Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Stare Jabłonki: Triumf Amerykanów, Fijałek i Prudel ze srebrem

WT Stare Jabłonki: Triumf Amerykanów, Fijałek i Prudel ze srebrem

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel po wyrównanym spotkaniu finałowym musieli uznać wyższość Amerykanów Rogersa/Dalhaussera. Polacy przegrali dopiero po tie-breaku 1:2. W meczu o brązowy medal triumfowali Brazylijczycy Emanuel/Alison.

Pierwsza partia finałowego spotkania rozpoczęła się dominacją Amerykanów w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Po blokach Dalhaussera i błędach Polaków, obecni mistrzowie olimpijscy prowadzili 5:1. Punktową serię kontynuował świetnie serwujący Phil Dalhausser (7:1). Niemoc w ataku przełamał Grzegorz Fijałek (8:2), zaczynając ambitną walkę Polaków o każdy punkt, w której niekiedy brakowało szczęścia (12:8). Amerykanie natomiast kontynuowali spokojny marsz po zwycięstwo w pierwszej partii meczu (14:9). Wkrótce kolejny blok punktowy dołożył Dalhausser (19:13), a set zakończył się wynikiem 21:15.

Kolejny set zaczął się dla polskiej pary o wiele lepiej (3:2). Tym razem to Amerykanie musieli gonić rywala (5:4). Polacy wkładali w grę wszystkie siły, starając się utrzymać mozolnie zbudowaną przewagę (9:7). Świetnie atakował zarówno Mariusz Prudel (10:8), jak i Grzegorz Fijałek (11:8). Polacy imponowali również obronami w długich wymianach i skuteczną grą na kontrze (16:12). Rywale z USA nie wystrzegli się błędów – Todd Rogers atakował w aut (17:12), a Dalhausser odnotował błąd podwójnego odbicia (18:12). Końcówka należała również do Polaków, którzy po atakach Mariusza Prudla wygrali 21:15.

Już pierwsza akcja tie-breaku rozgrzała publiczność do czerwoności – spektakularny blok w wykonaniu Mariusza Prudla wlał w kibiców wiele nadziei. Polacy ponownie grali bardzo solidnie i bezkompromisowo (4:2). Amerykanie wyrównali blokując Fijałka (6:6) i wyszli na prowadzenie po ataku Rogersa (7:6). Odtąd gra odbywała się pod ich dyktando. Środkowa część seta to prawdziwy festiwal bloków po jednej i drugiej stronie – dwukrotnie blokował zarówno Dalhausser (10:7), jak i Prudel (12:11). Polacy mimo widocznej przewagi rywali nie rezygnowali z walki o zniwelowanie strat (13:12). Po ataku Rogersa, para z USA miała w górze pierwszą piłkę meczową, lecz świetnie w bloku po raz kolejny spisał się Prudel (14:13). Amerykanie nie dali jednak już wydrzeć sobie zwycięstwa i zakończyli seta w kolejnej akcji, wygrywając 15:13 i 2:1.

Rogers/Dalhausser USA [2] – Fijalek/Prudel POL [4] 2:1
(21:15, 15:21, 15:13)

Brązowy medal turnieju Mazury ORLEN Grand Slam w Starych Jabłonkach zdobyli rozstawieni z numerem pierwszym Emanuel i Alison, którzy w "małym finale" pokonali rewelację tego turnieju niemiecką parę Erdmann/Matysik w dwóch setach.

Pierwszy set dzisiejszego spotkania lepiej rozpoczęli Brazylijczycy, którzy po dwóch z rzędu blokach Alisona wyszli na prowadzenie 2:0. Niemcy nie przestraszyli się jednak bardziej utytułowanych rywali i szybko doprowadzili do remisu, a po asie serwisowym Erdmana wyszli na prowadzenie (3:2). W kolejny akcjach Niemcy starali się utrzymywać jeden – dwa punkty przewagi (6:4). Po asie serwisowym Alisona, najwyżej rozstawienie Brazylijczycy doprowadzili do remisu (10:10). Niemiecka para pokazała jednak, że nie przez przypadek awansowała do półfinału i przy stanie 20:17 miała pierwsze piłki meczowe. Brazylijczycy za sprawą świetnej gry w bloku i na zagrywce doprowadzili jednak do remisu (20:20). W zaciętej walce na przewagi tryumfowali siatkarze z Ameryki Południowej, którzy wygrali 23:21.

Będący na fali po wygraniu seta Brazylijczycy z dużym animuszem rozpoczęli drugiego seta i po skutecznym bloku Alisona prowadzili już 4:1. Niemiecka para wydawała się załamana nie wykorzystaniem trzech piłek setowych w pierwszej partii. Przy stanie 13:7 dla Brazylijczyków wydawało się, że Erdmann/Matysik nie będą już w stanie nawiązać wyrównanej walki, jednak za sprawą skutecznej gry w bloku zmniejszyli straty do trzech "oczek" (14:17). Ostatecznie jednak tryumfowali Emanuel i Alison, którzy wygrali partię 21:15 i cały mecz 2:0 zdobywając tym samym brązowe medale turnieju Grand Slam w Starych Jabłonkach.

Emanuel/Alison BRA [1] – Erdmann/Matysik GER [13] 2:0
(23:21, 21:15)