Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Andrea Zorzi: Cztery zespoły wydają się być bardzo wyrównane

Andrea Zorzi: Cztery zespoły wydają się być bardzo wyrównane

fot. archiwum

- Polska jest teraz praktycznie w centrum siatkarskiego świata, więc to naturalne, że PGE Skra należy do faworytów tego turnieju - powiedział Andrea Zorzi przed zaczynającym się we wtorek Klubowymi Mistrzostwami Świata.

Do Dauhy dotarli już wszyscy uczestnicy wskrzeszonego po 17 latach turnieju. Pierwsi przyjechali irańczycy z Payakanu, ostatni zawodnicy z Kazania, którzy jeszcze w sobotę grali w Pucharze Rosji. Trzy dotychczasowe turnieje, w latach 1990-92 wygrywali mistrzowie Włoch. Tym razem będzie im trudniej. – Cztery zespoły, kandydaci do wygranej, wydają się bardzo wyrównane – stwierdził Andrea Zorzi, uznawany kilkanaście lat temu za najlepszego siatkarza świata.

Najlepsi siatkarze świata zaprezentują się grając według nowych reguł. „Złota formuła" jest dla wszystkich niewiadomą. – Renan dal Zotto, menedżer Cimedu, który wiele lat pracował jako trener we Włoszech, mówił mi, że jego zawodnicy robią w takiej grze szybkie postępy – powiedział nam Zorzi, który wyjaśnił, dlaczego eksperymentuje się w tak ważnym turnieju. – To autorski pomysł katarskich działaczy. Tutejsze zespoły grają tak w lidze. Zastosowanie nowych przepisów był warunkiem organizacji Klubowego Pucharu Świata w Dausze. Katarska federacja zapłaciła, więc FIVB się zgodziła – tłumaczy Włoch. Słowo „formuła" było najczęściej używanym w Grand Regency. Brazylijczycy zagrali według niej trzy mecze, a Włosi przesunęli jedno spotkanie ligowe, by zobaczyć, jak grać według nowych zasad. – Zdecydowanie wolałbym obejrzeć sobie transmisję z Formuły 1 w Emiratach niż zastanawiać się nad naszą „formułą" – śmiał się prowadzący PGE Skrę trener Jacek Nawrocki. Z nowych przepisów nie żartował Żygadło. – Ogranicza się kreatywność rozgrywających. Niemożna teraz przyspieszyć gry, trzeba tylko rzucić wysoką piłkę na prawe lub lewe skrzydło. Wszyscy mamy nadzieję, że zamieszanie związane z tym przepisem skończy się wraz z ostatnią piłką tych zawodów.

"Złota formuła", czyli rewolucyjne zmiany w siatkówcePierwszy atak po każdym przyjęciu zagrywki musi być wykonany zza linii trzeciego metra lub przy drugim odbiciu (czyli np. libero będzie musiał z przyjęcia zrobić od razu wystawię na skrzydło). Atak z pierwszej linii możliwy będzie dopiero po skutecznej obronie zbicia rywala.

Więcej w "Przeglądzie Sportowym".

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2009-11-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved