Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > PlusLiga Kobiet: Bydgoszczanki podniosły się z kolan

PlusLiga Kobiet: Bydgoszczanki podniosły się z kolan

W spotkaniu kończącym 12. kolejkę PlusLigi Kobiet Pałac Bydgoszcz pokonał Budowlanych Łódź 3:2. Gospodynie przegrywały już 0:2, jednak w trzeciej partii postawiły wszystko na jedną kartę i odwróciły losy spotkania na swoją korzyść.

Pierwszy punkt w piątkowym spotkaniu zdobyły łodzianki, ale rywalki szybko odpowiedziały udanym zagraniem Zuzanny Czyżnielewskiej. W kolejnych akcjach drużyna gospodarzy miała problemy z przyjęciem. Taka sytuacja szybko znalazła swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników (1:4, 3:8). Po przerwie technicznej bydgoszczanki zaczęły odrabiać straty. Błąd przekroczenia linii trzeciego metra przez Helenę Rousseaux spowodował, że przegrywały już tylko trzema, a po kolejnej skutecznej akcji, dwoma punktami (11:13). Wówczas zareagował trener Massaci, prosząc o przerwę. Dało to wymierne rezultaty. Jego podopieczne po bloku na Zuzannie Czyżnielewskiej miały cztery punkty w zapasie (16:12). Kiedy przewaga drużyny z Łodzi wynosiła siedem oczek (21:14), wydawało się, że w pierwszej partii nie będzie już emocji. Nic bardziej mylnego. Drużyna gospodarzy zaczęła odrabiać straty. Szczelny blok na Joannie Mirek i skuteczna zagrywka Zuzanny Czyżnielewskiej zmniejszyły przewagę rywalek (21:23). Łodzianki opanowały jednak nerwy i wygrały premierową odsłonę meczu 25:21.

Druga partia pojedynku rozpoczęła się od wyrównanej walki punk za punkt (2:2). W kolejnych akcjach inicjatywę na parkiecie zaczął przejmować zespół przyjezdny. Udany atak Matey Ikić wyprowadził łodzianki na trzypunktowe prowadzenie (6:3), które udało się im jeszcze powiększyć do pierwszej przerwy technicznej (8:3). Po chwili odpoczynku podopieczne Rafała Gąsiora, podobnie jak w poprzedniej odsłonie, zabrały się do odrabiana strat. Skuteczny atak Mayvelis Martinez Adlum i błąd w przyjęciu Heleny Rousseaux pozwoliły zmniejszyć straty do dwóch oczek (10:12). Przeciwniczki opanowały jednak nerwy i po raz kolejny zbudowały kilku punktową przewagę (16:12). Od drugiej przerwy technicznej podopieczne Mauro Massaciego kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku, zbliżając się do wygrania drugiego seta (21:15, 23:17). Bydgoszczanki mimo usilnych starań nie były w stanie odrobić już strat i przegrały tę partię 17:25.

Zapewne wielu kibiców gospodarzy po dwóch przegranych setach spodziewało się, że ich „ulubienice” nie będą już w stanie nawiązać wyrównanej walki. Jak się później okazało, były to przedwczesne zapowiedzi. Siatkarki z Kujaw bardzo dobrze rozpoczęły tę partię i szybko odskoczyły na trzy oczka (3:0). Łodzianki dość szybko odrobiły straty, ale na pierwszej przerwie technicznej to jednak rywalki prowadziły czterema punktami (8:4). Przyjezdne popełniały błędy własne i przy stanie 6:11 o czas poprosił Mauro Massaci. Nie zmieniło to jednak obrazu gry. Nadal dominowała drużyna gospodarzy, która na drugiej przerwie poświęconej na kosmetykę parkietu miała pięć oczek w zapasie (16:11). Po chwili oddechu nastąpił zryw w obozie przeciwników. Joanna Mirek i jej koleżanki odrobiły trzy punkty, co zmusiło do wzięcia czasu trenera Rafała Gąsiora (14:16). W kolejnej akcji rywalki zdobyły punkt, ale szybko udanym atakiem odpowiedziała Mayvelis Martinez Adlum (17:15). Dwupunktową przewagę bydgoszczanki utrzymały do stanu 21:19, kiedy to o czas poprosił Mauro Massaci. Przyniosło to bardzo dobre rezultaty. Jego podopieczne nie tylko doprowadziły do wyrównania, ale wyszły na prowadzenie (22:21). Ambitnie walczące bydgoszczanki nie dawały jednak za wygraną. Po ataku Mayvelis Martinez Adlum mogły cieszyć się z wygrania trzeciej partii, 25:23.

Czwarty set również rozpoczął się lepiej dla podopiecznych Rafała Gąsiora. Zdobywczynie Pucharu Polski z 2010 roku wyrównały, ale na pierwszej przerwie technicznej to przeciwniczki prowadziły 8:6. W kolejnych akcjach w drużynie gospodarzy dobrze funkcjonował blok, a do tego przyjezdne popełniały błędy własne. Dzięki takiemu obrotowi spraw bydgoszczanki powiększały swoją przewagę (11:7). Po asie serwisowym Magdaleny Mazurek miały na drugiej przerwie technicznej sześć oczek w zapasie (16:10). Podopieczne trenera Massaciego nie potrafiły wrócić do swojej dobrej gry i przy stanie 12:19, szkoleniowiec gości poprosił o trzydzieści sekund przerwy. Chwilowo przyniosło to skutek, gdyż łodzianki odrobiły kilka punktów (15:19). Siatkarki Pałacu wysokiego prowadzenia nie wypuściły już z rąk i ostatecznie pewnie wygrały czwartego seta, 25:19.

Decydująca odsłona meczu to zacięta walka o każdą piłkę (3:3). Blok na Matei Ikić sprawił, że to drużyna gospodarzy osiągnęła dwupunktową przewagę (5:3). Rywalki doprowadziły do remisu po nieudanym zagraniu Zuzanny Czyżnielewskiej. Po chwili ta sama siatkarka popisała się skutecznym uderzeniem, dzięki czemu mogła nastąpić zmiana stron (8:7). Po krótkiej przerwie przechodzącą piłkę skończyła Natalia Zemcowa, co zmusiło trenera Massaciego do poproszenia o przerwę (11:9). Jego podopieczne nie były jednak w stanie przebić się przez szczelny blok rywalek (10:13). Atak Mayvelis Martinez Adlum dał zespołowi z Bydgoszczy pierwszą piłkę meczową, przy stanie 14:10. Rywalki obroniły pierwszego meczbola, ale kolejnego nie były już w stanie, przegrywając ostatecznie piątego seta 11:15 i cały mecz 2:3. Pojedynek zakończyła Magdalena Mazurek atakiem z drugiej piłki.

Statuetka MVP powędrowała w ręce rozgrywającej zespołu z Bydgoszczy, Magdaleny Mazurek.

KS Pałac Bydgoszcz – Budowlani Łódź 3:2
(21:25, 17:25, 25:23, 25:19, 15:11)

Pałac: Martinez (19), Mazurek (9), Polak (4), Czyżnielewska (22), Sosnkowska (5), Zemcowa (13), Kuehn-Jarek (libero) oraz Grejman (7) i Krzywicka

Budowlani: Rousseaux (16), Golec (11), Wójcik (6), Mirek (18), Ikić (14), Paula (13), Ciesielska (libero) oraz Kwiatkowska, Mikołajewska (1), Bryda (4) i Grbac (1)