Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP kadetek: Energa Gedania Gdańsk najlepsza w kraju

MP kadetek: Energa Gedania Gdańsk najlepsza w kraju

W finale mistrzostw Polski kadetek najlepsze okazały się siatkarki z Gdańska z MVP turnieju - Magdaleną Damaske - na czele. Zawodniczki z Pomorza pokonały zespół Orła Malbork 3:2. Brązowe medale zawisły zaś na szyjach pałacanek z Bydgoszczy.

Jako pierwsze na boisko wybiegły zawodniczki MKS-u Dąbrowa Górnicza oraz STS-u Sandencji Nowy Sącz. Mecz obfitował w wiele emocji i zwrotów akcji. Pierwszy i drugi set padł łupem zawodniczek z Dąbrowy Górniczej, lecz nowosądeczanki nie zamierzały się łatwo poddawać i doprowadziły do tie-breaka po zwycięstwie w trzecim i czwartym secie kolejno do 18 i 21. Piąty set należał jednak do MKS-u i tym samym dąbrowianki uplasowały się na siódmym miejscu w turnieju. MVP meczu została wybrana mistrzyni Europy kadetek – Karolina Piśla.

W meczu o piątą lokatę UMKS MOS Wola Warszawa pokonał podkarpacki zespół – MKS San Pajda Jarosław w czterech setach. Jarosławianki po druzgocących porażkach w pierwszej i drugiej odsłonie przeciwstawiły się rywalkom w trzeciej, zwyciężając 25:19. Czwarta partia ponownie padła łupem siatkarek ze stolicy i to one mogły cieszyć się piątym miejscem w Polsce wśród kadetek. – Cieszymy się z tej lokaty. Piąte miejsce w Polsce jest wysokie, ale pozostał mały niedosyt. Niestety, przegrywaliśmy końcówki ważnych spotkań w grupie. Z Impelem Gwardią Wrocław prowadziliśmy 2:1 oraz 23:21 i przegraliśmy tę partię, a następnie tie-breaka – powiedział trener stołecznej drużyny, Artur Wójcik. MVP meczu wybrano Monikę Lubiak.

Spotkanie o brązowy medal miało jednostronny przebieg. Bydgoszczanki odniosły w nim pewne zwycięstwo. W pierwszej partii szybko uzyskały przewagę (8:4), którą spokojnie powiększały. W drugiej walka była tylko w pierwszych akcjach. Na początku trzeciego seta inicjatywa należała do zespołu z Wrocławia (8:4). Siatkarki Pałacu szybko jednak odrobiły straty i powiększały przewagę (16:13, 21:14). Ostatecznie zwyciężyły 25:19, a najlepszą zawodniczką spotkania została Iga Chmielewska. – W drużynie z Wrocławia widać było zmęczenie turniejem. Ciężkie spotkania w grupie odbiły się na kondycji zawodniczek. Pałac wygrał zbyt łatwo. Spodziewałem się większej walki – powiedział po spotkaniu trener kadry kadetek Grzegorz Kosatka.

W finale naprzeciw siebie stanęły ekipy z Gdańska oraz Malborka. Losy emocjonującego meczu rozstrzygnęły się w tie breaku. Zawodniczki z Gdańska uzyskały przewagę 9:3. Siatkarki Orła nie dawały za wygraną. Walczyły i zmniejszyły przewagę rywalek do 10:7. Jednak dwa kolejne punkty zdobyły gdańszczanki, a udany blok podopiecznych trenera Witolda Jagły zakończył ten ciekawy i stojący na dobrym poziomie mecz. MVP spotkania została Joanna Grzmocińska. – Oba zespoły zasłużyły na duże słowa pochwały. W finale było dużo dobrej gry, ciekawych oraz emocjonujących wymian. Szczególne słowa uznania kieruję pod adresem libero Orła – powiedział trener reprezentacji kadetek Grzegorz Kosatka.