Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Biało-czerwoni udanie rozpoczęli sezon

Biało-czerwoni udanie rozpoczęli sezon

Pierwszy sprawdzian przed rozpoczynającą się za dwa tygodnie Ligą Światową polscy siatkarze mogą zaliczyć do udanych. W towarzyskim meczu rozgrywanym w Miliczu podopieczni Andrei Anastasiego pokonali ekipę Serbii 3:1. Jutro zespoły spotkają się po raz drugi.

W pierwszej akcji inauguracyjnej partii punkt na swoim koncie zapisali Serbowie dzięki świetnemu atakowi Srećko Lisinaca. Podopieczni Andrei Anastasiego szybko doprowadzili do remisu po udanym zagraniu Bartosza Kurka i bloku na Nemanji Petriciu (2:2). W dalszej części seta rywalizacja była bardzo wyrównana. Pierwsza przerwa techniczna to nieznaczne prowadzenie reprezentantów Polski po błędzie w obronie przeciwników (8:7). Po wznowieniu gry Serbowie szybko wypracowali prowadzenie dzięki dobrze ustawionemu blokowi i błędom naszej drużyny. Na drugiej przerwie technicznej bałkański zespół mógł pochwalić się aż czterema oczkami przewagi. Polacy starali się odrobić straty, a skuteczny blok, dobre ataki i as serwisowy Michała Kubiaka pozwoliły gospodarzom doprowadzić do remisu 19:19. Decydująca faza seta to rywalizacja punkt za punkt. Błędy przeplatane dobrymi akcjami po obu stronach siatki długo nie pozwoliły na zakończenie pierwszej partii. Dopiero skuteczny blok Marcina Możdżonka, Bartosza Kurka i Zbigniewa Bartmana dał Polakom wygraną.

Początek drugiej partii okazał się być szczęśliwszy dla gospodarzy. Po wyrównanej rywalizacji przepełnionej zepsutymi zagrywkami to Polacy zdołali wypracować przewagę. Na pierwszej przerwie technicznej mogli cieszyć się z prowadzenia 8:6. Po wznowieniu gry Serbowie wzięli się za odrabianie strat. Srećko Lisinac doskonale radził sobie na środku siatki, a Dusan Petković popisał się asem serwisowym. Mimo to dobra postawa Piotra Nowakowskiego i Zbigniewa Bartmana sprawiły, że na drugiej przerwie technicznej ponownie prowadzili Polacy (16:13). Powrót pod siatkę to kolejne oczko na koncie gospodarzy po błędzie Petrovicia. Chwilę później blok na Kurku i skuteczne zagrania Petricia dały Serbom cenne punkty. Gospodarze jednak nie pozwolili przeciwnikom doprowadzić do remisu. Dzięki przesuniętej krótkiej Nowakowskiego i atomowemu atakowi Kurka Polacy zdołali utrzymać prowadzenie w końcowej fazie partii. Pierwsza piłka setowa dla naszej reprezentacji pojawiła się przy wyniku 24:20. Wygraną drugiej odsłony odsunął w czasie błąd Kubiaka w zagrywce. Seta zakończył Zbigniew Bartman, skutecznie atakując z prawej strony.

Trzecia odsłona to początkowa dominacja gospodarzy. Polacy na początku wypracowali przewagę dzięki dobrej postawie Bartmana i Kubiaka, którą zdołali utrzymać do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Po wznowieniu gry siódme oczko na koncie swojej drużyny zapisał Petrić, popisując się skuteczną kiwką. Szczelnie ustawiony blok Polaków, świetna gra Bartmana i seria dobrych zagrywek Kurka pozwoliła podopiecznym Anastasiego cieszyć się aż pięcioma oczkami przewagi na drugiej przerwie technicznej. Powrót pod siatkę to próba odrobienia strat przez serbską drużynę. Dobrą postawę zaprezentował Marko Ivović, stawiając skuteczny blok. Zagrywka w siatkę Michała Kubiaka, błąd Łukasza Żygadły i dobre zagrania Dragana Starovicia pozwoliły przyjezdnym cieszyć się z remisu, a chwilę później przejąć prowadzenie 20:19. Od tej pory gra stanęła pod znakiem rywalizacji punkt za punkt. Dopiero kolejne zagrania Starovicia i Ivovicia dały gościom dwa oczka przewagi i piłkę setową. Partię zakończył skuteczny blok Serbów na polskim atakującym.

Czwartą i jak się okazało – ostatnią odsłonę nasi siatkarze rozpoczęli od dwóch kolejno zdobytych oczek. Serbowie za wszelką cenę starali się dogonić przeciwnika, ale to gospodarze zeszli z boiska na pierwszą przerwę techniczną z trzema punktami zapasu. Dziewiąte oczko na koncie podopiecznych Anastasiego zapisał Kurek, przedzierając się przez blok Ivovicia i Lisinaca. Chwilę później polski przyjmujący popisał się kolejną udaną akcją. Na drugiej przerwie technicznej przewaga naszej drużyny wzrosła do pięciu punktów dzięki skutecznemu atakowi Piotra Nowakowskiego. Po wznowieniu gry nieporozumienie w naszej drużynie pozwoliło Serbom cieszyć się z dwunastego punktu. Mimo dobrych zagrań Starovicia i Petricia, gościom nie udało się zniwelować przewagi polskiego zespołu. Zepsute zagrywki Rasicia i Petkovicia i as serwisowy Bartosza Kurka doprowadziły do piłki meczowej dla Polaków. Spotkanie zakończył skuteczny blok naszej drużyny.

Polska – Serbia 3:1
(29:27, 25:21, 22:25, 25:19)

Polska: Nowakowski (5), Kurek (25), Bartman (21), Wiśniewski, Kubiak (14), Żygadło (4), Zatorski (libero) oraz Możdżonek (6), Konarski i Winiarski
Serbia: Kovacecić U. (8), Brdjović (3), Podrascanin (8), Petković (8), Lisinac (9), Petrić (15), Vujić (libero) oraz Starović (9), Ivović (7) i Rasić