Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PWM: Włoszki nadal niepokonane

PWM: Włoszki nadal niepokonane

x - [stare] ME (K) 2009: Włochy - Niemcy

W czwartym dniu rozgrywek Pucharu Wielkich Mistrzyń swoją pierwszą porażkę poniosły Brazylijki, dość gładko ulegając Włoszkom 0:3. Pierwsze zwycięstwo natomiast odniosły Koreanki, pokonując Tajlandię 3:2, a Dominikanki wygrały z Japonkami 3:1.

Pierwsze zwycięstwo w Pucharze Wielkich Mistrzyń odniosły siatkarki Korei Południowej, pokonując po tie-breaku Tajlandię. Niemały udział w tym zwycięstwie miała Kim Yeon Koung, która zdobyła dla swojego zespołu 26 punktów. Dwa pierwsze sety do połowy miały bardzo wyrównany przebieg, wynik oscylował wokół remisu. Jednak w końcówkach Koreanki wrzucały piąty bieg i nie pozostawały swoim rywalkom żadnych szans. Zwycięstwa do 18 i 19 pozwalały sądzić, że mecz zakończy się w trzech partiach.

Mecz jednak przybrał zupełnie inny przebieg. Tajki mocno rozpoczęły trzeciego seta i na pierwszą przerwę techniczną schodziły prowadząc 8:3. Wkrótce powiększyły swoją przewagę do 10 punktów. Koreanki nie mogły sobie poradzić w obronie, warto jednak odnotować debiut młodziutkiej, 16-letniej Park Jeong-Ah. Zespół Tajlandii wygrał trzeciego seta do 16 i zachował szanse na zwycięstwo. Po tej porażce Koreanki nie mogły się podnieść i czwartego seta przegrały jeszcze wyżej. Siatkarki Tajlandii bezlitośnie punktowały rywalki wygrywając do 14 i wyrównując tym samy stan meczu. Dopiero w tie-breaku Koreankom przypomniała się gra z początku spotkania. Po wyrównanym secie przyspieszyły w końcówce i odnotowały swoje pierwsze zwycięstwo w japońskim turnieju.

Tajlandia – Korea Płd. 2:3
(18:25, 19:25, 25:16, 25:14, 11:15)

Składy drużyn:
Tajlandia: Thinkaow (13), Sittirak (6), Apinyapong (19), Hyapha (3), Tomkom (3), Kanthong (25), Buakaew (libero) oraz Kaensing (8), Sukmak, Phanusit (5) i Chaisri (libero)

Korea Płd.: Kim Sa-Nee (4), Yoon Hye-Suk (6), Kim Yeon-Koung (26), Hwang Youn-Joo (15), Yang Hyo-Jin (9), Kim Se-Young (11), Kim Hae-Ran (libero) oraz Yeum Hye-Seon, Oh Hyun-Mi i Park Jeong-Ah (4)

Mecz pomiędzy reprezentacjami Włoch i Brazylii zapowiadany był jako finał turnieju. Faworyci spotkali się w bezpośrednim pojedynku, z którego zwycięsko wyszła drużyna europejska. Pojedynek pomiędzy mistrzyniami Europy a aktualnymi mistrzyniami olimpijskimi rozpoczął się od zaciętej walki punkt za punkt, jednak to Włoszki zdołały sobie wypracować dwupunktową przewagę. Dobra gra Sheili doprowadziła jednak do zniwelowania przewagi "Azzurich" i Brazylijki traciły już tylko jeden punkt do swoich przeciwniczek (21:22). Wówczas jednak zepsuta zagrywka Sheili, a potem skuteczna gra Włoszek i atak po bloku Francesci Piccinini dał kolejne punkty mistrzyniom Europy i zwycięstwo w pierwszym secie. W drugim secie Włoszki co chwila wypracowywały sobie kilkupunktową przewagę, jednak skuteczne zmiany przeprowadzane prze trenera Ze Roberto pozwalały Brazylijkom na ich odrobienie. Pod koniec seta znów doszło do zaciętej końcówki. Przy stanie 23:23 świetnie zaatakowała Picinini, a seta zakończyła rezerwowa Bosetti.

Trzeci set to walka punkt za punkt, a na tablicy wyników co chwilę widniał remis (8:8, 16:16, 18:18). Dopiero od tego stanu Włoszkom udało się uciec, głównie dzięki błędom popełnianym przez rywalki. Mistrzynie Europy zdobyły pięć kolejnych punktów i nawet dobra gra Sheili w końcówce spotkania nie była w stanie zabrać im cennego zwycięstwa. – Jestem usatysfakcjonowany, zagraliśmy naprawdę dobry mecz – mówił po spotkaniu Massimo Barbolini.Ciężko się gra przeciw Brazylii. Graliśmy jednak bardzo uważnie w obronie wystrzegając się własnych błędów.

Włochy były dziś od nas lepsze od samego początku do końca – przyznał na konferencji prasowej trener Ze Roberto.Grały od nas lepiej, a my popełnialiśmy zbyt dużo błędów, szczególnie w grze blokiem. Również w kontratakach i innych elementach gry Włoszki były dziś lepsze. Jesteśmy jednak młodym zespołem, mamy jeszcze czas na rozwój i ciężką pracę nad naszą grą.

Włochy – Brazylia 3:0
(25:21, 25:23, 25:21)

Włochy: Barazza (4), Ortolani (13), Piccinini Francesca (9), Lo Bianco (2), Del Core (13), Gioli (10), Cardullo (libero) oraz Arrighetti i Bosetti (4)

Brazylia: Takagui (1), Pequeno (1), Gattaz (1), Menezes (8), Steinbrecher (8), Castro (15), de Oliveira (libero) oraz Lins (1), Pereira (7) i Silva

Zwycięstwo nad zespołem z Japonii znacznie przybliżyło siatkarki Dominikany do brązowego medalu Pucharu Wielkich Mistrzów. Dominikanki muszą wygrać niedzielne spotkanie z Koreą Południową i czekać na wynik meczu gospodyń turnieju z Włoszkami.

Pierwszy set spotkania miał bardzo wyrównany przebieg. Zacięta końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęły siatkarki Japonii, a seta zakończyła skutecznym blokiem Sakashity. Drugą partię siatkarki Dominikany rozpoczęły już o wiele bardziej skupione i zmotywowane. Szybko osiągnęły kilkupunktową przewagę, którą starały się utrzymywać do końca seta. Doskonała gra w końcówce Cabral de la la Cruz pozwoliła na wyrównanie stanu spotkania.

Kolejne dwa sety to już zdecydowana przewaga siatkarek z Ameryki Środkowej. Japonki zgubiły swój rytm gry, a ich wszystkie błędy rywalki wykorzystywały bezlitośnie. W trzecim secie Dominikana zwyciężyła do 16, a w czwartym nastąpił całkowity pogrom zespołu gospodyń. Japonki zdołały zdobyć zaledwie 11 punktów i zeszły z parkietu zasłużenie pokonane.

Dominikana – Japonia 3:1
(24:26, 25:22, 25:16, 25:11)

Dominikana: Vargas (4), Eve Mejia (12), Cabral de la Cruz (27), Echenique (4), Rivera (20), Mambru (15), Castillo (libero) oraz Caso Sierra, Marte Frica, Rodriguez Santos (3)

Japonia: Takeshita (1), Inoue (9), Araki (2), Kimura (8), Yamaguchi (13), Sakashita (20), Sano (libero) oraz Ishida (3), Shoji, Tominaga, Hamaguchi