Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Stare Jabłonki: Fijałek i Prudel rywalami Amerykanów w finale

WT Stare Jabłonki: Fijałek i Prudel rywalami Amerykanów w finale

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel pokonali w meczu półfinałowym duet niemiecki Erdmann/Matysik, awansując do finału rozgrywek.  W pierwszym półfinale turnieju zwyciężyli Amerykanie Rogers i Dalhausser, pokonując Brazylijczyków Emanuel/Alison

Pierwszy półfinał FIVB Swatch Mazury Grand Slam w Starych Jabłonkach padł łupem amerykańskiej pary Rogers/Dalhausser, którzy pokonali 2:1 aktualnych mistrzów świata Emanuela i Alisona.

Mecz rozpoczął się zepsutymi zagrywkami po obydwu stronach (1:1). Widoczna była jednak przewaga Brazylijczyków, którzy po bloku Alisona prowadzili 3:1. Dużo pewności siebie w szeregi Amerykanów wlał punktowy serwis Phila Dalhaussera (4:3). Para z USA wyszła po raz pierwszy na prowadzenie przy stanie 7:6. i nie oddała go już do końca seta, ze stoickim spokojem powiększając przewagę (18:13). Brazylijczycy okazali się bezradni wobec świetnej gry na siatce Amerykanów, przegrywając 15:21.

Drugi set nie rozpoczął się dobrze dla pary z kraju kawy (0:2). Brazylijczycy nie mogli znaleźć sposobu, by przerwać dobrą passę Amerykanów (1:5). Wkrótce jednak zbliżyli się na jeden punkt po zagrywce Emanuela (6:5) i wyrównali po bloku Alisona (6:6). Odtąd na zmianę na prowadzenie wysuwali się raz jedni, raz drudzy (13:13). W końcowej fazie seta w pełni zmobilizowali się Brazylijczycy przechylając ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją stronę (21:18).

Tie-break, który decydował o awansie do finału Mazury Grand Slam świetnie zaczęli Amerykanie, którzy wykorzystywali niemoc w ataku pary Brazylijskiej (0:4). Wtedy na zagrywkę wszedł Alison i po dwóch asach serwisowych zredukował stratę do jednego punktu (4:5), jednak nadal inicjatywa leżała po stronie USA. Mimo niesamowicie ambitnej postawy Emanuela Brazylijczykom nie udało się już dogonić Amerykanów, którzy ze stoickim spokojem utrzymywali dystans punktowy (9:12). Nadzieję dawał jeszcze skuteczny atak Emanuela (12:13), jednak po aucie Alisona Amerykanie zwyciężyli w trzecim secie 15:12 i całym meczu 2:1.

Emanuel/Alison BRA [1] – Rogers/Dalhausser USA [2] 1:2
(15:21, 21:18, 12:15)

Wspaniale spisuje się polska para Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel podczas turnieju Mazury ORLEN Grand Slam w Starych Jabłonkach. Polacy wygrali w dwóch setach z niemiecką parą Erdmann/Matysik i awansowali do wielkiego finału turnieju Grand Slam.

Pierwszy set dzisiejszego spotkania rozpoczął się lepiej dla pary niemieckiej, która po ataku Mariusza w siatkę objęła dwupunktowe prowadzenie (3:1). Polacy szybko doprowadzili do remisu, ale kilka akcji później to znów rywale byli na prowadzeniu (6:3). Biało-czerwoni dopingowani przez fantastycznych kibiców nie poddawali się i po udanym bloku Mariusza Prudla na tablicy wyników widniał wynik remisowy (8:8). Na przerwę techniczną z jednym "oczkiem" przewagi zeszła para Erdamm/Matysik (11:10), ale tuż po regulaminowym czasie na odpoczynek za sprawą świetnej gry w bloku Prudla, Polacy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (14:12). Niemcy jeszcze raz postanowili poderwać się do walki i doprowadzili do remisu (14:14). Od tego momentu na boisku rozgorzała walka punkt za punkt. Pierwsi piłkę setową przy stanie 20:19 mieli nasi zachodni sąsiedzi. Grzegorz i Mariusz najpierw się obronili, a za chwilę po wygranej walce na siatce mieli sami okazję na skończenie seta (21:20), którą od razu wykorzystali po skutecznym ataku Grzegorza Fijałka (22:20).

Będący na fali po zwycięstwie w pierwszej odsłonie spotkania półfinałowego Polacy z dużym animuszem rozpoczęli drugą partię spotkania. Dzięki skutecznej grze na siatce zwłaszcza Mariusza Prudla, biało-czerwoni odskoczyli rywalom na cztery punkty (5:1). Przeciwnicy próbowali odrabiać straty, ale nie byli w stanie zbliżyć się do Polaków, którzy cały czas powiększali swoją przewagę (9:3, 14:7). Końcówka drugiego seta i całego spotkania to popis biało-czerwonych, którzy spisywali się świetnie we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła (18:10). Ostatecznie polska para wygrała drugą partię 21:12 i cały mecz 2:0.

Grzegorz Fijałek i Mariusz Prudel już osiągnęli wielki sukces zdobywając co najmniej srebrny medal turnieju w Starych Jabłonkach. Teraz przed biało-czerwonymi trudne, ale na pewno wykonalne zadanie. W wielkim finale zmierzą się z aktualnymi mistrzami olimpijskimi Rogersem i Dalhausserem, którzy nie rozpoczęli turnieju najlepiej, ale rozkręcali się z meczu na mecz. Patrząc jednak na to jak spisuje się polska para podczas turnieju na Mazurach możemy być pewni, że Polacy nie stoją na straconej pozycji.

Fijalek/Prudel POL [4] –  Erdmann/Matysik GER [13] 2:0
(22:20, 21:12)