Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT: Złote Amerykanki w Phuket

WT: Złote Amerykanki w Phuket

fot. archiwum

W ostatnim tegorocznym damskim turnieju z serii World Tour triumfować musiała para amerykańska, ponieważ w finale znalazły się pary Jen Kessy - April Ross i Angie Akers - Tyra Turner. Tym samym Amerykanki potwierdziły swoją dominację w siatkówce plażowej.

W chińskiej Sanyi, w turnieju poprzedzającym World Tour w Tajlandii, Amerykanki Kessy i Ross uległy w finale parze ze Szwajcarii. Tym razem obie panie nie chciały już stawać na środkowym miejscu na podium ze srebrem w ręce. Rozstawione z numerem jeden zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych poprawiły się – dosyć szybko i gładko przeszły przez rozgrywki wygrywając w ciągu czterech dni sześć spotkań.

Obie pary spotykały się już w rozgrywkach World Touru po raz siódmy. O dziwo, za każdym razem górą był duet Kessy – Ross. Akers i Turner uległy również swym rywalkom dwukrotnie podczas tegorocznych rozgrywek plażowych w Stanach Zjednoczonych.

W tym spotkaniu przed niebywałą okazją ugrania pierwszego złota w swej karierze stanęły Akers i Turner. Amerykanki grały już w wielu imprezach rangi World Tour, a także innych ważnych rozgrywkach plażowych, jednakże dopiero teraz udało im się dotrzeć do finału. Po raz pierwszy miały one również okazję poznać smak porażki w walce o najwyższą nagrodę. Mecz pomiędzy obiema drużynami był dosyć jednostronny. W pierwszej partii Kessy i Ross rozbiły swe rywalki 21:12, natomiast w drugiej odsłonie widać było poprawę w grze u niżej notowanych Amerykanek. Jednak to nie wystarczyło, by doprowadzić do tie-breaka. Drugiego seta Akers – Turner przegrały 21:17 i musiały zadowolić się jedynie srebrnym medalem.Dla pary Kessy – Ross był to szósty złoty medal World Tour od początku ich współpracy w 2007 roku. W Phuket para zdołała wygrać 30 tysięcy dolarów, które powiększą kwotę zarobioną przez obie siatkarki na plażach całego świata. Natomiast para, która zajęła drugie miejsce w Tajlandii zarobiła 21 tysięcy dolarów. Tyra Turner grała w swoim drugim meczu finałowym w Thailand Open. W 2008 roku w parze z Nicole Branagh przegrała złoto również w potyczce z Kessy i Ross. W 2007 roku Turner zajęła w Tajlandii 7 miejsce, podczas gdy Kessy i Ross uplasowały się na pozycji numer 9.

W meczu o brąz para z Rosji, Maria Bratkova i Evgenia Ukolova, rozstawiona z numerem 22 zdobyła pierwsze w historii rosyjskiej „plażówki" miejsce na podium. Rosjanki wygrały 2:1 z Lauren Fendrick i Ashley Ivy ( 17) z USA. Pierwszego seta para z Rosji przegrała 21:15, lecz w drugiej partii pokazała, że jeśli Amerykanki marzą o brązowym medalu to muszą go sobie wywalczyć. Partia druga skończyła się wynikiem 22:20 dla Bratkovej i Ukolovej i w meczu o trzecie miejsce musiał zostać rozegrany tie-break. W trzeciej odsłonie Rosjanki pokazały zimną krew i wysokie umiejętności siatkarskie, które doprowadziły w ostateczności do zwycięstwa 15:9. Było to pierwsze podium pary z Rosji od 18 lat, czyli od początku istnienia beachvolley’a w tym kraju.

Finał:

Kessy / Ross ( 1 ) [ USA ] – Akers / Turner ( 2 ) [ USA ] 2:0
( 21-12; 21-17 )

Mecz o trzecie miejsce:

Bratkova / Ukolova ( 22 ) [ RUS ] – Fendrick / Ivy ( 17 ) [ USA ] 2:1

( 15-21; 22-20; 15-9)

źródło: FIVB, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2009-11-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved