Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Gospodynie najlepsze w krakowskim turnieju

Gospodynie najlepsze w krakowskim turnieju

Zwycięstwem akademiczek z Krakowa zakończył się noworoczny turniej, w którym brały udział drużyny I- i II-ligowe. Drugie miejsce przypadło pszczyniankom, które... wygrały wszystkie swoje mecze. Turniej chociaż towarzyski, okazał się być niezwykle ciekawy.

Tuż po świętach, a jeszcze przed Sylwestrem, pod Wawelem rozegrany został turniej o Puchar Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego. Na parkietach hali przy ulicy Rakowickiej swoją formę sprawdziły trzy ekipy I-ligowe oraz dwie drużyny z II ligi, które w tym sezonie walczą o awans.

System rozgrywek wymagał od drużyn walczenia o każdego seta, bowiem za każdą wygraną przyznawany był punkt. Obyło się bez sensacji, chociaż niespodzianki były.

Turniej rozegrany został w hali, w której na co dzień swoje mecze ligowe rozgrywają akademiczki z Krakowa. Boisko zostało podzielone na sektory, w związku z czym rozgrywki były zamknięte dla kibiców. Świąteczno-noworoczna atmosfera widoczna była także na boisku. Spotkania nie stały na najwyższym sportowym poziomie, chociaż zawodniczkom nie można odmówić zaangażowania. Nie jednak forma w tym turnieju była najważniejsza, bowiem trenerzy wszystkich drużyn sprawdzali zawodniczki, które do tej pory nie miały zbyt wielu okazji do gry bądź też te, które zostały pozyskane w okienku transferowym.

Pierwszy dzień obył się bez większych niespodzianek. Pewnie, w trzech setach, swoje mecze wygrały krakowianki, odprawiając ekipy Silesii i Piasta. Warto jednak zwrócić uwagę na postawę szczecinianek, które w każdym secie postawiły rywalkom dość trudne warunki. Pszczynianki natomiast pierwszego dnia zmierzyły się z drugoligowcami i zarówno Piastowi, jak i Szóstce Biłgoraj, oddały po jednym secie, co w końcowej klasyfikacji okazało się mieć znaczenie.

Więcej emocji dostarczył drugi dzień turnieju. Już na rozpoczęcie zmagań, w równolegle rozgrywanych spotkaniach doszło do podziału punktów. Zawodniczki Silesii dość niespodziewanie męczyły się z szczeciniankami, które po wysoko wygranej pierwszej partii pokazały, że nie zamierzają łatwo oddać wygranej. W kolejnych partiach musiały jednak uznać wyższość rywalek. O niespodziance można natomiast mówić w przypadku wyniku drugiego pojedynku. Krakowianki podejmowały PLKS i w pierwszej odsłonie przegrały 21:25. W kolejnej partii wygrały już zdecydowanie i wydawało się, że wszystko „wróciło do normy”. Dość niespodziewanie trzecia odsłona padła łupem pszczynianek i to one cieszyły się z wygranej. Warto zauważyć, że ekipa PLKS wyjątkowo „nie leży” podopiecznym trenera Klocka. W tym sezonie prowadzone przez trenera Luksa pszczynianki omal nie wyeliminowały akademiczek z Pucharu Polski (nie wykorzystały piłek meczowych i ostatecznie przegrały 2:3).

W konfrontacji dwóch drugoligowych ekip Szóstka Biłgoraj urwała tylko seta szczeciniankom, a w derbach Śląska górą były zawodniczki PLKS, które odprawiły Silesię 2:1. Na zakończenie turnieju gospodynie zmierzyły się z biłgorajkami. O ile w pierwszym secie trener Paweł Wrzeszcz desygnował do gry najsilniejszy skład, o tyle w kolejnych partiach dawał szanse gry rezerwowym. Rożnica poziomu sportowego była jednak widoczna przez całe spotkanie i to krakowianki wygrały 3:0.

Zwyciężczyniami turnieju zostały krakowianki, pomimo iż odniosły jedną porażkę. Niepokonane pszczynianki przegrały jednak zbyt wiele setów (w każdym meczu oddały rywalkom po jednej partii). Dariusz Parkitny, który prowadził drużynę po rezygnacji z funkcji trenera Dariusza Luksa, sprawdzał na parkiecie nowe zawodniczki: Natalię Kurnikowską (wypożyczenie z Tauronu MKS Dąbrowa Górnicza) oraz Paulinę Czekajską (Pogoń Proszowice). Zawodniczki te mają pomóc pszczyniankom w utrzymaniu się na zapleczu ekstraklasy.

Z bardzo dobrej strony pokazały się natomiast drużyny II-ligowe, które potwierdziły, że nie bez powodu zaliczane są do grona faworytek swoich grup do awansu.