Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Lube Banca Macerata po sześciu latach zagra w finale Serie A

Lube Banca Macerata po sześciu latach zagra w finale Serie A

Lube Banca Marche Macerata w trzecim meczu półfinałowym pokonała 3:0 Bre Banca Lannutti Cuneo i tym samym, po sześciu latach przerwy, awansowała do finału mistrzostw Włoch. Cuneo zaś, po dwóch latach udziału w V-Day, musi zadowolić się 3. miejscem.

Pierwszy finalista Serie A, Itas Diatec Trentino, został wyłoniony już w minioną niedzielę. Na drugiego zaś przyszło kibicom nieco poczekać, gdyż Lube Banca, po porażce we własnej hali, na terenie rywala w Pala Banca wzięła sobie rewanż na drużynie Camillo Placiego i tym samym o udziale którejś z tych ekip w V-Day musiał zadecydować trzeci mecz.

Siatkarze z Maceraty, lubujący się w dreszczowcach, tym razem oszczędzili nerwów swoim kibicom i uporali się ze swymi rywalami z Piemontu już w trzech partiach, co było niespodzianką, tym bardziej że zagrali oni bez swojego kapitana, Igora Omrcena, a jego miejsce zajął Jiri Kovar. Premierowa odsłona pojedynku rozpoczęła się od wymiany ciosów siatkarzy stojących po obu stronach siatki, a trwała aż do pierwszej przerwy technicznej, na którą zespoły schodziły przy minimalnym prowadzeniu gospodarzy. Z czasem jednak podopieczni Alberto Giulianiego, dzięki efektownym obronom oraz agresywnym zagrywkom, powiększyli swoją przewagę do trzech „oczek” (duża w tym zasługa Dragana Travicy i Simone Parodiego, którzy „straszyli” swych rywali zza linii dziewiątego metra). Do tego gospodarze dołożyli jeszcze dobrze funkcjonujący blok, przez co przyjezdni, nawet pomimo niezłej gry Leandro Vissotto i Wouta Wijsmansa, nie byli w stanie nawiązać z nimi walki i musieli uznać ich wyższość. Miejscowi w drugim secie odnieśli jeszcze gładsze zwycięstwo. Znakomita postawa Cristiana Savaniego, Dragana Travicy czy Simone Parodiego na zagrywce skutecznie „wybiła” ich rywalom siatkówkę z głowy, przynajmniej na czas trwania tej drugiej odsłony, tym bardziej iż przy stanie 5:5 brazylijski atakujący doznał kontuzji, wykluczającej go z gry do końca spotkania. W trzecim secie Camillo Placi zdecydował się desygnować do gry Michele Baranowicza w miejsce Nikoli Grbicia, szybko też zastąpił Wijsmansa Francesco Pierim. Przyniosło to spodziewany efekt, gdyż jego podopieczni przejęli inicjatywę i toczyli wyrównaną walkę z siatkarzami Alberto Giulianiego. W drugiej części partii Lube Banca zdołało wyjść na czteropunktowe prowadzenie, lecz asy serwisowe Ngapetha i bloki Mastrangelo szybko pozwoliły zawodnikom z Piemontu zniwelować straty. W zaciętej końcówce więcej zimnej krwi jednak zachowali miejscowi, a wynik seta i całego meczu ustalił efektowny blok Simone Parodiego na Jose Caceresie.

– Wiedzieliśmy, ze bez Igora Omrcena nie będzie łatwo pokonać Cuneo i aby tego dokonać, każdy z nas musiał dać z siebie wszystko, musieliśmy tworzyć kolektyw. Udało nam się ten plan zrealizować doskonale, dużo lepiej, niż przypuszczaliśmy. Ten mecz dla naszej drużyny był testem, zdaliśmy go perfekcyjnie, co dla nas samych było niespodzianką, zważywszy na to, iż wczoraj trenowaliśmy jedynie kilka nowych rozwiązań taktycznych. Zagrywka, blok, obrona – to wszystko tworzy siatkówkę, a dziś pokazaliśmy się z bardzo dobrej strony, wszystkie te elementy znakomicie funkcjonowały w naszej grze. Graliśmy również cierpliwie, a gdy coś nam nie wychodziło – nie denerwowaliśmy się. Teraz jedziemy do Mediolanu, gdzie nie chcemy skończyć na drugim miejscu – powiedział po meczu Dragan Travica.

Lube Banca Marche Macerata – Bre Banca Lannutti Cuneo 3:0
(25:20, 25:17, 26:24)

MVP spotkania: Cristian Savani

Macerata: Savani (12), Parodi (12), Stanković (9), Kovar (8), Travica (2), Podrascanin (8), Exiga (libero) oraz Monopoli i Lampariello (libero)
Cuneo: Mastrangelo (4), Ngapeth (11), Fortunato, Wijsmans (8), Vissotto (5), Grbić (1), Henno (libero) oraz Caceres (11), Patriarca (1), Pieri i Baranowicz