Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Pałac Bydgoszcz mistrzem Polski kadetek

Pałac Bydgoszcz mistrzem Polski kadetek

Pałac Bydgoszcz zdobył złoty medal mistrzostw Polski kadetek. W finale podopieczne Jacka Janowskiego pokonały 3:0 AZS UMCS Lublin. Brązowe medale przypadły młodym siatkarkom MKS Dąbrowa Górnicza, które pokonały po tie-breaku Dziewiątkę Łódź.

Niedziela była dniem ostatecznych rozstrzygnięć finałowego turnieju mistrzostw Polski kadetek rozgrywanego w Łodzi. W hali IX LO przy ul. Paderewskiego cztery zespoły rywalizowały o miejsce 5. i 7. W pierwszym spotkaniu siatkarki Gwardii doskonale rozpoczęły walkę z Gedanią, jednak po pierwszym wygranym secie, w kolejnych dwóch musiała przełknąć gorycz porażki. Jednak wrocławianki pokazały już w tym turnieju, że nie z takich opresji potrafią wychodzić. W czwartym secie wygrały 25:23, a w tie-breaku, po zaciętej i emocjonującej końcówce, pokonały Gedanię 19:17 i ostatecznie zajęły siódme miejsce.

W meczu o miejsce 5. emocji było nie mniej, a nieliczni kibice znów mogli oglądać pięć setów. Siatkarki MOS Wola Warszawa rozpoczęły to spotkanie od wygrania dwóch pierwszych partii, jednak w dwóch kolejnych górą były ambitne siatkarki z Proszowic. Po wygranej Pogoni w czwartym secie 27:25 wydawało się, że podopieczne trenera Dariusza Pomykalskiego pójdą za ciosem i w tie-breaku również wygrają. W końcówce decydującej partii to jednak warszawianki zachowały więcej sił i potrafiły uspokoić emocje. Po wygranej 15:13 kadetki MOS Wola Warszawa mogły cieszyć się z 5. miejsca w Polsce.

W hali przy al. Unii Lubelskiej w tym samym czasie rozgrywane były najważniejsze mecze decydujące o podziale medali. W spotkaniu o 3. miejsce od mocnego uderzenia rozpoczęły łodzianki, które w pierwszym secie wręcz rozstrzelały zespół z Dąbrowy Górniczej zagrywką. Dziewiątka wygrała tego seta do 14, po czym… straciła całkowicie koncentrację. – Bez wiary nie ma gry, nawet po tym pierwszym secie przegranym do 14 musiałem wierzyć do końca. Po pierwszym przegranym meczu w grupie z Dziewiątką wiedziałem, że słabiej niż wtedy nie zagramy. Nie pękliśmy i do ostatniej piłki walczyliśmy – mówił już po meczu trener MKS, Ireneusz Borzęcki. W drugim secie łodzianki prowadziły w końcówce 23:21, by ostatecznie przegrać końcówkę do 24. Równie zacięta była końcówka trzeciej partii, tym razem górą jednak były podopieczne trenera Ryszarda Blaźniaka. W czwartym secie dąbrowianki już na początku wypracowały sobie sporą przewagę, którą bezpiecznie dowiozły do końca, wyrównując stan spotkania. Niemal cały tie-break kibice obu drużyn oglądali na stojąco. Dąbrowianki nie wypuściły swojej szansy z rąk, doskonale wykorzystując swoje środkowe i dzięki temu wygrały po czwartej z kolei piłce meczowej. – Łódź rzeczywiście zagrała bardzo dobrą zagrywką, mieliśmy z nią sporo problemów, szczególnie w pierwszym secie. Potem rywalki zaczęły się częściej mylić w tym elemencie gry, co nam ułatwiło nieco sprawę – mówił trener brązowych medalistek mistrzostw Polski. – Nieskromnie mogę powiedzieć, że na tym turnieju mieliśmy najlepsze środkowe – dodał Ireneusz Borzęcki.

Ledwo kibice ochłonęli po walce o brązowe medale, a na parkiet wyszły już siatkarki obu finalistów – Pałacu Bydgoszcz i AZS UMCS Lublin. W tym meczu emocji było o wiele mniej. Bydgoszczanki od początku zdominowały grę, nie pozwalając rywalkom rozwinąć skrzydeł. Jedynie na początku pierwszej partii lublinianki rozpoczęły od kilkupunktowej przewagi, jednak Pałac dość szybko wyrównał i objął prowadzenie. Bydgoszczanki po raz kolejny udowodniły, że są najlepszą drużyną w Polsce i pewnie, po trzech setach, sięgnęły po złoto mistrzostw Polski kadetek. Pałac to jedyna drużyna, która wygrała wszystkie swoje mecze w łódzkim turnieju. – Graliśmy już z Lublinem w grupie, wówczas przegraliśmy pierwszego seta. Do każdego meczu przygotowaliśmy się bardzo solidnie, łącznie z analizą wideo. Także dziś mieliśmy rozrysowane wszystkie możliwości ataku przeciwniczek, ich obronę, zachowanie rozgrywającej, blok. Poza tym dziewczyny zagrały dziś piękny mecz, po prostu poezja – mówił po meczu finałowym trener Pałacu, Jacek Janowski. Jadąc na finał, każdy marzył, ja marzyłem o jakimkolwiek medalu. Jeszcze do mnie to nie dociera, że zdobyliśmy złoto – cieszył się szkoleniowiec mistrzyń Polski kadetek.

Skład mistrzyń Polski kadetek 2011/2012: Zuzanna Pieczka, Iga Chmielewska, Pola Nowacka, Marta Ziółkowska, Kinga Ratajczak, Marta Ciesiulewicz, Emilia Kempa, Emilia Pokora, Barbara Browarczyk, Katarzyna Pyzdrowska, Monika Nowicka, Anna Korabiec, Oliwia Jakielaszek, Pola Nowakowska, Martyna Sawa. Trenerzy: Jacek Janowski i Dawid Pawlik