trzech meczów. W sobotni wieczór po raz trzeci pokonali bielszczan, tym razem 3:1, i zostali mistrzem I ligi w sezonie 2012/2013.

W trzecim meczu finałowym lepszy początek mieli gospodarze, którzy wyszli na prowadzenie 7:3. Radomianom udało się odrobić część strat, lecz bielszczanie ponownie odskoczyli na cztery punkty (17:13) po autowym ataku Jakuba Radomskiego. Ponieważ nie było to pierwsze w tym meczu zepsute zagranie przyjmującego Czarnych, Wojciech Stępień zdecydował się wpuścić w jego miejsce na boisko Marcina Kocika. Od razu na dzień dobry Kocik dostał piłkę i ją skończył, ale dopiero seria skutecznych zagrań Roberta Prygla plus błędy popełniane przez siatkarzy BBTS-u zniwelowały przewagę miejscowych do jednego punktu (19:18). W końcówce jednak lepsi okazali się podopieczni Janusza Bułkowskiego – przy stanie 23:22 dwukrotnie zablokowali Marcina Kocika i wygrali tę odsłonę meczu.

W drugim secie pierwsze akcje stanowiły jakby lustrzane odbicie wydarzeń z poprzedniej partii. To radomianie osiągnęli czteropunktowy dystans (7:3). Lecz zamiast tracić swoją przewagę, jak to miało miejsce w przypadku rywali, tylko ją powiększali. A bielszczanie w tym tylko pomagali, dokładając własne błędy. Po jednym z nich zrobiło się 17:11 i o kolejny czas poprosił Janusz Bułkowski. Ta przerwa przyniosła rezultat, bowiem gospodarze zmniejszyli straty, zresztą teraz zaczęli mylić się także radomianie i prowadzili już tylko 18:16. Nie udało im się jednak doprowadzić do remisu, po kiwce Michała Ostrowskiego goście mieli pierwszą piłkę setową (24:20), którą w następnej akcji od razu wykorzystał Robert Prygiel i w meczu mieliśmy już remis 1:1.

Najbardziej zacięta była trzecia partia. Początkowo do stanu 7:7 żadna z drużyn nie była w stanie odskoczyć na więcej niż jeden punkt. Wtedy to dwa skuteczne bloki radomian plus kiwka w wykonaniu Roberta Prygla dały przyjezdnym trzy punkty przewagi. Ale zaraz w kolejnej akcji atakujący Czarnych się pomylił, udanym atakiem popisał się Kamil Lewiński, następnie asa posłał Michał Błoński i na tablicy wyników ponownie był remis (10:10). Goście jeszcze raz uciekli gospodarzom na trzy punkty i ci ponownie doprowadzili do wyrównania i od stanu 17:17 trwała walka punkt za punkt. Jako pierwsi okazję do skończenia seta mieli radomianie po błędzie rywala (24:23), jednak jej nie wykorzystali. Zrobili użytek dopiero z trzeciej piłki setowej, blokując Kamila Lewińskiego i wychodząc na prowadzenie w meczu 2:1.

Czwartą partię BBTS zaczął z Kamilem Kwasowskim w szóstce, który w końcówce poprzedniego seta pojawił się na boisku. Porażka w poprzedniej partii podcięła skrzydła gospodarzom, za to goście grali jak z nut. Po ataku wyśmienicie spisującego się w tym meczu Roberta Prygla Czarni prowadzili już 7:3, a po błędzie gospodarzy 8:3. Kiedy po bloku na Michale Błońskim siatkarze z Mazowsza wyszli na prowadzenie 13:6, wydawało się, że kwestia wygranej została rozstrzygnięta. I wtedy radomianom przydarzył się przestój, a na zagrywce szalał Kamil Kwasowski. To właśnie m.in. dwa asy w jego wykonaniu spowodowały, że jego zespół tracił do rywala już tylko dwa punkty (13:11). O czas w tym momencie poprosił Wojciech Stępień, ale walka rozgorzała na nowo i bielszczanie najwyraźniej odzyskali wiarę, że jeszcze mogą odwrócić losy rywalizacji. W dalszej części seta zmniejszyli dystans do rywala do jednego punktu (19:18), ale w dwóch kolejnych akcjach popełnili błędy i sami zaprzepaścili swoją szansę. Dwa skuteczne bloki w końcówce dały gościom piłkę meczową (24:19). W następnej akcji Robert Prygiel zaserwował piłkę w aut, ale zaraz potem Kwasowski również zepsuł zagrywkę i zakończył tym samym mecz.

MVP spotkania: Robert Prygiel (RCS Czarni Radom)

BBTS Bielsko-Biała – RCS Czarni Radom 1:3
(25:22, 20:25, 24:26, 20:25)

Stan rywalizacji: 3:0 dla RCS Czarnych Radom

BBTS: Błoński, Wołosz, Macionczyk, Kalembka, Gaca, Lewiński, Swaczyna (libero) oraz Latocha i Kwasowski
Czarni: Ostrowski, Radomski, Neroj, Prygiel, Gutkowski, Gałązka, Filipowicz (libero) oraz Kocik, Gonciarz i Kałasz