Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ juniorek: Włoszki ze złotem, Brazylia druga, Chiny trzecie

MŚ juniorek: Włoszki ze złotem, Brazylia druga, Chiny trzecie

Reprezentacja Włoch zdobyła tytuł w rozgrywanych w Peru mistrzostwach świata, pokonując w finale Brazylię. Na trzecim miejscu zmagania zakończyły Chinki po zwycięstwie nad Amerykankami. Piąte miejsce przypadło Dominikanie, siódme Słowaczkom.

Włoszki tylko w pierwszym secie wielkiego finału miały kłopot z rywalkami. Brazylijki wygrały pierwszą partię do 21. Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego zwyciężyły w drugiej odsłonie 25:13. Trzeci set również rozstrzygnęły na swoją korzyść Włoszki i wygrywając do 20 były już blisko końcowego zwycięstwa. Czwarta partia to odrobinę lepsza gra Brazylii, za wszelką cenę starającej się doprowadzić do tie-breaka. Nie udało się, Włoszki nie pozwoliły już sobie wydrzeć zwycięstwa, kończąc partię przy wyniku 25:22 i cały mecz 3:1. Siatkarki Włoch zdominowały statystyki, zwłaszcza w bloku, gdzie były lepsze od przeciwniczek w stosunku 12:6. Również w zagrywce przewagę miały mistrzynie świata (8:6). Włoszki popełniły też mniej błędów własnych –  21 przy aż 28 rywalek. Do zwycięstwa reprezentantki Italii poprowadziła Valentina Diouf, zdobywczyni 22 punktów, wśród pokonanych najlepiej punktowała Gabriela Sousa (16 oczek).

Włochy – Brazylia 3:1
(21:25, 25:13, 25:20, 25:22)

Zawodniczki reprezentacji Chin przegrały pierwszą partię meczu o brąz do 20. Jednakże trzy kolejne należały już do Azjatek, które wygrały drugą odsłonę do 19, zaś trzecią do 16. Tylko w czwartej partii siatkarki USA nawiązały równorzędną walkę, by ostatecznie ulec na przewagi 23:25. Tym samym brązowy medal MŚ przypadł w udziale zawodniczkom chińskim. Azjatki wygrały stosunkowo pewnie statystyki bloku i zagrywki – odpowiednio 15:5 i 8:6. W ataku natomiast minimalnie lepsze były Amerykanki. Liderką drużyny z Azji była Zhou Yang – zdobywczyni 18 oczek, wśród pokonanych wyróżniała się Haley Eckerman, która również uzbierała 18 punktów.

Chiny – USA 3:1
(20:25, 25:19, 25:16, 25:23)

W spotkaniu o piąte miejsce zespół Dominikany przegrał pierwszego seta po twardej walce 23:25. Druga partia padła już ich łupem w takim samym stosunku. Trzeci i czwarty set to pewne zwycięstwo zawodniczek z Dominikany, które triumfowały w obu odsłonach do 18 i w całym meczu 3:1. Gospodynie turnieju były gorsze w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła – w ataku rywalki wygrały 54:48, w bloku 10:4, w polu zagrywki 6:2. Obydwie drużyny popełniły bardzo dużo błędów własnych – 30 Dominikanek przy 28 siatkarek z Peru. W zwycięskiej ekipie na wyróżnienie zasługuje Elizabeth Martinez, która zdobyła 24 punkty, najskuteczniejszymi siatkarkami po drugiej stronie siatki okazały się Daniela Uribe i Clarivett Yllescas – po 10 punktów.

Dominikana – Peru 3:1
(23:25, 25:23, 25:18, 25:18)

Obydwa zespoły podeszły do tego meczu zdeterminowane, przez co zacięta walka w pierwszym secie trwała przez od początku do końca Ostatecznie triumfowały Słowaczki 25:23. Druga odsłona to pogrom Belgijek, które zdołały ugrać w tym fragmencie meczu zaledwie 12 oczek. Wynik 25:12 wyraźnie świadczy o chwilowej słabości zawodniczek z Beneluksu. Chwilowej, gdyż w następnej odsłonie Belgijki zdołały przedłużyć swoje szanse w tym meczu, wygrywając seta na przewagi 31:29. W czwartej partii Słowaczki kontrolowały już przebieg wydarzeń na boisku, wygrywając seta do 20 i cały mecz 3:1. Siatkarki zza naszej południowej granicy górowały nad Belgijkami we wszystkich elementach – w ataku wygrały 61:47, w bloku 14:11, w zagrywce 9:4. Co zadziwiające, popełniły więcej błędów 24 przy 20 przeciwniczek. Słowaczki do zwycięstwa poprowadziła zdobywczyni 20 oczek, Nikola Radosova. Wśród pokonanych tradycyjnie prym wiodła Lise van Hecke, która zapisała 14 punktów na swoim koncie.

Słowacja – Belgia 3:1
(25:23, 25:12, 29:31, 25:20)

Reprezentacja Polski stosunkowo łatwo wygrała dwa pierwsze sety meczu o 9. miejsce, oba w tym samym stosunku – do 19. W trzecim secie biało-czerwone sporo psuły w porównaniu z poprzednimi setami, co w połączeniu z nieco lepszą gra Rosjanek, dało rywalkom zwycięstwo w trzeciej partii do 19. Polki nie pozwoliły jednak przeciwniczkom na więcej, wygrywając zdecydowanie czwartą odsłonę do 16. Polskie siatkarki miały przewagę nad rywalkami w ataku i na zagrywce (odpowiednio 47:39 i 17:10). W bloku nieznacznie lepsze były Rosjanki 12:11. Również liczba błędów, popełnionych przez oba zespoły jest porównywalna – pokonane popełniły 19 niewymuszonych błędów przy 18 Polek. W polskiej drużynie znów najlepszą zawodniczką okazała się Zuzanna Czyżnielewska, zdobywczyni 16 oczek. Tyle samo punktów uzyskała najskuteczniejsza w obozie Sbornej Natalia Malyk.

Polska – Rosja 3:1
(25:19, 25:19, 19:25, 25:16)

Zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni w walce o miejsce jedenaste bez kłopotu wygrały pierwszą odsłonę pojedynku do 19. W drugiej partii Japonki pozwoliły rywalkom zdobyć tylko 13 punktów. Trzeci set tego meczu był najbardziej wyrównany, jednak i tym razem lepsze okazały się Azjatki, wygrywając 25:22. Kubanki wygrały tylko jedną statystykę – w bloku pokonały rywalki 10:4. W dwóch pozostałych lepsze były Japonki – 38:31 w ataku i 14:4 w polu serwisowym. Siatkarki z Japonii mało psuły, oddając Kubankom zaledwie 9 darmowych piłek, podczas gdy pokonane aż 19 punktów dały przeciwniczkom bez walki. Wśród zawodniczek z Japonii najlepsza zawodniczka była Fumika Moriya – 15 punktów, wśród Kubanek wyróżniała się Sulian Matienzo -11 oczek.

Kuba – Japonia 0:3
(19:25, 13:25, 22:25)

Zawodniczki z Bałkanów pewnie rozprawiły się z rywalkami z Azji i zajęły w turnieju 13. lokatę. Najwięcej kłopotów miały z reprezentantkami Korei w pierwszym secie, wygranym 25:19. Druga partia to zdecydowany triumf Serbek do 16, w trzeciej odsłonie tego meczu również lepszy był zespół z Europy (25:18). Różnica pomiędzy obiema drużynami uwidoczniła się w statystykach – w ataku Serbki zdobyły 41 oczek przy 28 rywalek, zwyciężczynie zablokowały Koreanki aż 16 razy, podczas gdy rywalkom na sztuka udała się zaledwie 4 razy. Pokonane lepiej zagrywały, uzyskując w tym elemencie 6 oczek, Serbki natomiast tylko 3. Obie drużyny popełniły identyczną liczbę błędów – po 15. Do zwycięstwa zespół z Bałkanów poprowadziła Ljubica Kecman – 18 punktów, wśród Koreanek najlepiej zagrały Kim Ji Soo i Kim Eon Hye – po 9 punktów.

Serbia – Korea Płd. 3:0
(25:19, 25:16, 25:18)

Pierwsza partia meczu o 15. miejsce zwiastowała zaciętą walkę pomiędzy drużynami z Afryki. Set otwarcia zakończył się wynikiem 25:23 na korzyść Tunezyjek. W drugiej odsłonie również doszło do gry na przewagi, jednak tym razem lepsze okazały się Egipcjanki, wygrywając do 25. Pokrzepione zwycięstwem w końcówce drugiego seta siatkarki z Egiptu wygrały dwie kolejne partie, odpowiednio do 14 i 17. Zawodniczki egipskie zdominowały znacząco statystyki ataku i bloku, w których było odpowiednio 52:45 i 13:4. Asów serwisowych oba zespoły uzbierały po 7, natomiast błędów więcej popełniły pokonane -28 przy 25 zepsutych piłkach zwyciężczyń. Najlepszą zawodniczką Egipcjanek była Yasmin Hussein, zdobywczyni 21 punktów, wśród rywalek na wyróżnienie zasługuje Marouna Boughanmi, która zapisała na swoim koncie 19 oczek.

Tunezja – Egipt 1:3
(25:23, 25:27, 14:25, 17:25)